Ռոբերտ Քոչարյանի փաստաբանները հանդես կգան Սահմանադրական դատարան դիմելու միջնորդությամբ 12/04/2018   12:25  |  Քրեական խրոնիկոն
Վերաքննիչ քրեական դատարանում այսօր՝ դեկտեմբերի 4-ին, շարունակվում է ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի խափանման միջոցի հարցի քննությունը: Այսօր պաշտպանական կողմը պետք է ներկայացնի միջնորդությունները։
Մինչ նիստի մեկնարկը ճեպազրույցում Քոչարյանի պաշտպանական խմբի անդամ Արամ Օրբելյանը հայտարարեց, որ միջնորդություն են ներկայացնելու Վերաքննիչ դատարան՝ Քրեական օրենսգրքի 300-րդ և 300.1-րդ հոդվածների՝ Սահմանադրականությունը պարզելու համար ՍԴ դիմելու  ւ հարցով։ Նշենք, որ Քոչարյանին հենց այդ հոդվածով է առաջադրվել մեղադրանք՝ 2008-ին Սահմանադրական կարգը տապալելու փորձի համար։
«Դիմում ենք դատարանին՝ գտնելով, որ այն իրավական նորմերը, որոնք կիրառվում են այս գործի շրջանակներում, հակասում են Սահմանադրությանը և խնդրում ենք դիմել Սահմանադրական դատարան։ Կամ եթե դատարանը համոզված կլինի, որ հակասում են, ուրեմն չպետք է դրանք կիրառի», - նշեց Օրբելյանը։
Փաստաբաններից Հայկ Ալումյանը ներկայացնելիք միջնորդության վերաբերյալ ասաց, որ իրենք գտնում են, որ Քրեական օրենսգրքի 300-րդ հոդվածը, այն խմբագրմամբ, որը գոյություն ուներ 2008-ին, հակասահմանադրական էր։
«Կախված այս միջնորդության ելքից՝ ևս մեկ միջնորդություն կարող է լինել Սահմաանդրական դատարանի հետ կապված։ Դրանից բացի, որոշ նյութեր ենք ցանկանում ներկայացնել», - ասաց Ալումյանը։
Նշենք, որ Վերաքննիչ դատարանն արդեն 5-րդ օրն է շարունակում է ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի նկատմամբ ընտրված խափանման միջոց կալանավորման որոշումն անձեռնմխելիության հիմքով վերացնելու վերաբերյալ բողոքի քննությունը: Ռ.Քոչարյանը մեղադրվում է «Մարտի 1»-ի քրեական գործով՝ սահմանադրական կարգը տապալելու մեջ։
Հիշեցնենք՝ Վճռաբեկ դատարանը նոյեմբերի 15-ին բեկանել էր Քոչարյանի վերաբերյալ Վերաքննիչ դատարանի օգոստոսի 13-ի որոշումը և գործն ուղարկել նույն՝ Վերաքննիչ դատարան նոր քննության: Գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանը վճռաբեկ բողոքում Վճռաբեկ դատարանից պահանջել էր բեկանել Վերաքննիչ դատարանի որոշումը և ուժի մեջ ճանաչել Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանի որոշումը, այսինքն՝ Քոչարյանի նկատմամբ խափանման միջոց ընտրել կալանավորումը, ինչը վերաքննիչ դատարանը վերացրել էր անձեռնմխելիության հիմքով։

Адвокаты Роберта Кочаряна выступят с ходатайством об обращении в Конституционный суд 12/04/2018   13:11  |  Криминальная хроника
В Апелляционном уголовном суде сегодня, 4 декабря, продолжаются слушанию по вопросу о мере пресечения в отношении второго президента Армении Роберта Кочаряна.
Защита сегодня выступит в суде с ходатайствами.
До начала судебного заседания член команды адвокатов экс-президента Арам Орбелян сообщил о намерении представить Апелляционному суду ходатайство об обращении в Конституционный суд для проверки соответствия статей 300(“Узурпация государственной власти”) и 300.1(“Свержение конституционного строя") Уголовного кодекса РА Конституции РА. Отметим, что Кочаряну в рамках дела о событиях 1 марта 2008 года предъявлено обвинение в свержении конституционного строя.
“Мы обращаемся к суду, поскольку считаем, что те правовые нормы, которые применяются в рамках данного дела, противоречат Конституции и просим суд обратиться в СК. Если же суд находит, что они противоречат, то не должен их применять”, - сказал Орбелян.
В свою очередь адвокат Айк Алумян заявил, что они считают, что статья 300 УК РА в той редакции, в которой она существовала в 2008 году, является антиконституционной.
“В зависимости от исхода рассмотрения данного ходатайства, может быть представлено еще одного ходатайство, связанное с Конституционным судом. Помимо этого,  мы хотим представить еще несколько материалов”, - сказал Алумян.
Отметим, что Апелляционный суд уже пятый день продолжает слушания по жалобе на отмену решения об избрании в отношении второго президента РА Роберта Кочаряна меры пресечения в виде заключения под стражу на основании его неприкосновенности.