Քննչական կոմիտեում ընտրական հանցագործությունների դեպքերով քրեական գործերի քննությունը կկատարվի մասնագիտացված քննիչների կողմից 11/30/2018 11:06 | Ընտրական իրավունք
ՀՀ Կառավարության նիստում հաստատվել է Հայաստանի Հանրապետության կառավարության 2018 թվականի ապրիլի 26-ի N 522-Ա որոշման մեջ փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին որոշման նախագիծը:
Նախագծի ընդունումը նպատակամղված է Քննչական կոմիտեի կառուցվածքում ընտրական հանցագործությունների քննությամբ զբաղվող մասնագիտացված ստորաբաժանում ստեղծելուն և պայմանավորված է ընտրական գործընթացների հետ կապված հանցագործությունների քննության և որակման առանձնահատկություններով, ինչպես նաև Կոմիտեի անվանացանկը և հաստիքացուցակը օրենսդրական հիմքին՝ Հայաստանի Հանրապետության քննչական կոմիտեի մասին ՀՀ օրենքի դրույթներին համապատասխանեցնելու անհրաժեշտությամբ:
Որոշման նախագծի ընդունմամբ Քննչական կոմիտեի կենտրոնական մարմնի՝ Հատկապես կարևոր գործերի քննության գլխավոր վարչության «Ընդհանուր բնույթի հանցագործությունների քննության վարչությունը» կվերանվանվի «Ընդհանուր բնույթի և ընտրական հանցագործությունների քննության վարչություն»:
Վարչության ստեղծումը հնարավորություն կտա ընտրական հանցագործությունների դեպքերով քրեական գործերի քննությունը կատարել մասնագիտացված քննիչների կողմից:

Расследованием преступлений против избирательных прав займется спецподразделение СК Армении 11/30/2018   13:18  |  Избирательное право
Расследованием уголовных делам по фактам преступлений против избирательных прав займутся следователи-специалисты Следственного комитета Армении. об этом сообщает пресс-служба СК.
Сообщается, что на заседании правительства РА утвержден проект решения о внесении изменений и дополнений в решение камбина от  26 апреля 2018 года.
"Принятие проекта нацелено на создание специализированного подразделения, занимающегося расследованием преступлений против избирательного права, и обусловлено особенностями расследования и квалификации преступлений, связанных с электоральными процессами, а также  необходимостью приведения  в соответствие именного указателя и штата сотрудников Комитета с законодательной основой - положениями закона РА о Следственном комитете Республики Армения", - говорится в сообщении.
Отмечается, что принятием проекта решения «Управление по расследованию преступлений общего характера» Главного управления по расследованию особо важных дел центрального аппарата Следственного комитета будет переименовано в «Управление по расследованию преступлений общего характера и преступлений против избирательных прав».
"Создание Управления позволит вести расследование уголовных дел по фактам преступлений против избирательных прав со стороны следователей-специалистов", - отмечается в сообщении.