Դիպլոմավորված մասնագետ լինելը, իրավական գիտելիքներ ունենալը դեռ բավարար չէ քննիչ աշխատելու համար. Հայկ Գրիգորյան 11/23/2018   16:51  |  ԼՐԱՀՈՍ
Այսօր՝ նոյեմբերի 23-ին, ՀՀ քննչական կոմիտեում տեղի ունեցավ քննիչների թեկնածությունների ցուցակում ընդգրկված Արդարադատության ակադեմիայի 36 շրջանավարտների դիպլոմների հանձնման հանդիսավոր արարողությունը, որին ներկա էին ՀՀ քննչական կոմիտեի  նախագահ Հայկ Գրիգորյանը, ՀՀ արդարադատության ակադեմիայի ռեկտոր Սերգեյ Առաքելյանը, ՀՀ ՔԿ կոլեգիայի անդամներ: Այս մասին տեղեկանում ենք Քննչական կոմիտեի պաշտոնական կայքից:
Քննիչի թեկնածուները երդվեցին հավատարմորեն ծառայել Հայաստանի Հանրապետության ժողովրդին, խստագույնս պահպանել Հայաստանի Հանրապետության Սահմանադրությունը և օրենքները, հանցավոր ոտնձգություններից պաշտպանել մարդու և քաղաքացու իրավունքներն ու ազատությունները, հասարակական կարգն ու անվտանգությունը, անվերապահորեն և բարեխղճորեն կատարել իրենց պարտականությունները:
Դիպլոմների հետ միասին քննիչի  թեկնածուներից 16-ը ստացան նաև ՀՀ ՔԿ տարածքային ստորաբաժանումներում աշխատանքի ընդունվելու մասին ՀՀ ՔԿ նախագահի հրամանները: Սպասվում է քննչի 2 թեկնածուի նշանակում ևս, իսկ Արդարադատության ակադեմիայի 18 քննիչի թեկնածուները կգրանցվեն Քննչական կոմիտեի կադրային ռեզերվում:
Շնորհավորելով շրջանավարտներին՝ ՀՀ քննչական կոմիտեի նախագահ Հայկ Գրիգորյանը հորդորեց աշխատանքին մոտենալ ամենայն պատասխանատվությամբ և ընտրել անընդհատ ինքնակրթվելու և կատարելագործվելու ճանապարհը:
«Քննիչ աշխատելու համար դիպլոմավորված մասնագետ լինելը, իրավական գիտելիքներ ունենալը դեռ բավարար չէ: Քննիչի կողմից իր գործառույթները պատշաճ իրականացնելու համար նա պետք է օժտված լինի մի շարք բարոյահոգեբանական բարձր հատկանիշներով և ունենա պարբերաբար ինքնակրթվելու ցանկություն»,- ընդգծեց Հայկ Գրիգորյանը:
ՔԿ Նախագահը տեղեկացրեց, որ գալիք տարվանից սկսած քննիչների գիտելիքների ստուգման համար տարին մեկ անգամ կանցկացվեն շատ խիստ ստուգարքներ և այն չհաղթահարողները, պաշտոնի անհամապատասխանաության հիմքով, կազատվեն աշխատանքից: Թափուր հաստիքները կհամալրեն կադրային ռեզերվում գտնվող անձինք:
Շնորհավորական խոսքով հանդես եկավ նաև ՀՀ արդարադատության ակադեմիայի ռեկտոր Սերգեյ Առաքելյանը և համոզմունք հայտնեց, որ ակադեմիայի շրջանավարտները պատրաստ են պատվով իրականացնել իրենց առաքելությունը և արդարացնել բոլորի սպասումները:
Սերգեյ Առաքելյանը, դիմելով քննիչներին, հայտնեց, որ ի դեմս Արդարադատության ակադեմիայի՝ ունեն գործընկեր, որը միշտ պատրաստ է իր հնարավորությունների  սահմանում օժանդակել քննիչներին իրենց գործունեության ընթացքում:
Արդարադատության ակադեմիայում 2018թ. քննիչների թեկնածությունների ցուցակում ընդգրկված անձանց մասնագիտական պատրաստումն իրականացվել է երկու խմբով: Առաջին խմբում ընդգրկված թեկնածուներից 21-ն իրենց դիպլոմներն ստացել են սույն թվականի սեպտեմբերի 28-ին:

В СК состоялась церемония вручения дипломов кандидатам в следователи(Фото) 11/23/2018   17:37  |  Лента новостей
В Следственном комитете Армении сегодня, 23 ноября, состоялась торжественная церемония вручения дипломов 36 выпускникам, включенным в список кандидатов в следователи.
Как сообщается на сайте официальном сайте СК, на церемонии присутствовали председатель Следственного комитета РА Гайк Григорян, ректор Академии правосудия РА Сергей Аракелян, члены коллегии СК РА.
Кандидаты в следователи поклялись преданно служить народу Республики Армения, строго соблюдать Конституцию и законы РА, защищать от преступных посягательств права и свободы человека и гражданина, поддерживать общественный порядок и безопасность, безоговорочно и добросовестно исполнять свои обязанности.
Вместе с дипломами 16 кандидатов в следователи получили также копии приказа председателя СК Армении о приеме на работу в территориальные подразделения СК РА. Ожидается назначение еще 2 следователей, а 18 кандидатов  в следователи будут зачислены в кадровый резерв Следственного комитета.
Поздравив выпускников, председатель Следственного комитета РА Гайк Григорян призвал относиться к работе со всей ответственностью и идти по пути постоянного самообразования и совершенствования.
"Быть дипломированным специалистом для работы следователем и обладать юридическими знаниями еще недостаточно. Следователь для надлежащего выполнения своих функций должен быть наделен целым рядом высоких морально-психологических качеств и иметь желание регулярно заниматься своим самообразованием", - подчеркнул Гайк Григорян.
Председатель СК сообщил, что с  грядущего года для проверки знаний следователей один раз будет проведена строжайшая аттестация, и лица, не прошедшие ее, на основании служебного несоответствия будут освобождены от работы. Вакантные позиции будут восполнены лицами, числящимися в кадровом резерве.
С поздравительным словом выступил также ректор Академии правосудия РА Сергей Аракелян. Он выразил уверенность в том, что выпускники Академии  готовы с честью выполнить свою миссию и оправдать ожидания всех.
Сергей Аракелян, обращаясь к следователям, сообщил, что они в лице Академии правосудия имеют партнера, который всегда готов в пределах своих возможностей оказать содействие следователям в ходе их деятельности.
Профессиональная подготовка включенных в список кандидатов в следователи лиц проводилась в Академии правосудия в 2018 году в две группы. 21 кандидат из вошедших в первую группу претендентов получил дипломы 28 сентября текущего года.