Հայկ Մարությանը կարգադրել է չնախատեսված վայրերից հեռացնել քարոզչական պաստառները 12/03/2018 16:12 | ԼՐԱՀՈՍ
Աշխատանքային հերթական խորհրդակցության ժամանակ Երևանի քաղաքապետ Հայկ Մարությանը հանձնարարել է անհապաղ հեռացնել չնախատեսված վայրերում փակցված կամ կախված նախընտրական քարոզչական պաստառները: Այս մասին հայտնում է Երևանի քաղաքապետարանի տեղեկատվությա և հասարակայության հետ կապերի վարչությունը:
«Բոլոր պատասխանատուներին և վարչական շրջանների ղեկավարներին խնդրում եմ՝անհապաղ հեռացնել բոլոր այն պաստառները, որոնք փակցված են ապօրինի, չթույլատրված վայրերում, և կապ չունի, թե դա որ կուսակցությանն է: Մենք այս առումով ապակուսակցական մարմին ենք և պետք է ապահովենք հավասարություն բոլորի համար: Եթե չի թույլատրվում, ապա պետք է անհապաղ հեռացվեն և կանխվեն նոր պաստառներիփակցման դեպքերը, որպեսզի քաղաքապետարանը հետո գումար չծախսի դրանցհեռացման համար: Այս առումով խնդրում եմ աչալուրջ լինել: Հորդորում եմ նաև բոլորքաղաքական ուժերին, որ իրենց թեկնածուներին զգուշացնեն և թույլ չտան նմանապօրինություններ»,-նշել է քաղաքապետը:
Խորհրդակցությանը քաղաքապետին զեկուցել են, որ ձեռնարկված են անհրաժեշտ քայլերը` 2018թ. դեկտեմբերի 9-ին կայանալիք ՀՀ ԱԺ արտահերթ ընտրություններին սահմանափակ ֆիզիկական հնարավորություններ ունեցող ընտրողների ընտրական իրավունքի իրականացման մատչելիությունը տեղամասային կենտրոններում ապահովելու համար: 475 տեղամասային կենտրոններից 308-ում աշխատանքներն ավարտված են, իսկ 157-ում թեքահարթակների տեղադրումն անհնար է, որովհետև տեղամասերը գտնվում են շենքերի 2-րդ հարկում: Այս շենքերում խնդրին իրավիճակային լուծում կտրվի:
Մայրաքաղաքում շինարարական հրապարակների կազմակերպման անհրաժեշտ նորմերի պահպանման նպատակով քաղաքապետ Հայկ Մարությանը հանձնարարել է նախևառաջ գույքագրել բոլոր շինհրապարակները, վերանայել շինհրապարակի կազմակերպման նորմերը, ապա՝ շինարարական կազմակերպություններին ուղարկել նախազգուշացումներ և առավել ուժեղացնել հսկողությունը:
«Վստահ եմ, որ գրեթե բոլոր շինհրապարակներում այսօր չեն պահպանվում նորմերը: Մենք պետք է շատ կոշտ արձագանքենք այս ամենին: Պետք է նախ գույքագրելշինհրապարակները, կատարել ուսումնասիրություններ և սկսել պահանջել շինարարությանպատասխանատուներից»,-ընդգծել է Հայկ Մարությանը:
Մայրաքաղաքում միջազգային վարկային ծրագրերով իրականացվող աշխատանքների վերաբերյալ քաղաքապետին զեկուցել են, որ դրանք շարունակվում են սահմանված ժամանակացույցի համաձայն: Մասնավորապես՝ Ասիական զարգացման բանկի աջակցությամբ շարունակվում է Երևանի շրջանցիկ ճանապարհի Դավթաշեն-Աշտարակ և Բաբաջանյան-Աշտարակ ճանապարհահատվածների շինարարությունը: Դավթաշեն-Աշտարակ ճանապարհահատվածի շինարարությունը գտնվում է ավարտական փուլում: Ասիական զարգացման բանկի աջակցությամբ, դրամաշնորհային միջոցներով մեկնարկել է Երևանում առկա վերելակային տնտեսության տեխնիկատնտեսական ուսումնասիրությունը, որի շրջանակներում հավաքագրված տեղեկատվությունը տրամադրվելու է խորհրդատու ընկերությանը:
Աշխատանքային խորհրդակցությանը քաղաքապետին զեկուցվել է, որ պատրաստ է ամանորյա տոնական միջոցառումների ծրագիրը: Մեկնարկել են նաև ամանորյա տոնական ձևավորման և Հանրապետության հրապարակի գլխավոր տոնածառի տեղադրման աշխատանքները: Այս տարի երևանցիներին և քաղաքի հյուրերին անակնկալ է սպասվում. տեղադրվում է նոր արհեստական տոնածառ: 35+2 մետր բարձրութամբ (գագաթի հետ միասին), հիմքում 14,4 մետր տրամագծով տոնածառը պատրաստվում է բարձր որակի արհեստական եղևնու ճյուղերից, այն զարդարված է լինելու շուրջ 200 կիլոմետր երկարությամբ լուսատու շղթաներով և 1500 խաղալիքներով:
Հայկ Մարությանը խորհրդակցության ընթացքում աշխատակազմին է ներկայացրել քաղաքապետի նորանշանակ խորհրդական Արթուր Սարգսյանին:

Мэр Еревана распорядился убрать предвыборные плакаты с непредусмотренных для этого мест 12/03/2018   17:52  |  Лента новостей
Мэр Еревана Айк Марутян в ходе очередного рабочего совещания в понедельник поручил немедленно убрать те предвыборные плакаты, которые приклеены или размещены в непредусмотренных для этого местах. Об этом сообщает пресс-служба столичной администрации.
«Прошу всех ответственных лиц и руководителей административных районов немедленно удалить те предвыборные плакаты, которые приклеены или размещены незаконно, в непредусмотренных для этого местах, и не имеет значения, какая это партия. В этом смысле мы являемся беспартийным органом и должны обеспечить равенство для всех. Также должны быть предотвращены случаи размещения новых незаконных плакатов, чтобы в дальнейшем мэрия не тратила деньги на их удаление. В связи с этим, прошу вас быть бдительным. Призываю также все политические силы предупредить своих кандидатов и не допускать подобных неправомерных действий»,-отметил мэр.
В ходе совещания мэру было доложено, что согласно пункту 5, статьи 17 Избирательного кодекса РА, на территориях участковых центров предприняты необходимые меры для обеспечения доступности реализации избирательного права избирателями, имеющими ограниченные физические возможности, во время предстоящих внеочередных выборов в НС РА, которые пройдут 9 декабря 2018г. На 308 территориях участковых центров из 475 работы завершены, а на 157-и установка пандусов невозможна, поскольку центры размещены на втором этаже зданий. Данной проблеме будет дано ситуационное решение.
С целью обеспечения необходимых условий для организации стройплощадок, мэр Айк Марутян поручил в первую очередь провести инвентаризацию на всех строительных площадках, пересмотреть нормы по организации стройплощадок, затем отправить предупреждения строительным компаниям и усилить контроль.
«Я убежден, что почти на всех стройплощадках на сегодняшний день не соблюдаются соответствующие нормы. Наш подход к этому вопросу должен быть строгим. Прежде всего, необходимо провести инвентаризацию и начать требовать от строителей соблюдения норм по организации стройплощадок»,-подчеркнул Айк Марутян.
Относительно работ, осуществляемых в рамках международных кредитных программ, в частности, строительства дорожных участков Давташен-Аштарак и Бабаджанян-Аштарак, мэру столицы было доложено, что они ведутся согласно установленному графику. Дорожный участок Давташен-Аштарак находится на завершающей стадии.
В ходе рабочего совещания мэру было доложено, что готова программа праздничных новогодних мероприятий. Начались также работы по праздничному оформлению столицы и установки главной елки на площади Анрапетутян (площадь Республики). В этом году ереванцев и гостей столицы ждет сюрприз, устанавливается новая елка. Высота ёлки составит 35+2 метра (вместе с верхушкой), диаметр-14,4 метра. Елка будет собрана из искусственных ветвей, украшена световыми LED гирляндами длиной около 200 км и 1500 игрушками.