Հարուցվել է քրեական գործ՝ ՍՈՒ-25 մարտական ինքնաթիռի վթարի ենթարկվելու դեպքի առթիվ. սև արկղը հայտնաբերվել է 12/04/2018 17:12 | Քրեական խրոնիկոն
ՀՀ քննչական կոմիտեի զինվորական քննչական գլխավոր վարչությունում քննություն է տարվում՝ պարզելու ուսումնամարզական թռիչք իրականացնող՝ ՀՀ զինված ուժերի ՍՈՒ-25 մարտական ինքնաթիռի կործանման պատճառները։ Այս մասին «Փաստինֆո»-ի հարցմանն ի պատասխան, ասել է ՔԿ նախագահի խորհրդական Սոնա Տռուզյանը:
Նախնական տվյալներով՝ մարտական պատրաստության պլանով նախատեսված ուսումնամարզական թռիչք իրականացնող ՍՈՒ-25 մարտական ինքնաթիռը վթարի է ենթարկվել դեկտեմբերի 4-ին՝ ժամը 10.20-ի սահմաններում՝ ՀՀ Շիրակի մարզի Մարալիկի տարածաշրջանի Քարաբերդ բնակավայրի հարևանությամբ։ Ավիապատահարի հետևանքով զոհվել են 1-ին կարգի օդաչու, փոխգնդապետ Արմեն Սլավիկի Բաբայանը և 3-րդ կարգի օդաչու, մայոր Մովսես Գևորգի Մանուկյանը:
Անմիջապես դեպքի վայր է մեկնել քննչական-օպերատիվ խումբը՝ ՀՀ ՔԿ նախագահի տեղակալ, զինվորական քննչական գլխավոր վարչության պետ Արտակ Կրկյաշարյանի գլխավորությամբ։
Դեպքի առթիվ ՀՀ ՔԿ ԶՔԳՎ 10-րդ կայազորի քննչական բաժնում հարուցվել է քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 378-րդ հոդվածի 2-րդ մասի հատկանիշներով, որով նախաքննության կատարումը հանձնարարվել է ՀՀ ՔԿ ԶՔԳՎ ՀԿԳ քննության գլխավոր վարչությանը։ Ձեռնարկվում են անհետաձգելի քննչական և դատավարական բոլոր անհրաժեշտ միջոցառումները՝ վթարի պատճառները պարզելու ուղղությամբ, դեպքի վայրի զննությամբ հայտնաբերվել է սև արկղը։

Уголовное дело возбуждено по факту крушения штурмовика Су-25 на севере Армении: найден черный ящик 12/04/2018   17:58  |  Криминальная хроника
Главным военным следственным управлением Следственного комитета Республики Армения ведется расследование для установления причин крушения боевого самолета Су-25 Вооруженных сил РА, выполнявшего учебно-тренировочный полет. Об этом сообщает пресс-служба СК Армении.
По предварительным данным,  боевой самолет Су-25, выполнявший учебно-тренировочный полет, предусмотренный планом ежедневной боевой готовности, потерпел крушение  около 10:20 4-го декабря близ села Караберд Мараликского района Ширакской области РА. В результате авиакатастрофы погибли пилот 1-го класса, подполковник Армен Славикович Бабаян и пилот 3-го класса, майор Мовсес Геворкович Манукян.
На место происшествия немедленно выехала оперативно-следственная группа во главе с заместителем председателя СК РА, начальником Главного военного следственного управления Артаком Кркяшаряном.
По факту десятым гарнизонным следственным отделом возбуждено уголовное дело по признакам части 2 статьи 378("Нарушение правил полетов или подготовки к ним, повлекшее по неосторожности смерть двух или более человек") Уголовного кодекса РА, производство предварительного следствия по которому поручено Главному управлению по расследованию особо важных дел ГВСУ СК РА.
"Предпринимаются неотложные следственные и все необходимые процессуальные мероприятия, направленные на установление причин авиакатастрофы. При осмотре места происшествия обнаружен черный ящик.О результатах расследования будет сообщено дополнительно", - отмечается в сообщении.