Անցած ամիսները խոր անհանգստություն են առաջացնում. Վիգեն Սարգսյան 11/17/2018 10:20 | Քաղաքական
Անցած ամիսները խոր անհանգստություն են առաջացնում մեր երկրի արտաքին կապերի զարգացման հեռանկարի տեսակետից։ Նման կարծիք է հայտնել ՀՀԿ առաջին փոխնախագահ Վիգեն Սարգսյանը։
«Այս օրերին հաճախ եմ լսում` ինչո՞ւ եք անհանգիստ, չէ՞ որ ՔՊ-ն շարունակում է ձեր արտաքին քաղաքականությունը: Հատկանշական է, որ մեր ընդդիմախոսներն ընդունեցին, որ այդ քաղաքականությունը խոհեմ էր և Հայաստանի համար միակ ճիշտը, իսկ իրենց մոտեցումները, մասնավորապես` ՀԱՊԿ-ից և ԵԱՏՄ-ից դուրս գալու պահանջները` անպատասխանատու խառնակչություն:
Ռազմավարական դաշնակցային հարաբերությույններ Ռուսաստանի հետ, շրջանակային համաձայնագիր ԵՄ հետ, ընդլայնվող գործընկերություն ԱՄՆ հետ, բարիդրացիական փոխգործակցություն Իրանի և Վրաստանի հետ, խորացող երկխոսություն Չինաստանի հետ, նշանակալի դերակատարում ՀԱՊԿ-ում և ԵԱՏՄ-ում, մյուս կողմից` նախագահություն Ֆրանկոֆոնիայի կազամակերպությունում:
Հաջողության բանաձևն է` գիտելիք, չափվածություն, հետևողական աշխատանք, հմուտ թիմ:
Միայն հայտարարություններով այդ ամենը պահել հնարավոր չէ: Իրական մտադրություններն ու տեսլականը դրսևորվում են գործերով, կայացրած որոշումներով: Անցած ամիսները խոր անհանգստություն են առաջացնում մեր երկրի արտաքին կապերի զարգացման հեռանկարի տեսակետից: Մենք այնպիսի տարածաշրջանում և ժամանակահատվածում ենք ապրում, որ յուրաքանչյուր սխալ կարող է ճակատագրական դառնալ:
ՇԱՐՈՒՆԱԿԵԼՈՒ ԵՆՔ ԱՇԽԱՏԵԼ ի նպաստ հավասարակշռված և Հայաստանի երկարաժամկետ շահերից բխող արտաքին քաղաքականության»:

Виген Саркисян: прошедшие месяцы вызывают обеспокоенность 11/17/2018   11:09  |  Политика
Прошедшие месяцы вызывают глубокую обеспокоенность с точки зрения перспективы развития внешних связей нашей страны, написал бывший министр обороны Армении Виген Саркисян на своей странице в Facebook.
"В эти дни часто слышу: "Зачем вам беспокоиться, ведь партия "Гражданский договор" продолжает вашу внешнюю политику?". Примечательно, что наши оппоненты признали, что эта политика была разумной и единственно правильной для Армении, а их подходы, в частности требования по выходу из ОДКБ и ЕАЭС, - безответственным интригантством”, - отметил он.
"С одной стороны, стратегические союзнические отношения с Россией, рамочное соглашение с ЕС, расширяемое партнерство с США, добрососедские отношения с Ираном и Грузией, углубляемый диалог с Китаем, значимая роль в ОДКБ и ЕАЭС и председательство в Организации Франкофонии с другой стороны. Формула успеха - это знание, чувство меры, последовательная работа, умелая команда", - добавил он.
По его словам, удержать все это только заявлениями невозможно.
"Истинные намерения и видение проявляются в делах, принятых решениях. Прошедшие месяцы вызывают глубокую обеспокоенность с точки зрения перспективы развития внешних связей нашей страны. Мы живем в таком регионе и такое время, что каждая ошибка может стать судьбоносной. Мы продолжим работать во благо сбалансированной внешней политики, исходящей из долгосрочных интересов Армении", - подчеркнул Виген Саркисян.
18:21 16/11/2018  |  Избирательное правоПредвыборный штаб социал-демократической партии "Решение гражданина" возглавит Гор Акопян
16:43 16/11/2018  |  Избирательное правоПредвыборный штаб партии “Светлая Армения” возглавит Давид Хажакян
16:07 15/11/2018  |  ПолитикаВаграм Багдасарян будет баллотироваться по рейтинговому списку РПА в Лорийской области
12:26 15/11/2018  |  ПолитикаПашинян: мы должны исключить применение административного ресурса на выборах