Արտագնա աշխատանքի մեկնած քաղաքացիների եկամուտների հարկման որևէ նախագիծ կամ գաղափար առկա չէ. ՊԵԿ-ը պարզաբանում է տարածել 11/19/2018   16:17  |  ԼՐԱՀՈՍ
Հայաստանի Հանրապետության պետական եկամուտների կոմիտեն պարզաբանում է ներկայացրել ֆիզիկական անձանց եկամուտների հայտարարագրման գործընթացի վերաբերյալ: ՊԵԿ-ը վստահեցնում է, որ արտագնա աշխատանքի մեկնած քաղաքացիների եկամուտները հարկելու  որևէ նախագիծ և գաղափար առկա չէ:
Ներկայացնում ենք ՊԵԿ-ի տրամադրած պարզաբանումը.
«Ֆիզիակական անձանց համատարած հայտարարագրման թեման լայնորեն քննարկվում է ԶԼՄ-ներում և սոցիալական ցանցերում: Պետական եկամուտների կոմիտեն անհրաժեշտ է համարում տեղեկացնել, որ նախքան նախագծի ներդրումն՝ այն պետք է դրվի հանրային լայն քննարկման, ինչի ընթացքում վեր կհանվեն խնդրի դրական և բացասական կողմերը:
Ինչ վերաբերում է արտագնա աշխատանքի մեկնած քաղաքացիների եկամուտների հարկման մեխանիզմին, ապա որևէ նման նախագիծ կամ գաղափար առկա չէ:
Իսկ ԶԼՄ-ին տված հարցազրույցում ՊԵԿ նախագահի պատասխանը բխել է ռեզիդենտների ստացած եկամուտների հարկման ընդհանուր սկզբունքներից (ՀՀ և արտասահմանյան աղբյուրներից ստացված եկամուտներ), սակայն դա չի նշանակում, որ նրանց եկամուտները ենթակա են լինելու հարկման կամ նման նախագիծ է քննարկվում»:

КГД Армении заявил об отсутствии какого-либо проекта и идеи о налогообложения граждан, выезжающих на заработки за рубеж 11/19/2018   16:46  |  Лента новостей
Комитет государственных доходов Армении выступил с пояснением относительно процесса декларирования доходов физических лиц.
“Тема декларирования доходов физических лиц широко обсуждается в СМИ и соцсетях. Комитет государственных доходов считает необходимым сообщить, что проект до внедрения должен быть вынесен на широкое общественное обсуждение, в ходе которого будут затронуты его положительные и негативные стороны”, - говорится в заявлении, распространенном в понедельник КГД.
Что касается налогообложения граждан, выезжающих на заработки за рубеж, то какого-либо подобного проекта и идеи нет.
"Ответ главы КГД в интервью СМИ исходил из общего принципа налогообложения полученных резидентами доходов(доходов, полученных из источников в Армении и за рубежом), однако это не означает, что их доходы подлежат налогообложению или обсуждается подобный проект”, - отмечается в сообщении.