Փաշինյանը խիստ կառուցողական է համարում ՌԴ-ի դիրքորոշումը ՀԱՊԿ-ում ստեղծված իրավիճակի շուրջ 11/20/2018   14:55  |  ԼՐԱՀՈՍ
Հայաստանի Հանրապետության վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանը խիստ կառուցողական է համարում Ռուսաստանի դիրքորոշումը՝ Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության նոր գլխավոր քարտուղարի ընտրության հարցում ստեղծված պատմության մեջ:
Լրագրողների հետ հանդիպման ընթացքում Փաշինյանն ասել է. «Ռուսաստանի դիրքորոշումն այս պատմության մեջ համարում եմ խիստ կառուցողական»,- ասաց Փաշինյանը:
Նոյեմբերի 2-ին Հայաստանի ներկայացուցիչ Յուրի Խաչատուրովն ազատվեց ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարի պաշտոնից, քանի որ նրան հետ կանչելու գործընթաց սկսելու հարցով ՀԱՊԿ անդամ մյուս երկրներին դիմել էր Հայաստանն այն բանից հետո, երբ Խաչատուրի նկատմամբ Մարտի 1-ի գործով քրեական գործ էր հարուցվել:
Ակնկալվում  էր, որ ՀԱՊԿ նոր գլխավոր քարտուղար կընտրվի նոյեմբերի 8-ին, ՀԱՊԿ հավաքական անվտանգության խորհրդի նիստի ընթացքում, սակայն որոշում ընդունվեց խնդրին լուծում տալ դեկտեմբերի 6-ին կայանալիք նիստի ընթացքում:
Դրանից հետո Ղազախստանի նախագահ Նուրսուլթան Նազարբաևը հայտարարեց, որ ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարի պաշտոնում պետք է ընտրվի Բելառուսի թեկնածուն,՝ չնայած այն հանգամանքին, որ այդ պաշտոնը զբաղեցնելու իրավունքը մինչև 2020թ. պատկանում է Հայաստանին:
Իսկ Բելառուսի նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոն ընդունեց Բելառուսում Ադրբեջանի դեսպանին և նրան ներկայացրեց ՀԱՊԿ խորհրդի դռնփակ նիստի ընթացքում քննարկված հարցերի մանրամասները:
ՀՀ վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանն էլ հայտարարել է, որ պարզաբանում է պահանջելու թե Բելառուսի նախագահից՝ դռնփակ նիստի մանրամասները Ադրբեջանի դեսպանին ներկայացնելու համար, թե Ղազախստանի նախագահից՝ պայմանավորվածություններին հակասող հայտարարություն անելու համար:
12:53 20/11/2018  |  ԼՐԱՀՈՍ«Արտաքին քաղաքականության մեջ երբեմն ավելի լավ է լռել ու ստանալ ԵԱՏՄ հանձնաժողովի նախագահի պաշտոն, քան թքել քամու դեմ ու կորցնել ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարի պաշտոնը». Վիգեն Սարգսյան
12:45 20/11/2018  |  ԼՐԱՀՈՍԱյն, ինչ ասել եմ, տեղի կունենա. Նիկոլ Փաշինյանը վերահաստատում է Բելառուսի նախագահից պարզաբանում պահանջելու մտադրությունը
11:07 19/11/2018  |  ՔաղաքականՀայաստանի արտաքին քաղաքականությունը որակապես վերափոխվում է
10:04 19/11/2018  |  ԼՐԱՀՈՍ«Եթե Նիկոլին չէր կարելի, հաստատ չէր կարելի նաև Բելառուսի ու Ղազախստանի ստաժավոր նախագահներին». Հովհաննես Մանուկյան
09:59 19/11/2018  |  ԼՐԱՀՈՍՍեմերիկովը մեկնաբանել է ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարի նշանակման հետ կապված հարցերը

Пашинян считает позицию России вокруг ситуации в ОДКБ крайне конструктивной 11/20/2018   15:24  |  Лента новостей
Исполняющий обязанности премьер-министра Армении Никол Пашинян считает позицию России относительно истории вокруг выбора нового генсека ОДКБ крайне конструктивной.
"Позицию России в этой истории считаю крайне конструктивной", - сказал Пашинян в ответ на вопрос, какой позиции придерживается по данному вопросу президент РФ Владимир Путин.
2 ноября решением Совета коллективной безопасности ОДКБ Юрий Хачатуров был освобожден от должности генерального секретаря организации. Досрочный отзыв инициировала армянская сторона после того, как Хачатурову было предъявлено обвинение по делу о событиях 1 марта 2008 года.
Ожидалось, что новый генеральный секретарь ОДКБ будет избран на  прошедшем 8 ноября заседании Совета коллективной безопасности ОДКБ, однако было принято решение перенести обсуждение на заседание, которое пройдет 6 декабря в Санкт-Петербурге.
После этого президент Казахстана Нурсултан Назарбаев заявил, что новым генеральным секретарем ОДКБ станет представитель Беларуси, несмотря на то, что право занимать эту должность до 2020 года принадлежит Армении.
Спустя некоторое время президент Беларуси Александр Лукашенко принял посла Азербайджана и представил подробности обсуждения на заседании Совета ОДКБ, проходившего в закрытом формате.
После этого исполняющий обязанности премьер-министра Армении Никол Пашинян заявил, что потребует объяснений от президентов Беларуси и Казахстана Александра Лукашенко и Нурсултана Назарбаева в связи с их высказываниями про сложившуюся ситуацию в ОДКБ.