Արա Բաբլոյանի հայտարարությունը՝ Արամ Հարությունյանին անձեռնմխելիությունից զրկելու վերաբերյալ 12/03/2018   11:45  |  ԼՐԱՀՈՍ
Ազգային ժողովի նախագահ Արա Բաբլոյանը հայտարարություն է տարածել՝ գլխավոր դատախազի՝ արամա Հարությունյանին պատգամավորական անձեռնմխելիությունից զրկելու վերաբերյալ միջնորդության առնչությամբ, որում ասվում է.
«Հաշվի առնելով «Ազգային ժողովի կանոնակարգ» Հայաստանի Հանրապետության սահմանադրական օրենքի 108-րդ հոդվածի 1-ին մասի պահանջը հայտարարում եմ, որ Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանը միջնորդություններ է ներկայացրել Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողով՝ Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի պատգամավոր Արամ Խաչիկի Հարությունյանի նկատմամբ քրեական հետապնդում հարուցելուն, ինչպես նաեւ նրա նկատմամբ կալանավորումը որպես խափանման միջոց կիրառելուն համաձայնություն տալու վերաբերյալ»։
Հիշեցնենք՝ ավելի վաղ Գլխավոր դատախազությունը տեղեկացրել էր, որ ՀՀ գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանը միջնորդություններ է ներկայացրել ՀՀ Ազգային ժողովին, ի դեմս ՀՀ ԱԺ նախագահի՝ տալու համաձայնություն ՀՀ Ազգային ժողովի պատգամավոր Արամ Հարությունյանի նկատմամբ քրեական հետապնդում հարուցելուն, ինչպես նաև նրա նկատմամբ կալանավորումը որպես խափանման միջոց կիրառելուն:
Արամ Հարությունյանը մեղադրվում է առանձնապես խոշոր չափով կաշառք ստանալու համար։
09:57 03/12/2018  |  Քրեական խրոնիկոնԳլխավոր դատախազը Արամ Հարությունյանի նկատմամբ քրեական հետապնդում հարուցելու և նրան ազատությունից զրկելուն համաձայնություն տալու միջնորդություն է ներկայացրել ԱԺ-ին
09:39 21/04/2018  |  ՄամուլԱրամ Հարությունյանի եկամուտները կազմել են 200 միլիոնից ավելի. «Փաստ»
09:59 02/03/2018  |  ՄամուլՀՀԿ-ական պատգամավոր Արամ Հարությունյանը բյուջեի հաշվին շարունակում է հարստանալ. «Ժողովուրդ»
10:08 19/01/2018  |  ՄամուլԱրամ Հարությունյանի փայատեր գործընկերներն անհանգստացած են. «Փաստ»
09:07 28/11/2017  |  ՄամուլՀարստանալու բանաձևը՝ սկզբում նախարար ես լինում, պետական տարածքը սեփականացնում ես, հետո այն պետությանը տալիս ես վարձով. «Ժողովուրդ»
09:36 16/02/2017  |  ՄամուլԱրամ Հարությունյանը բազմաթիվ ՀԿ-ներ է ստեղծել ու ահռելի քանակի գրանտներ է շահել. Փողը, երբ խաշամի պես թափվում է, տիրություն անել է պետք. «Փաստ»

Заявление спикера парламента Армении относительно лишения Арама Арутюняна депутатской неприкосновенности 12/03/2018   12:12  |  Лента новостей
Спикер Национального собрания Армении Ара Баблоян распространил в понедельник заявление касательно лишения Арама Арутюняна депутатской неприкосновенности. Текст заявления приводит пресс-служба парламента РА.
В заявлении, в частности говорится:
“Учитывая требование ч.1 ст.108 конституционного закона РА “Регламент НС”, заявляю, что Генеральный прокурор РА А.Давтян представил в НС РА ходатайства о даче согласия на возбуждение уголовного преследования, а также применения ареста как меры пресечения в отношении депутата НС Арама Хачиковича Арутюняна”.Генпрокурор Армении просит парламент дать согласие на арест депутата Арама АрутюнянаКак ранее сообщили в Генпрокуратуре Армении, совокупность добытых по уголовному делу доказательств дает достаточно оснований для привлечения депутата парламента Армении Арама Арутюняна в качестве обвиняемого по пункту 2 части 4 статьи 311(“Получение взятки в особо крупных размерах”) и пункту 1 части 3 статьи 190(“Легализация доходов, полученных незаконным путем в особо крупных размерах") УК РА.
Сообщалось, что депутат НС Армении Арам Арутюнян, занимая в 2008 году пост министра охраны природы и одновременно должность председателя межправительственной комиссии, предоставляющей специальные лицензии для проведения исследования с целью добычи полезных ископаемых для выдачи специальной лицензии на исследование и эксплуатацию 10 шахт по добыче цветных металлов в Сюникской, Гегаркуникской, Лорийской и Котайкской областях, потребовал от С.А. и через посредников получил взятку в размере 14 млн. долларов США.
10:21 16/02/2016  |  ПрессаЖоговурд”:Арам Арутюнян в ближайшее время может быть отправлен в отставку
09:50 03/04/2015  |  Лента новостейАрам Арутюнян возглавил Госкомитет водного хозяйства Армении
11:42 02/04/2015  |  Актуальная темаАрам Арутюнян отправлен в отставку с поста губернатора Котайкской области
09:55 02/04/2015  |  Лента новостейАрама Арутюняна освободят от должности губернатора Котайкской области Армении
15:04 07/06/2014  |  Актуальная темаЭкс-министр природы охраны Армении принес извинения за инцидент с обзыванием эколога-активиста “щенком”