Հարցվածները լիովին դրական են վերաբերվում «Իմ քայլը» դաշինքին, ընդհանրապես բացասական` ՀՀԿ-ին. GALLUP-ը ներկայացրել է հարցման արդյունքները 11/23/2018   15:03  |  ԼՐԱՀՈՍ
«GALLUP International association»-ի իրականացրած հարցումների համաձայն ՀՀ քաղաքացիների մոտ ԱԺ արտահերթ ընտրություններին մասնակցող ուժերից լիովին դրական վերաբերմունք առաջացնողների շարքում առաջինը «Իմ քայլը» կուսակցությունների դաշինքն է: Այս մասին նոյեմբերի 23-ին տեղի ունեցած մամուլի ասուլիսի ընթացքում ասաց «GALLUP International association»-ի Հայաստանում լիիրավ անդամ Էմ Փի ՋԻ ՍՊԸ տնօրեն Արամ Նավասարդյանը:
«Ամենաբարձր դրական վերաբերմունքն ունի «Իմ քայլը» կուսակցությունների դաշինքը`հարցվածների 52.7%-ը լիովին դրական է վերաբերում, ավելի շուտ դրական է վերաբերում 32.9%-ը: Հաջորդ դրական վերաբերմունք ունեցող կուսակցությունը «Բարգավաճ Հայաստանն» է` 17.6%-ը` լիովին դրական, իսկ 49.1%-ը` ավելի շուտ դրական: «Հայաստանի Հանրապետական» կուսակցությունը ամենաբարձր հակառեյթինգն ունի. կուսակցությանը լիովին դրական է վերաբերվում 2.9%-ը, 16.5%-ը` ավելի շուտ բացասական, իսկ 66.3%-ը` ընդհանրապես բացասական»,- ասաց Նավասարդյանը:
Հարցման համաձայն` ՀՀԿ-ն նաև ամենաընդդիմադիր քաղաքական ուժն է:
«Հարցման մասնակիցներին խնդրել ենք 1-ից 5 բալանոց սանդղակով գնահատել, թե որքանով են նշված քաղաքական կուսակցություններն ընդդիմադիր, որտեղ 1-ը նշանակում է, որ ընդհանրապես ընդդիմադիր չեն, 5-ը` շատ ընդդիմադիր են: «Իմ քայլը» կուսակցությունների դաշինքը գնահատվել է, որպես առավել նվազ ընդդիմադիր` 2.0 բալ, ինչը հասկանալի է, որովհետև իշխող ուժ է: Ամենաբարձր ցուցանիշը, որպես ընդդիմադիր կուսակցություն, ստացել է ՀՀԿ-ն` 3.8»,- նշեց Արամ Նավասարդյանը:
Հետազոտությունն իրականացվել է դեմ առ դեմ հարցումների մեթոդով: Հարցումների քանակը`1111, հետազոտության ընտրանքային սխալը 3%: Հետազոտության իրականացմանժամանակահատվածը նոյեմբերի 17-21: Իրականացման վայրը` Հայաստանի Հանրապետություն:
Հայաստանում արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունները կայանալու են 2018թ-ի դեկտեմբերի 9-ին: Քարոզչության ժամանակահատվածը նոյեմբերի 26-ից դեկտեմբերի 7-ն է։ Ընտրական օրենսգրքով սահմանվել է 12-օրյա ժամկետ:
16:39 22/11/2018  |  ԼՐԱՀՈՍԳիտենք, թե ով կարող է ընտրակաշառքով զբաղվել և նրանց պահում ենք տեսադաշտում. Օսիպյան
14:29 22/11/2018  |  ՔաղաքականՕԵԿ-ն այսօր տեսնում է կիսատ-պռատ իրավիճակային լուծումներ և համակարգված ծրագրի բացակայություն
13:44 22/11/2018  |  Ընտրական իրավունքԸնտրելու իրավունք ունեցողների 0,05%-ը պատգամավորության թեկնածու է
12:38 22/11/2018  |  Ընտրական իրավունքԺիրայր Սեֆիլյանը կոչ է արել սփյուռքահայերին ընտրությունների օրերին լինել ՀՀ-ում եւ աջակցել իրենց
10:58 22/11/2018  |  ՄամուլԲեսպրեդել. Մասիսի քաղաքապետը պետք է ձայներ ապահովի իր վերադասի` մարզպետ Սարգսյանի համար. «Ժամանակ»
10:25 22/11/2018  |  ՄամուլԳեներալ Մանվելի կնոջ եղբայրը՝ պատգամավորության թեկնածու. «Հրապարակ»
09:26 20/11/2018  |  ՄամուլՉափազանց զարմացած են «Իմ քայլը» դաշինքի ռեյտինգային ցուցակում որոշ թեկնածուների հայտնվելով. «Ժամանակ»
16:21 19/11/2018  |  Ընտրական իրավունքՈստիկանությունը հրապարակել է ՀՀ ԱԺ արտահերթ ընտրությունների նախնական ցուցակները

Опрос: жители Армении рассказали о своем отношении к политсилам, участвующим в парламентских выборах 11/23/2018   15:34  |  Политика
Среди политсил, участвующих в досрочных выборах в парламент Армении, наиболее положительной оценки удостоился блок “Мой шаг”, предвыборный список которого возглавляет и.о. премьер-министра Армении Никол Пашинян. Об это свидетельствуют данные  опроса, проведенного армянским представительством "GALLUP International association".
“52,7% опрошенных относятся к блоку “Мой шаг” абсолютно положительно и 32,9% - скорее положительно. На втором месте  - партия “Процветающая Армения. К ней абсолютно положительно относятся 17,6% респондентов, а 49,1% – скорее положительно”,  - сообщил директор полноправного члена "GALLUP International association" в Армении ООО “Эм Пи Джи” Арам Навасардян на пресс-конференции в пятницу, 23 ноября.
Что касается Республиканской партии Армении, то она пользуется самым высоким антирейтингом. Абсолютно положительно к партии относятся 2,9% респондентов, 16,5% - скорее положительно и 66, 3% опрошенных относятся к политсиле абсолютно негативно.
Согласно данным опроса, РПА при этом является самой оппозиционной политической силой.
Арам Навасардян также сообщил, что 68.3% респондентов заявили, что на предстоящих выборах проголосуют за блок ”Мой шаг”, а 6,7% поддержат партию “Процветающая Армения”.
По данным опроса, за РПА готовы отдать голоса 1,5% опрошенных, за партию “Светлая Армения” – 1,2%, остальные полисилы набрали меньше процента голосов.
12,7% респондентов отказались отвечать, 6,7% затруднились с ответом. 70.9% опрошенных заявили, что боязательно примут участие в выборах.
В опросе приняли участие 1111 человек, ошибка выборки составила 3%. Опрос проводился в Армении с 17 по 21 ноября.