ԲԿ-ի նախկին տնօրենը յուրացրել է դիահերձարան տեղափոխված դիակների տեղափոխման և հարդարման համար վճարման ենթակա գումարները 11/29/2018   11:04  |  Քրեական խրոնիկոն
ՀՀ քննչական կոմիտեի Արմավիրի մարզային քննչական վարչության Մասիսի քննչական բաժնում հարուցվել է քրեական գործ՝ «Մասիսի բժշկական կենտրոն» ՓԲԸ-ում առերևույթ հայտնաբերված առանձնապես խոշոր չափերի յուրացումների դեպքերի առթիվ: Այս մասին տեղեկանում ենք Քննչական կոմիտեի պաշտոնական կայքից:
2018թ. նոյեմբերի 14-ին Արարատի մարզի դատախազությունից ստացվել են Արարատի մարզպետի՝ 03.08.2018թ. թիվ 207 կարգադրության համաձայն «Մասիսի բժշկական կենտրոն» ՓԲԸ-ում իրականացված ներքին աուդիտի արդյունքում հայտնաբերված խախտումների վերաբերյալ գրությունն ու կից փաստաթղթերը, համաձայն որոնց՝ ստուգման են են թարկվել ՓԲԸ-ի՝ 2017 և 2018 թվականների ընթացքում իրականացրած ֆինանսական գործառույթները:
Ստուգման արդյունքում հայտնաբերվել են մի շարք խախտումներ:
Պարզվել է, որ «Մասիսի բժշկական կենտրոն» ՓԲԸ նախկին տնօրենի կողմից մի շարք անձանց հետ կնքվել են ծառայություններ մատուցելու վերաբերյալ պայմանագրեր, որոնց կատարման նպատակով դուրս է գրվել որոշակի գումար, աշխատանքները սակայն փաստացի չեն կատարվել, թվով 4 անձանց հետ կնքվել են աշխատանքային պայմանագրեր, վերջիններս սակայն փաստացի աշխատանքի չեն հաճախել և նրանց անվամբ դուրս է գրվել աշխատավարձ, ընկերության դրամարկղից արհմիության անդամավճարներից ստացվել է 2.200.000 ՀՀ դրամ, որի ծախսերի հիմնավորումները բացակայում են, դրամարկղից կանխիկ վճարումներ են կատարվել ՀՀ-ում գործող բջջային օպերատորներին՝ առանց համապատասխան պայմանագրերի առկայության, կատարվել է վառելիքի ավել ծախս՝ 9915 լիտր, մարզպետի համաձայնության բացակայության պայմաններում կատարվել են անհարկի գնումներ:
Մասնավորապես՝ ընկերության ունեցած շուրջ 69.000.000 դրամ պարտքի պայմաններում ձեռք է բերվել 10.000.000 դրամ արժողության ավտոմեքենա, կանխիկ ձեռք են բերվել 858.901 դրամի ապրանքներ, որոնք սակայն բացակայում են, ընկերության հաշվին ձեռք է բերվել բջջային հեռախոս, մի շարք աշխատակիցների անվամբ դուրս են գրվել պարգևավճարներ, վերջիններս սակայն այն փաստացի չեն ստացել, 800.000 դրամ գումար է փոխանցվել ՍՊԸ-ին՝ «Լավագույն հայուհի» միջոցառման շրջանակներում հարցումներ կատարելու համար:
Բացի այդ, դրամարկղ չեն մուտքագրվել հիվանդանոցի դիահերձարան տեղափոխված դիակների տեղափոխման և հարդարման համար վճարման ենթակա գումարները, ինչպես նաև՝ ընկերության տարածքում վարաձակալական հիմունքներով դրամադրված տարածքների համար վճարված գումարները:
Ստուգմամբ հայտնաբերվել են նաև բազմաթիվ այլ խախտումներ ևս, որոնց արդյունքում առերևույթ յուրացվել և վատնվել է առանձնապես խոշոր չափերի գումար:
Փաստի առթիվ 2018թ. նոյեմբերի 23-ին Մասիսի քննչական բաժնում հարուցվել է քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 179-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով:
Միջոցներ են ձեռնարկվում՝ դեպքի բոլոր հանգամանքների բազմակողմանի, օբյեկտիվ և լրիվ հետազոտումն ապահովելու ուղղությամբ:
12:52 23/11/2018  |  Քրեական խրոնիկոնՊՈԱԿ-ի տնօրենը մեղադրվում է միլիոնավոր դրամներ յուրացնելու մեջ
16:17 18/10/2018  |  ԼՐԱՀՈՍԱռողջապահության նախարարությունը ստուգումներ կիրականացնի «Արմենիա» ԲԿ-ում և Ուռուցքաբանության ազգային կենտրոնում

Уголовное дело возбуждено по факту присвоения крупной суммы денег в медцентре Масиса 11/29/2018   13:46  |  Криминальная хроника
Масисским следственным отделом следственного управления Следственного комитета РА по Араратской области возбуждено уголовное дело по факту предполагаемого присвоения в особо крупных размерах, выявленного в ЗАО "Масисский медицинский центр". Об этом сообщается на официальном сайте Следственного комитета Армении.
Согласно сообщению, 14-го ноября 2018 года из Прокуратуры Араратской области поступили извещение о нарушениях, выявленных в результате внутреннего аудита проведенного по распоряжению губернатора Араратской области от 03.08.2018г. в “Масисском медцентре”, и прилагающиеся к нему документы, согласно которым по итогам проверки финансовых операций, проведенной в ЗАО за 2017-2018 гг., были выявлены ряд нарушений. .
Выяснилось, что бывший директор ЗАО “Масисский медицинский центр” заключил с рядом лиц договора об оказании услуг, на оплату которых была выписана определенная сумма, однако работа не была выполнена. С четырьмя гражданами был заключен трудовой договор, однако на работу они не ходили, но на их имена была выписана зарплата. Кроме того, сообщается, что за счет профсоюзных членских взносов из кассы компании было получено 2.200.000 драмов, обоснование расходования которых отсутствует; за счет средств из кассы была произведена оплата наличными услуг действующих в Армении сотовых операторов без наличия соответствующих договоров; совершены лишние расходы на приобретение 9915 литров топлива; в условиях отсутствия согласия губернатора совершены ненужные покупки.
В частности, как отмечается в сообщении, при наличии долга в размере почти 69 млн. драмов были приобретены автомобили на сумму 10 млн. драмов, а также товары на сумму 858 тыс. 901 драм, которых, однако, нет в наличии. За счет компании был приобретен мобильный телефон,  на имена нескольких сотрудников выписаны премии, однако последние их фактически не получили. 800 тыс. драмов было перечислено ООО для проведения опроса в рамках мероприятия "Лучшая армянка".
Помимо этого, в кассу не поступили сумма, подлежащая выплате за перевозку и туалет трупов, транспортированных в морг больницы, а также  деньги, выплаченные за предоставленные на условиях аренды помещения на территории компании.
В ходе проверки также выявлены и другие многочисленные нарушения, в результате которых была присвоена и растрачена сумма в особо крупных размерах.
"По факту  23-го ноября 2018 года было возбуждено уголовное дело по пункту 1 части 3 статьи 179 ("Присвоение или растрата в особо крупных размерах") Уголовного кодекса РА. Ведется предварительное следствие. Предпринимаются меры, направленные на обеспечение всестороннего, объективного и полного исследования по установлению всех обстоятельств произошедшего", - говорится в сообщении.