Սամվել Մայրապետյանի պաշտպանը նոր միջնորդություն է ներկայացրել ՀՀ Գլխավոր դատախազին 11/16/2018   15:31  |  Քրեական խրոնիկոն
Սամվել Մայրապետյանի պաշտպան, փաստաբան Կարեն Բատիկյանը նոր միջնորդություն է ներկայացրել ՀՀ Գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանին՝ խնդրելով քննարկել անձնական երաշխավորություններով Սամվել Մայրապետյանին ազատ արձակելու հարցը:
Մայրապետյանի համար երաշխավորություն է տվել մտավորականների ևս մի մեծ խումբ, այդ թվում՝ ԳԱԱ ակադեմիկոսներ, թղթակից անդամներ, ԲՈՒՀ-երի ռեկտորներ, հայտնի գործարարներ և լրագրողներ, պրոդյուսերներ, ստեղծագործական միավորումների ղեկավարներ:
Վերջիններն իրենց գրավոր պարտավորությունն են ներկայացրել առ այն, որ իրենց խոսքով և մուծվող գումարով երաշխավորում են Սամվել Մայրապետյանի պատշաճ վարքագիծը՝ քրեական վարույթն իրականացնող մարմնի կանչով ներկայանալը և այլ դատաիրավական պարտականություններ կատարելը:
Փաստաբան Բատիկյանի միջնորդության մեջ նաև ասվում է, որ նմանատիպ անձնական երաշխավորություն են ստանձնել նաև մեկ տասնյակից ավելի լրատվամիջոցների ղեկավարներ ու լրագրողներ՝ ՀՀ վարչապետի պաշտոնակատարին, ՀՀ Գլխավոր դատախազին և ՀՀ ՀՔԾ պետին՝ 2018 թվականի նոյեմբերի 13-ին հասցեագրված բաց նամակով:
Հիշյալ նամակով վստահություն վայելող բազմաթիվ անձինք իրենց մտահոգությունն են հայտնել առանց բավարար հիմքերի և առողջական լուրջ խնդիրներ ունեցող Սամվել Մայրապետյանին ազատությունից զրկելու վերաբերյալ:
Հաշվի առնելով միջնորդության մեջ ներկայացված հանգամանքները՝ փաստաբան Բատիկյանը ՀՀ Գլխավոր դատախազին խնդրել է ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքի 151-րդ հոդվածի 3-րդ մասի կարգով փոխել Սամվել Մայրապետյանի խափանման միջոցը՝ անձնական երաշխավորությամբ:
Սամվել Մայրապետյանի փաստաբանի միջնորդությունը ՀՀ Գլխավոր դատախազություն մուտքագրվել է այսօր և ՀՀ Քրեական դատավարության օրենգրքի 199-րդ հոդվածի համաձայն պետք է քննվի 5-օրյա ժամկետում, այսինքն՝ մինչև 2018 թվականի նոյեմբերի 21-ը ՀՀ գլխավոր դատախազը պետք է բավարարի կամ մերժի Կարեն Բատիկյանի միջնորդությունը:
12:19 16/11/2018  |  Քրեական խրոնիկոնՍամվել Մայրապետյանի գույքի վրա դրված կալանքը ուղղակիորեն ազդում է Հ2 հեռուստաընկերության գործունեության վրա. ՄԻՊ-ը պարզաբանում է պահանջել
12:58 15/11/2018  |  Քրեական խրոնիկոնՊարզաբանում Սամվել Մայրապետյանի նկատմամբ կիրառված խափանման միջոցը փոխելու վերաբերյալ ԶԼՄ մի քանի ղեկավարների բաց նամակի և հրապարակումների վերաբերյալ
18:54 13/11/2018  |  ԼՐԱՀՈՍԶԼՄ ղեկավարների և լրագրողների դիմումը՝ Նիկոլ Փաշինյանին
16:46 06/11/2018  |  ԼՐԱՀՈՍՍամվել Մայրապետյանի հարցով Հ2-ի աշխատակիցները բաց նամակով դիմել են Նիկոլ Փաշինյանին
09:29 31/10/2018  |  ՄամուլՄայրապետյանի պաշտպանի՝ կալանա­վորման դեմ բողոքը դատարանը մերժել է. «Հրապարակ»
15:32 20/10/2018  |  ԼՐԱՀՈՍՄայրապետյանի համար մտավորականների մի մեծ խումբ անձնական երաշխավորություն են տվել

Адвокат Самвела Майрапетяна представил генпрокурору новое ходатайство 11/16/2018 16:00 | Криминальная хроника
Адвокат предпринимателя, владельца Второго армянского телеканала Самвела Майрапетяна Карен Батикян представил генеральному прокурору Армении Артуру Давтяну новое ходатайство с просьбой рассмотреть вопрос об освобождении бизнесмена под личное поручительство.
За Майрапетяна поручились представители интеллигенции, в том числе академики, члены-корреспонденты НАН РА, ректоры вузов, известные предприниматели и журналисты, продюсеры, руководители творческих объединений. В письменном обращении они гарантируют надлежащее поведение Самвела Майрапетяна, его явку по вызову к органу, осуществляющему производство, и исполнение им иных процессуальных обязанностей.
В ходатайстве адвоката Батикяна также отмечается, что в адресованном и.о. премьер-министру Армении, генпрокурору РА и начальнику Специальной следственной службы письме от 13-го ноября 2018 года за предпринимателя поручились также руководители более одного десятка СМИ и журналисты.
В письме пользующиеся доверием многочисленные лица выразили обеспокоенность по поводу ареста имеющего серьезные проблемы со здоровьем Самвела Майрапетяна без достаточных оснований.
Учитывая представленные в ходатайстве обстоятельства, адвокат Батикян попросил генпрокурора в соответствии с частью 3 статьи 151 Уголовно-процессуального кодекса РА изменить Самвелу Майрапетяну меру пресечения на личное поручительство.
Ходатайство адвоката Майрапетяна поступило в Генпрокуратуру РА сегодня и в соответствии со статьей 199 УПК РА должно быть рассмотрено в течение 5 дней, до 21-го ноября с.г.