Փաշինյանը գլխավոր քարտուղարի հարցը համարում է երկրորդական, երրորդական և չորրորդական 11/20/2018 15:12 | ԼՐԱՀՈՍ
Վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանը Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության գլխավոր քարտուղարի հարցը համարում է երկրորդական, երրորդական և չորրորդական: Ըստ նրա, ՀԱՊԿ-ում կան շատ ավելի լուրջ հարցեր և գլխավոր քարտուղարի հարցն առիթ է՝ դրանք քննարկելու:
Կառավարությունում հրավիրված ասուլիսում պատասխանելով հարցին, թե որն է լինելու Հայաստանի քայլը, եթե ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարի պաշտոնը չպահպանվի, Նիկոլ Փաշինյանն ասաց. «Հույս ունեմ՝ բոլորս հասկանում ենք, որ ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարի հարցն առնվազն գլխավոր հարցը չէ կամ այնքան էլ էական չէ: Այստեղ շատ ավելի գլոբալ և կարևոր հարցեր են քննարկվում: Խոսքը ՀԱՊԿ-ի նկատմամբ մեր ունեցած պարտավորությունների, վերջինիս կողմից մեր նկատմամբ ունեցած պարտավորությունների մասին է: Գլխավոր քարտուղարի պաշտոնը այս համատեքստում երկրորդական, երրորդական, նույնիսկ չորրորդական հարց է: Բայց ի վերջո այն հարցերը, որոնք երկար ժամանակ ունեցել ենք և որոնք նաև ես եմ բարձրացրել, չի նշանակում, որ հայտնվելով վարչապետի կարգավիճակում պետք է ասեմ, թե դրանք ես չեմ բարձրացրել»:
Նիկոլ Փաշինյանի խոսքով՝ պետք է հասկանալ այն, թե ինչ ենք հասկանում մենք՝ մեր անվտանգության երաշխիք ասելով, որքանով է ապահովվում մեր անվտանգությունը: «Պետք է հասկանանք նաև դաշնակիցների միջև փոխադարձ պարտավորությունները: Սա է կարևորը: Երկար տարիներ գլխավոր քարտուղարի պաշտոնում եղել է Հայաստանի մարդը, ի՞նչ է դա փոխել: Շատ ավելի կարևոր, խորքային և շատ ավելի շուրջ հարցեր կան, սա առիթ է, որ այդ հարցերի համակարգը հասկանանք, ինչը բացարձակապես քաղաքական ճաշակի հարց չէ, պետք է քննարկել Հայաստանի, Արցախի անվտանգությունը: Անհրաժեշտ է հասկանալ, այն, ինչ համարում ենք անվտանգության համակարգ, ի՞նչ ենք նկատի ունենում, ի՞նչ ակնկալիքներ ունենք այդ համակարգից և ի՞նչի է պատրաստ այդ համակարգը, կամ ի՞նչ ակնկալիքներ ունի համակարգը մեզնից, արդյոք դրանք պատրաստ ենք իրականացնել: Սրա մասին է խոսքը»,- նշեց Նիկոլ Փաշինյանը:

Пашинян: вопрос генсека ОДКБ – не главный, есть более серьезные темы для обсуждения 11/20/2018 16:03 | Лента новостей
Исполняющий обязанности премьер-министра Армении Никол Пашинян считает вопрос с выбором нового генерального секретаря Организации Договора о коллективной безопасности второстепенным. По его словам, в ОДКБ есть более серьезные вопросы, и вопрос генсека Организации повод их обсудить.
“Здесь назрели более глобальные и серьезные вопросы для обсуждения. Речь идет о наших обязательствах перед ОДКБ, и обязательствах ОДКБ перед нами. Надо прояснить, что мы понимаем, говоря гарант безопасности, в какой мере она обеспечивает нашу безопасность. Мы должны понять какие у союзников взаимные обязательства друг перед другом. Вот, что важно. Эти годы пост генсека ОДКБ занимал представитель Армении. И что это изменило? Назрели серьезные вопросы, которые нуждаются в обсуждении. Это не вопрос политического вкуса. Необходимо обсудить вопрос безопасности Армении, Арцаха. Надо понять, что мы понимаем под системой безопасности, на что готова эта система, какие ожидания с ней связаны, и какие ожидания эта система должна иметь от Армении”, - отметил он.
Комментируя подписанный Беларусью и Азербайджаном меморандум в военной сфере, он отметил, что еще 3 месяца назад Беларусь поставила Азербайджану РСЗО “Полонез”, соответствующий контракт же был подписан гораздо раньше.
“Все это происходило в условиях, когда пост генсека ОДКБ занимал представитель Армении. Наша позиция четкая: мы осуждаем подобные сделки, считаем их направленными против национальных интересов Армении и думаем, что подобные сделки искажают суть ОДКБ.
По словам Пашиняна, задача у Армении очень четкая: получить эти уточнения и придать новое содержание ОДКБ для проведения обоюдно предсказуемой политики.