Եթե այդ հոդվածները հակասահմանադրական ճանաչվեն, ապա դա հիմք է լինելու, որ այս գործն ավարտվի․ Արամ Օրբելյան (տեսանյութ) 12/04/2018   17:03  |  Քրեական խրոնիկոն
Այսօր Վերաքննիչ քրեական դատարանում շարունակվում է ՀՀ 2-րդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի նկատմամբ խափանման միջոց կալանավորումն ընտրելու վերաբերյալ առաջին ատյանի դատարանի որոշման դեմ ներկայացված բողոքի քննությունը և պաշտպանական խումբը ներկայացնում է միջնորդությունները։
Ընդմիջման ժամանակ լրագրողների հետ ճեպազրույցում ռոբերտ քոչարյանի պաշտպան Արամ Օրբելյանը տեղեկացրեց, որ իրենց կողմից ներկայացվել է միջնորդություններից մեկը, իսկ ավելի վաղ պաշտպանական խումբը հայտարարել էր, որ այս գործով դատարանին ներկայացված ապացույցներից մի քանիսը թույլատրելի չեն։
«Արդյոք կարող է դատարանը վարույթն իրականացնող մարմնի միջնորդության հիման վրա որոշել անձին կալանավորել՝ հիմք ընդունելով ապացույց չհամարվող նյութեր», - նշում է Արամ Օրբելյանը:
Ռ․ Քոչարյանի մյուս փաստաբան Հայկ Ալումյանն էլ ավելի վաղ հայտարարել էր, որ Պաշտպանության նախարարի 2008 թվականի 0038 հրամանն այս գործով անթույլատրելի ապացույց է։
Ինչ վերաբերում է մյուս միջնորդությունը, որը դեռ պետք է ներկայացվի դատարանին, ապա այս կապակցությամբ Արամ Օրբելյանը նշեց, որ այն վերաբերում է 2008 թվականի Քրեական օրենսգրքի 300, հետո՝ 300.1 դարձած հոդվածներին ինչպես նաև քրեական դատավարության օրենսգրքի մի քանի այլ հոդվածների։
«Մեզ համար այս հոդվածը որոշակի չէ։ սկզբում եղել է 300֊րդ հոդված, հետո՝ 2009-ին փոխվել է ու դարձել 300.1 հոդված։ Գտնում ենք, որ նախկին հոդվածը և 300.1 հոդվածն այսօր երկուսն էլ չունեն, չեն բավարարում իրավական որոշակիության սկզբունքին։ 300֊րդ հոդվածի փոփոխության հիմքերում դրված է այն հանգամանքը, որ ինքը չի համապատասխանում իրավական որոշակիությանը։ Դատարանը կքննարկի և կգնահատի և եթե պետք է որոշի դիմել ՍԴ, կդիմի, եթե որոշի, որ պետք չի դիմել ՍԴ, չի դիմի», -ասաց Օրբելյանը։
Եթե այդ հոդվածները հակասահմանադրական ճանաչվեն, ապա ըստ փաստաբանի, դա հիմք է լինելու, որ այս գործն ավարտվի, եթե այլ մեղադրանքներ չլինեն։

Адвокат Роберта Кочаряна назвал основание для прекращения дела в отношении экс-президента Армении 12/04/2018   17:41  |  Криминальная хроника
В Апелляционном уголовном суде сегодня, 4 декабря, продолжаются слушанию по вопросу о мере пресечения в отношении второго президента Армении Роберта Кочаряна.
В перерыве заседания член команды адвокатов экс-президента Арам Орбелян сообщил, что ими было представлено одно из ходатайств, а ранее защита заявила  о недопустимости ряда доказательств, предъявленных суду.
“Разве может суд на основе ходатайства осуществляющего производство органа вынести решение об аресте, приняв за основу материалы, не считающиеся доказательством?” - отметил Арам Орбелян.
Другой адвокат второго президента Айк Алумян ранее заявил, что приказ Министерства обороны номер 0038 от 2008 года является недопустимым доказательством по данному делу.
Что касается остальных ходатайств, которые еще предстоит представить суду, то в этой связи Арам Орбелян отметил, что речь идет о статье 300 Уголовного кодекса, которая затем стала статьей 301 УК, а также  о ряде статей Уголовно-процессуального  кодекса.
Адвокаты считают, что обе статьи не удовлетворяют принципу правовой определенности.
“В основу изменения статьи 300 УК РА заложено то обстоятельство, что она не соответствует правовой определенности. Суд рассмотрит и оценит. Если суд сочтет необходимым обратиться в КС, то обратится, если же нет – не обратится”, - заявил Орбелян.
По его словам, если эти статьи будут признаны антиконституционными, то это послужит основанием для прекращения дела, если не будет выдвинуты другие обвинения.
Отметим, что Апелляционный суд уже пятый день продолжает слушания по жалобе на отмену решения об избрании в отношении второго президента РА Роберта Кочаряна меры пресечения в виде заключения под стражу на основании его неприкосновенности.