ՊԵԿ-ի անհիմն հրապարակումը վտանգի տակ է տրել «Գազպրոմ Արմենիայի» բարի համբավը.150 մլն դոլարի վարկի պայմանագիրը կասկածի տակ է դրվել 11/15/2018 13:45 | ԼՐԱՀՈՍ
ՊԵԿ հրապարակումներն անհիմն են, ամռան գործունեությունը համեմատել են ձմռան գործունեության հետ։ Այսօր տեղի ունեցած մամուլի ասուլիսում հայտարարել է Գազպրոմ Արմենիա» ՓԲԸ վարչության նախագահ-գլխավոր տնօրեն Հրանտ Թադևոսյանը՝ անդրադառնալով «Գազպրոմ Արմենիայում» չարաշահումների հայտնաբերման մասին ՊԵԿ տարածած հաղորդագրությանը։
Նման համեմատություը համարելով ոչ տեղին՝ բանախոսը նկատել է. «Ձմռան ամիսներին կորուստներն անհամեմատ բարձր են, քան ամռան ամիսներին և դա այսպես է ոչ միայն 2018 թվականի համար»։ Ըստ նրա՝ ձմռանը լրացուցիչ կորուստներ են առաջանում և կախված նրանից ցրտաշունչ է ձմեռը, թե ոչ, կորուստների չափերը տարբեր են, ինչը նորմալ է։
««Գազպրոմ Արմենիան» ՀՀ գազաէներգետիկ համակարգի խոշոր ներդրողներից է, եթե ոչ՝ ամենախոշորը։ 2002-2018 թթ. ՓԲԸ-ն 950 մլն դրամի համարժեք կապիտալ ներդրումներ է իրականացրել», - ասաց Թադևոսյանը՝ ընդգծելով, որ ՓԲԸ-ն ոչ միայն չի ստացել ոչ մի լումա դիվիդենտ, այլ նաև 2017 թ-ի իր իսկ նախաձեռնությամբ նվազեցրել է ՀՀ գազասպառողներին մատակարվող բնական գազի սակագինը։
Նրա խոսքով՝ 2017 թ-ի հունվարի 1-ից առ այսօր «Գազպրոմ Արմենիան» տարեկան կտվածքով 13.4 մլրդ դրամի վնաս է կրել։
Թադևոսյանը հայտարարեց, որ եթե ՊԵԿ-ը կարողանա հիմնավորել իր հրապարակումները գազի կորուստի մասին, ապա իրենք պատրաստ են վերականգնել շեղումները:
«Եթե ՊԵԿ աշխատակցիները ուսումնասիրման արդյունքում հիմնավորվեն, որ 714 հազար բաժանորդները և շուրջ 375 ավոտգազալիցքավորման ճնշումային լիցաքվորման ժամանակ անցյալ տարի ինչ-որ մեկը բնական գազի ծավալների սպառում է թաքցրել, որի դեմ մենք պայքարել ենք, ապա «Գազպրոմ Արմենիան» շնորհակալություն կհայտնի ՊԵԿ-ին և օրենքի շրջանակներում կգանձի ամբողջ գազի գումարը և կկատարի հարկային վճարումներ իրացված գազի ծավալների մասով», - ասաց Թադևոսյանը։
Ըստ նրա՝ սպառման ծավալների ավելացումը պետք է դրական գնահատվեր եւ ոչ թե մեղադրանքներ հղվեր «Գազպրոմ Արմենիայիա» նախկինում ծավալները թաքցնելու համար,երբ վերջինս ինքն է առաջնային շահագրգռված անձը, որ իր արտադրանքի սպառման դիմաց կատարվեն անհրաժեշտ վճարումները։
Նա դժվարացավ ասել, թե ում է ձեռնտու չճշտված տեղեկությունների տարածումը եւ ինչ նպատակ էր հետապնդում, սակայն հայտարարեց, որ ՊԵԿ-ի անհիմն հրապարակումը վտանգի տակ է տրել «Գազպրոմ Արմենիայի» բարի համբավը։
«2016 թվականին Գազպրոմի 254 մլն դոլարի վարկերը 2018 թվականի ավարտին հասցվել է 128 մլնի, իսկ այս օրերին պետք է պայմանագիր կնքեինք խոշոր ռուսական բանկի հետ՝ 6,5 տոկոսով մոտ 150 մլն դոլարի վարկ վերցնելու պայմանով։ Ակնկալում էինք տնտեսել տարեկան 2-4 մլն դոլար, սակայն ՊԵԿ հայտարարությունից հետո, որը նաև տարածվել է ռուսական մամուլում, մենք ստացանք լուրջ անհանգստություն, ահազանգ այդ բանկից, որի հետ ավարտում էինք բանակցությունները: Գործարքի իրականացումը դրվում է լուրջ կասկածի տակ», - ընդգծեց Թադևոսյանը։
Հիշեցնենք ՊԵԿ-ը հայտարարություն էր տարածել, որ հարկային համալիր ստուգման ընթացքում պարզվել է, որ «Գազպրոմ Արմենիա» ՓԲԸ-ն 2016 և 2017 թվականների ընթացքում հարկային մարմին ներկայացված ԱԱՀ-ի և շահութահարկի հաշվարկներում ներառել է ակնհայտ կեղծ տվյալներ, ինչի արդյունքում մի քանի միլիարդ դրամի չափով պակաս է հաշվարկել հարկային պարտավորությունները:

В “Газпром Армения” назвали безосновательной и подрывающей репутацию компании публикацию КГД 11/15/2018   14:25  |  Лента новостей
Публикация Комитета государственных доходов Армении не имеет под собой основании; они приняли летнюю деятельность за зимнюю, заявил на пресс-конференции в четверг председатель правления - генеральный директор ЗАО “Газпром Армения” Грант Тадевосян, комментируя сообщение КГД о выявленных в компании злоупотреблениях.Налоговая проверка в "Газпром Армения" выявила неуплату налогов на миллиарды драмов“Потерь в зимние месяцы сравнительно больше, нежели в  летние, и это имеет место быть не только в текущем году”, - заявил он.
По его словам, дополнительные потери возникают зимой, и эти потери варьируются в зависимости от степени суровости зимы, что нормально.
“Газпром Армения” является самым крупным инвестором в газоэнергетической сфере Армении. В 2002-2018 гг. компания осуществила капитальные инвестиции на сумму 950 млн. драмов”, - сообщил Тадевосян, подчеркнув, что ЗАО не только не получило ни копейки дивидендов, но и в 2017 году по собственной инициативе снизила тариф на природный газ, поставляемый армянским потребителям.
По его словам,  с 1 января 2017 года по сей день “Газпром Армения” в годовом расчете понесла убытки на сумму в размере 13.4 млрд. драмов.
Как отметил Тадевосян, если КГД сможет обосновать свои публикации о потерях газа, то они готовы восстановить отклонения.
По его словам, если сотрудники Комитета госдоходов по результатам исследования обоснуют, что кто-то скрыл объемы потребления природного газа, то “Газпром Армения”  выразит благодарность и в рамках закона взыщет всю сумму за газ и произведет налоговые выплаты по части объемов реализованного газа.
Как отметил Тадевосян, увеличение объемов потребления должно было удостоиться положительной оценки, а не обвинений в адрес “Газпром Армения” в  их сокрытии в прошлом, в то время как компания является первым лицом, заинтересованным в том, что производились все необходимые платежи за потребление своего продукта.
Он затруднила указать, кому выгодно распространение неуточненных сведений, и какие конкретно цели преследуются, однако заявил, что безосновательная публикация КГД подрывает деловую репутацию “Газпром Армения”.
Он также отметил, что после заявления КГД под вопросом оказалась кредитная сделка на сумму в 150 млн. долларов, которую планировалось заключить с крупным российским банком.