Պետք է բացառենք այս ընտրություններում վարչական ռեսուրսի կիրառումը. Փաշինյան 11/15/2018 11:51 | Քաղաքական
ՀՀ կառավարությունը խնդիր է Հայաստանի երրորդ հանրապետության պատմության մեջ անցկացնել ամենաորակյալ և լավագույն ընտրությունները: Այդ մասին կառավարության նիստի մեկնարկին ասաց ՀՀ վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանը՝ ավելացնելով, որ այդ նշաձողը պետք է բարձրացնել և ոչ թե երրորդ Հանրապետության պատմության լավագույն ընտրությունը անցկացնել, այլ միջազգային ամենաբարձր չափանիշներին համապատասխան: «Ուզում եմ ընդգծել հետևյալը. մենք պետք է բացառենք այս ընտրություններում վարչական ռեսուրսի կիրառումը, մասնավորապես, նախկինից հայտնի մի շարք ավանդույթներ, երբ այս օրերին, մասնավորապես, հանրակրթության ոլորտը ներքաշվում էր քաղաքական և քարոզչական պրոցեսների մեջ, պետք է լիարժեքորեն բացառել այս երևույթը: Պետք է բացառել նաև և այս ընտրություններում արմատախիլ անել այն երևույթը, երբ վարչական լծակներն օգտագործվում են ընտրողներին ուղղորդելու գործընթացում: Մեր ընտրություններում եղել է «չակերտավոր ասողների» երևույթը, ովքեր ասում են, թե ում օգտին պետք է քվեարկել: Ո՞րն է մեխանիզմը, ո՞րն է ընտրողի ազատ կամարտահայտությունը. ընտրողը պետք է հետևի քարոզարշավին, դառնա քաղաքական բովանդակության մասնակից և որոշի, թե ում օգտին է ուզում քվեարկել»,- ասաց Նիկոլ Փաշինյանը:
Նրա խոսքով՝ ընտրությունների արդյունքները պետք է ձևավորվեն ընտրողի քվեարկության արդյունքում: «Պետք է բացառենք քվեաթերթիկի մի քանի անգամ սխալ տրցակում տեղադրելը: Մենք շատ հստակ և խիստ ուղերձ պետք է հղենք, որ այսպիսի յուրաքանչյուր փորձ կատարող ցանկացած մեկին անպայմանորեն կհակազդի օրենքը՝ իր ողջ ուժով: Հաջորդ երևույթը վերաբերում է ընտրակաշառքի պրակտիկային՝ ուղիղ կամ անուղղակի: Հույս ունեմ, որ ոստիկանությունը և ՀՔԾ-ն պատրաստ են ոչ միայն արձագանքելու իրավիճակին, այլև կանխելու այդ երևույթը: Պետք է հասկանանք, որ այդ երևույթը չի կարող մեր իրականության մեջ տեղ ունենալ: Նախընտրական քարոզարշավի ողջ ընթացքում կապահովենք քաղաքական ուժերի միջև իրապես ազատ մրցակցությունը, պետք է դահլիճների հասանելիության սահմանափակումներ չլինեն, բոլոր քաղաքական ուժերը պետք է իսկապես ունենան հավասար հնարավորություններ՝ ընտրողների հետ շփվելու, երկխոսելու»,- ընդգծեց վարչապետի պաշտոնակատարը:
Անդրադառնալով ընտրացուցակների հետ կապված հարցին՝ Նիկոլ Փաշինյանը ավելացրեց, որ դրա պատասխանատվությունն առաջին հերթին կրում է Ոստիկանությունը: «Նախորդ ընտրություններից գիտենք երևույթ, որ ընտրողների միգրացիա է լինում այս ընտրատարածքից այն ընտրատարածք: Հույս ունեմ, պարոն Օսիպյան, տեղեկատվությունը կստանանք և համարժեք միջոցներ կձեռնարկենք: Իսկապես մենք պետք է անցկացնենք բարձր մակարդակի ընտրություններ և ես որևէ կասկած չունեմ, որ այդպես էլ տեղի կունենա»,- ասաց նա:
Հայաստանում խորհրդարանական արտահերթ ընտրությունները տեղի են ունենալու դեկտեմբերի 9-ին: Քարոզարշավը սկսվելու է նոյեմբերի 26-ից:

Пашинян: мы должны исключить применение административного ресурса на выборах 11/15/2018   12:26  |  Политика
Задача правительства – провести в истории третьей Республики самые качественные выборы. Об этом заявил исполняющий обязанности премьер-министр Армении Никол Пашиняна, открывая заседание кабмина в четверг.
Пашинян добавил, что эту планку надо поднять и провести выборы, соответствующие самым высоким международным стандартам.
“Мы должны исключить на этих выборах применение административного ресурса, в частности, ряд известных еще в прошлом традиций, когда в эти дни в политические процессы и агиткампанию вовлекается общеобразовательная сфера. Надо целиком исключить это явление”, - подчеркнул он.
Пашинян также заявил о необходимости искоренения явления, когда административный ресурс используется для оказания воздействия на избирателей, в частности, когда им подсказывают за кого им голосовать.
“В чем заключается свободное волеизъявление избирателя: избиратель должен следить за агиткампанией, за политическим контентом и решить, за кого он хочет голосовать”, - заявил Никол Пашинян.
По его словам, результаты выборов должны формироваться по итогам голосования избирателя.
Он также отметил, что на этих выборах будет исключена возможность неверного подсчета даже одного избирательного бюллетеня, причем не только в межпартийном, но и внутрипартийном форматах, что особенно актуально с учетом рейтинговой системы. По его словам, любой, кто попытается совершить нарушения, ответит по всей строгости закона.
Что касается практики подкупа избирателей, то он выразил надежду, что Полиция и Специальная следственная служба готовы не только реагировать на подобные явления, но и предотвращать их.
“В течение всего периода агиткампании мы обеспечим условия  свободной конкуренции между политическими силами. Все политсилы должны иметь равные возможности для общения с избирателями ”, - отметил и.о. премьера.
Коснувшись вопроса о списках избирателей, Никол Пашинян заявил, что ответственность за это в первую очередь несет Полиция РА.
“С прошлых выборов нам известно явление, когда имела место миграция с одного избирательного участка на другой. Надеюсь, г-н Осипян, Вы предпримите адекватные меры при получении информации. Действительно, мы должны провести выборы на самом высоком уровне, и нет какого-либо сомнения, что так оно и будет”, - заявил Пашинян.
Досрочные выборы в Национальное собрание Армении назначены на 9-е декабря. Агиткампания стартует с 26-го ноября.