Կարևորը ոչ թե գլխավոր դատախազի կամ քննիչի կարծիքն է, այլ՝ դատարանի վերջնական դիրքորոշումը. Արամ Օրբելյան 11/28/2018   12:41  |  Քրեական խրոնիկոն
Այսօր լրագրողների հետ ճեպազրույցում ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի պաշտպանական թիմի անդամ, փաստաբան Արամ Օրբելյանը պատասխանել է լրագրողների հարցերին:
իր խոսքում նա ասել, որ կարևորը ոչ թե գլխավոր դատախազի կամ քննիչի կարծիքն է, այլ այն՝ վերջում հիմնավոր կհամարի՞ արդյոք դատարնը ներկայացված փաստարկները, թե՝ ոչ:
«Գործի ըստ էության քննարկում դեռ չի եղել։ Ես հույս ունեմ, որ գլխավոր դատախազը կարծում է, որ կան հիմքեր, որովհետև, եթե պարզվեց, որ ինքը կարծում է, որ հիմքեր չկան, բայց պնդում է միջնորդությունը, խնդիր կտեսնենք», - ասաց Արամ Օրբելյանը։
Անդրադառնալով նոր փաստարկների ներկայացման հնարավորությանը Վերաքննիչ դատարան՝ փաստաբանը նշել է, որ Վերաքննիչ նոր փաստարկներ, ըստ օրենքի, չեն ներկայացվում:
«Վերաքննիչ դատարանը ստուգում է Առաջին ատյանի դատարանի գործունեության օրինականությունը։ Այս դեպքում մենք ունենք նաև Վճռաբեկ դատարանի որոշման մեջ արձանագրված դիրքորոշում, որի շրջանակներում պետք է քննել», - ասաց փաստաբանը։

Важно не мнение генпрокурора или следователя, а окончательная позиция суда – адвокат Кочаряна 11/28/2018   13:04  |  Криминальная хроника
Член команды адвокатов второго президента Армении Роберта Кочаряна, адвокат Арам Орбелян заявил, что важно не мнение генерального прокурора или следователя, а суда.
“Важно не мнение генпрокурора или следователя, а посчитает ли суд обоснованными представленные доводы или нет”, - сказал Арам Орбелян, отвечая на вопросы журналистов  среду, 28 ноября.
Коснувшись новых доводов, представленных Апелляционному суду, адвокат отметил, что новые доводы в Апелляционный суд по закону не представляются.
“Апелляционный суд проверяет законность действий суда первой инстанции. В данном случае мы имеем также позицию, зафиксированную в решении Кассационного суда, в рамках которого и надо рассматривать”, - сказал адвокат.