«Քրեական գործ հարուցելը դեռևս դատավճիռ չէ».Դավիթ Անանյան 11/15/2018   13:49  |  ԼՐԱՀՈՍ
Պլանային ստուգումների ժամանակ «Գազպրոմ Արմենիա» ընկերությունում հայտնաբերվել են որոշակի հանգամանքներ, որոնց վերաբերյալ անհարաժեշտություն է առաջացել քրեաիրավական գնահատական տալու, այսօր Կառավարության նիստից հետո լրագրողների հետ ճեպազրույցում ասաց ՊԵԿ նախագահ Դավիթ Անանյանը։
Նրա փոխանցմամբ՝ «Գազպրոմ Արմենիա» ընկերությունում կատարվել են, չակերտավոր ասած, պլանային ստուգումներ։ Այսինքն՝ 2018թ. հուլիսի 1-ից 2019թ. հունիսի 30-ն ընկած ժամանակահատվածի համար ՊԵԿ-ը հրապարկել է ռիսկերի չափանիշների հիման վրա գնահատված՝ ստուգման ենթակա հարկ վճարողների ցանկը, որտեղ ընդգրկված է եղել «Գազպրոմ Արմենիան»։
Ըստ սահմանված ժամանակացույցի այդ հարկատուների մոտ բյուջեի հետ փոխհարաբերությունների ճշտության ստուգումներ են կատարվում։ «Այդ ստուգումների ընթացքում, ստուգում իրականցնող հարկային ծառայողների կողմից որոշակի տեղեկատվություն է բացահայտվել, որը ներկայացվել է ՊԵԿ քննչական վարչություն և հաղորդում է տրվել հետագա ստուգումներ իրականացնելու համար։ Այս պահին այդ հաղորդման հիման վրա քննիչի որոշմամբ հարուցվել է քրգործ», - բացատրեց ՊԵԿ նախագահը։
Նա ընդգծեց՝ «քրեական գործ հարուցելը դեռևս դատավճիռ չէ»։
«Քրեական գործի շրջանակներում այնպիսի գործողություններ պետք է կատարվեն, որոնք հնարավոր չէր իրականացնել բյուջեի հետ փոխհարաբերությունների ճշտության ստուգման շրջանակներում», - ասաց Դավիթ Անանյանը։

Глава Комитета госдоходов Давид Ананян прокомментировал ситуацию вокруг "Газпром Армения" 11/15/2018   15:12  |  Лента новостей
В ЗАО "Газпром Армения" выявлены в результате плановых проверок ряд обстоятельств, которые нуждаются в даче уголовно-правовой оценки,  заявил в четверг журналистам после заседания правительства председатель Комитета государственных доходов (КГД) Давид Ананян.
КГД обнародовал список подлежащих проверке в период с 1 июля 2018 года по 30-е июня 2019 года на основе ряда критериев риска налогоплательщиков, куда было включено и ЗАО "Газпром Армения".
"В результате уточнений взаимоотношений с бюджетом налоговыми служащими была раскрыта определенная информация, которая была представлена в следственное управление КГД. Было поручено продолжить дальнейшие проверки. На данный момент на основе данного сообщения решением следователя возбуждено уголовное дело", – сказал глава КГД.
Ананян подчеркнул, что возбуждение дела – еще не приговор, в его рамках должны быть проведены действия, которые невозможно было провести в рамках проверки.