Առանց հանրային համաձայնության որևէ հարկային բեռի ավելացում չի լինելու. Արարատ Միրզոյան 11/19/2018   15:27  |  ԼՐԱՀՈՍ
Կառավարության այսօրվա արտահերթ նիստում ՀՀ առաջին փոխվարչապետի պաշտոնակատար Արարատ Միրզոյան անդրադարձել է «խոպանչիներին հարկելու» մասին նախագծին՝ ընդգծելով, որ առանց լայն հանրային քննարկման, առանց հանրային համաձայնության որևէ հարկային բեռի ավելացում չի լինելու։
«Բացառվում է այդպիսի բան։ Զանազան գաղափարներ կարող են քննարկվել, ընդ որում, քննարկումները հաճախ կարող են մանիպուլատիվ տեսք ստանալ, կարող են աղավաղվել և մեկնաբանվել ոչ այնպես, ինչպես կա, բայց կարող են և մեկնաբանվել այնպես, ինչպես կա ու արժանանալ կամ չարժանանալ մարդկանց հավանությանը»,- հայտարարեց նա՝ ավելացնելով, որ «խոպանչիներին հարկելու» նախաձեռնության դեպքը աղավաղվել է ու սխալ մեկնաբանվել։
«Գաղափարը հետևյալն է՝ կա միտք ներդնել եկամուտների համընդհանուր հայտարարագրման համակարգ, որտեղ պետք է բոլոր քաղաքացիները հայտարարագրեն իրենց եկամուտները»,- ասաց նա։
ՀՀ առաջին փոխվարչապետի պաշտոնակատարն ասաց, թե պետք է հասկանալ՝ ինչքանով է Հայաստանը պատրաստ սրան։
«Նույնիսկ եթե կյանքի կոչվի ՝ պիտի բացառվի որևէ եկամուտի կրկնակի հարկումը, այսինքն՝ չի կարող պատահի, որ որևէ մեկը իր եկամուտից, օրինակ, ԱՄՆ-ից կամ ՌԴ-ից արդեն հարկ է վճարում ու փոխանցվում է Հայաստան, մի հատ էլ այդ գումարից հարկ է վճարվում Հայաստանում»,- ընդգծեց նա։
Արարատ Միրզոյանը նշեց, որ սա գաղափար է, որը պետք է քննարկվի։ «Կտեսնենք՝ ինչքան դրական կողմեր ունի, ինչքան՝ բացասական»,- ասաց նա։
13:20 13/11/2018  |  ԼՐԱՀՈՍ36 և 28 տոկոս եկամտահարկերը իջեցնելու ենք և դարձնելու բոլորի համար 23 տոկոս. Փաշինյան
15:30 01/11/2018  |  ԼՐԱՀՈՍԿառավարությունը նախնական մտադրություն ունի սահմանել 23 տոկոս համահարթ եկամտահարկ՝ հետագայում այն ևս 3 տոկոսով նվազեցնելու պայմանով
14:45 06/09/2018  |  ԼՐԱՀՈՍ100 հազար դրամ աշխատավարձ ստացողների եկամուտը կավելանա 3 հազար դրամով
14:41 24/08/2018  |  ԼՐԱՀՈՍԵկամտահարկի դրույքաչափը կարող է սահմանվել 20%
12:58 23/08/2018  |  ԼՐԱՀՈՍԵկամտահարկի նվազեցման մասին որոշումը կլինի մոտ օրերս. Դավիթ Անանյանը մանրամասներ ներկայացրեց
10:50 14/06/2018  |  ԼՐԱՀՈՍԿուտակայինի նախագծով եկամտահարկի դրույքաչափը նվազեցնելու անուղղակի պարտավորություն ենք ստանձնում. Ջանջուղազյան
15:08 05/05/2018  |  ԼՐԱՀՈՍՊԵԿ.  Արձանագրվել է եկամտային հարկի ավելի մեծ գումարի վերադարձ
16:17 12/04/2018  |  ԼՐԱՀՈՍՀարկավոր է անդրադարձ կատարել եկամտային հարկի դրույքաչափի նվազեցման հարցին. Կարեն Կարապետյան

И.о. первого вице-премьера Армении прокомментировал нашумевшую идею налогообложения работающих за рубежом граждан 11/19/2018   16:30  |  Лента новостей
Исполняющий обязанности первого вице-премьера Армении Арарат Мирзоян на внеочередном заседании правительства коснулся проекта налогообложения граждан, работающих за рубежом.
Он подчеркнул, что без широкой общественной дискуссии и общественного согласия какого-либо увеличения налогового бремени не будет.
“Подобное исключено. Могут быть различные идеи. Зачастую обсуждения могут принять манипулятивный характер, их могут исказить”, - заявил он.
По его словам инициатива по налогообложению работающих за рубежом граждан искажена и неверно истолкована.
“Дело обстоит так: есть идея внедрить систему всеобщего декларирования доходов, которая подразумевает, что все граждане должны декларировать свои доходы”, - пояснил он.
По словам и.о. первого вице-премьера , надо понять, готова ли к этому Армения.
“Если даже подобная инициатива будет реализована, следует исключить двойное налогообложение”, - сказал Мирзоян.
Он отметил, что это всего лишь идея, которая должна пройти обсуждение, что позволит взвесить все “за” и “против”.
15:47 02/07/2016  |  Лента новостейПремьер Армении поручил проанализировать предложения и замечания по проекту нового Налогового кодекса