Գլխավոր դատախազը Արամ Հարությունյանի նկատմամբ քրեական հետապնդում հարուցելու և նրան ազատությունից զրկելուն համաձայնություն տալու միջնորդություն է ներկայացրել ԱԺ-ին 12/03/2018   09:57  |  Քրեական խրոնիկոն
2015թ. սեպտեմբերի 11-ին պաշտոնատար անձի կողմից առանձնապես խոշոր չափերով կաշառք ստանալու դեպքի առթիվ ՀՀ հատուկ քննչական ծառայությունում ՀՀ քրեական օրենսգրքի 311-րդ հոդվածի 4-րդ մասի 2-րդ կետով հարուցված քրեական գործի նախաքննությամբ ձեռք բերված բավարար ապացույցների համակցությումբ հիմնավորվել է, որ ՀՀ Ազգային ժողովի պատգամավոր Արամ Հարությունյանը 2008թ. զբաղեցնելով ՀՀ բնապահպանության նախարարի պաշտոնը, միաժամանակ որպես «Ընդերքի օգտակար հանածոների շահագործման նպատակով ուսումնասիրության հատուկ լիցենզիաներ» տրամադրող միջգերատեսչական հանձնաժողովի նախագահ, Սյունիքի, Գեղարքունիքի, Լոռու, Կոտայքի մարզերի գունավոր մետաղների թվով 10 հանքերևակումների ուսումնասիրության և շահագործման հատուկ լիցենզիաներ տրամադրելու համար, Ս. Հ.-ից պահանջել և միջնորդավորված եղանակով ստացել է 14մլն ԱՄՆ դոլար առանձնապես խոշոր չափերով կաշառք: Այս մասին հայտնում է Դատախազության լրատվական ծառայությունը:
Ընդ որում, նշված գումարից 6մլն դոլարը 2008թ. հունվար ամսից մինչև նույն տարվա նոյեմբեր ամիսն ընկած ժամանակահատվածում Ս.Հ.-ն բանկից կանխիկացրել և միջնորդավորված եղանակով է փոխանցել, իսկ մնացած 8մլն դոլար կաշառքը Հարությունյանին փոխանցել է բանկային փոխանցման միջոցով՝ դարձյալ միջնորդավորված եղանակով:
Այնուհետև Արամ Հարությունյանը, այլ երկրում այլ անձանց անուններով բացված բանկային հաշվիներով փոխանցումներ ապահովելու եղանակով, նպատակ ունենալով թաքցնել գումարի հանցավոր ծագումը, օրինականացրել է հանցավոր ճանապարհով ստացված առանձնապես խոշոր չափերով գույք /փողերի լվացում/, այսինքն՝ առերևույթ կատարել է ՀՀ քրեական օրենսգրքի 311-րդ հոդվածի 4-րդ մասի 2-րդ կետով և 190-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով նախատեսված առանձնապես ծանր հանցագործություններ:
Նշված քրեական գործով 2 անձի մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 38-311-րդ հոդվածի 4-րդ մասի 2-րդ կետով՝ պաշտոնատար անձի կողմից առանձնապես խոշոր չափերով կաշառք ստանալուն օժանդակելու համար: Եվս 2 անձ նույն հանցավոր արարքը կատարելու համար ներգրավվել է որպես մեղադրյալ, նրանց նկատմամբ որպես խափանման միջոց է ընտրվել կալանավորումը և հայտարարվել հետախուզում:
Միաժամանակ քրեական գործով տվյալներ են ձեռք բերվել այն մասին, որ փաստացի Արամ Հարությունյանին են պատկանում Երևան քաղաքի մի քանի հասցեներում գտնվող առանձնատուն, բնակարաններ, Հանրապետության հրապարակի հարակից տարածքում գտնվող 7 հարկանի շենք, ռեստորանային համալիր, Երևանի Դ.Անհաղթ 10/1 հասցեում գտնվող ավելի քան 427 մլն ՀՀ դրամ կադաստրային արժեքով հասարակական նշանակության շինություն, Կոտայքի մարզի Գետամեջ համայնքում գտնվող ավելի քան մեկ տասնյակ գյուղատնտեսական նշանակության հողամասեր: Նրա կողմից հայտարարագրվել է ավելի քան մեկուկես միլիոն ԱՄՆ դոլար:
Այսպիսով, քրեական գործով ձեռք բերված ապացույցների համակցությունը բավարար հիմք է տալիս ՀՀ Ազգային ժողովի պատգամավոր Արամ Հարությունյանին սույն գործով ներգրավելու որպես մեղադրյալ և մեղադրանք առաջադրելու առանձնապես խոշոր չափերով կաշառք ստանալու համար՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 311-րդ հոդվածի 4-րդ մասի 2-րդ կետով և հանցավոր ճանապարհով ստացված եամուտների օրինականացման համար՝ 190-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով:
Գործով ձեռք բերված փաստական տվյալներն ուղղակիորեն հաստատում են Արամ Հարությունյանի անմիջական մասնակցությունը հանցավոր գործողություններին և վկայում հանցանք կատարելու առավել քան հիմնավոր կասկածի առկայության մասին: Նրան վերագրվում է պետական ծառայության և տնտեսական գործունեության դեմ ուղղված առանձնապես ծանր հանցանքների կատարում: Մեղսագրվող հանցագործության բնույթը, կաշառքի ստացման շղթաներում բազմաթիվ անձանց ներգրավվածությունը վկայում են դրա հանրային վտանգավորության բարձր աստիճանի մասին:
Հանցանքի առերևույթ կատարմանը ներգրաված մի շարք անձինք հանդիսանում են կամ նրա մտերիմները, կամ նրա կողմից ղեկավարած պետական կառույցներում և մասնավոր ընկերություններում աշխատող անձինք: Այս հանգամանքը ողջամտորեն թույլ է տալիս կարծելու, որ նա կարող է ձեռնարկել միջոցներ՝ դատավարությանը մասնակցող անձանց վրա անօրինական ազդեցություն գործադրելու ուղղությամբ, ինչն էականորեն բարձրացնում է ազատության մեջ գտնվելու դեպքում Արամ Հարությունյանի կողմից ոչ պատշաճ վարքագիծ դրսևորելու, դատավարությանը մասնակցող անձանց վրա անօրինական ազդեցություն գործադրելու, գործի համար նշանակություն ունեցող նյութեր ու փաստաթղթեր թաքցնելու և կեղծելու ճանապարհով գործի քննությանը խոչընդոտելու, ինչպես նաև նրան վերագրվող հանցանքի ծանրությամբ պայմանավորված՝ վարույթն իրականացնող մարմնից թաքնվելու բարձր հավանականությունը:
Ելնելով վերոգրյալից, ՀՀ գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանը միջնորդություններ է ներկայացրել ՀՀ Ազգային ժողովին, ի դեմս ՀՀ ԱԺ նախագահի՝ տալու համաձայնություն ՀՀ Ազգային ժողովի պատգամավոր Արամ Հարությունյանի նկատմամբ քրեական հետապնդում հարուցելուն, ինչպես նաև նրա նկատմամբ կալանավորումը որպես խափանման միջոց կիրառելուն:
09:39 21/04/2018  |  ՄամուլԱրամ Հարությունյանի եկամուտները կազմել են 200 միլիոնից ավելի. «Փաստ»
09:59 02/03/2018  |  ՄամուլՀՀԿ-ական պատգամավոր Արամ Հարությունյանը բյուջեի հաշվին շարունակում է հարստանալ. «Ժողովուրդ»
10:08 19/01/2018  |  ՄամուլԱրամ Հարությունյանի փայատեր գործընկերներն անհանգստացած են. «Փաստ»
09:07 28/11/2017  |  ՄամուլՀարստանալու բանաձևը՝ սկզբում նախարար ես լինում, պետական տարածքը սեփականացնում ես, հետո այն պետությանը տալիս ես վարձով. «Ժողովուրդ»
09:36 16/02/2017  |  ՄամուլԱրամ Հարությունյանը բազմաթիվ ՀԿ-ներ է ստեղծել ու ահռելի քանակի գրանտներ է շահել. Փողը, երբ խաշամի պես թափվում է, տիրություն անել է պետք. «Փաստ»
09:19 14/02/2017  |  Մամուլ20 մլն. 722 հազար դրամ պետբյուջեից՝ Արամ Հարությունյանին. «Հայկական ժամանակ»

Генпрокурор Армении просит парламент дать согласие на арест депутата Арама Арутюняна 12/03/2018   10:21  |  Криминальная хроника
Генеральный прокурор Армении Артур Давтян представил Национальному собранию РА  в лице спикера парламента ходатайство на дачу согласия на возбуждение уголовного преследования депутата НС Арама Арутюняна и избрания в отношении него меры пресечения в виде заключения под стражу. Об этом сообщает пресс-служба Генпрокуратуры Армении.
Сообщается, что по достаточной совокупности доказательств, добытых в ходе предварительного следствия по уголовному делу, возбужденному 11-го сентября 2015 года в Специальной следственной службе РА по пункту 2 части 4 статьи 311 УК РА по факту получения должностным лицом взятки в особо крупном размере, подтвердилось, что депутат НС Армении Арам Арутюнян, занимая в 2008 году пост министра охраны природы и одновременно должность председателя межправительственной комиссии, предоставляющей специальные лицензии для проведения исследования с целью добычи полезных ископаемых для выдачи специальной лицензии на исследование и эксплуатацию 10 шахт по добыче цветных металлов в Сюникской, Гегаркуникской, Лорийской и Котайкской областях, потребовал от С.А. и через посредников получил взятку в размере 14 млн. долларов США.
Причем, как отмечается в сообщении, 6 млн. долларов из указанной суммы С. А. в период с  января 2008 года по ноябрь того же года обналичила и передала Арутюняну через посредников, а оставшиеся 8 млн. долларов - посредством банковских перечислений, опять-таки через посредников.
По данному уголовному делу двум лицам предъявлено обвинение по пункту 2 части 4 статьи 38-311("Соучастие в получении взятки должностным лицом в особо крупном размере"). В качестве обвиняемых в совершении аналогичного преступного деяния привлечены еще двое человек. В отношении них избрана мера пресечения в виде заключения под стражу. Они объявлены в розыск.
В то же время, как указывается в сообщении, в рамках уголовного дела получены данные о том, что Араму Арутюняну фактически принадлежат несколько особняков и квартир в Ереване, семиэтажное здание, расположенное на прилегающей к Площади Республики территории, ресторанный комплекс, здание общественного значения на улице Д. Анахта, 10/1 в Ереване кадастровой стоимостью более 427 млн. драмов, а также более одного десятка земельных участков сельскохозяйственного значения в общине Гетамедж в Котайкской области. Им также задекларирована сумма в размере более одного миллиона долларов США.
Отмечается, что совокупность добытых по уголовному делу доказательств дает достаточно оснований для привлечения депутата парламента Армении Арама Арутюняна в качестве обвиняемого по пункту 2 части 4 статьи 311(“Получение взятки в особо крупных размерах”) и пункту 1 части 3 статьи 190(“Легализация доходов, полученных незаконным путем в особо крупных размерах") УК РА.
"Полученные фактические данные напрямую подтверждают непосредственное участие Арама Арутюняна в преступных действиях и свидетельствуют о наличии более чем обоснованного подозрения в совершении преступления. Ему вменяется совершение особо тяжкого преступления против госслужбы и экономической деятельности. Характер вменяемого преступления, вовлеченность многих лиц в цепочки получения взятки свидетельствуют о высокой степени его общественной опасности", - отмечается в сообщении.
Сообщается также, что ряд лиц, вовлеченных в совершении преступного деяния, являются либо его близкими, либо людьми, работавшими в возглавляемых им структурах и частных компаниях.