ՊԵԿ-ը ստուգողական միջոցառումներ է իրականացրել «Գազպրոմ Արմենիա» ՓԲԸ-ում. բացահայտվել են առանձնապես խոշոր չափերով հարկեր չվճարելու դեպքեր 11/14/2018 12:34 | Քրեական խրոնիկոն
ՀՀ պետական եկամուտների կոմիտեի կողմից չարաշահումների և ստվերային շրջանառության բացահայտմանն ուղղված շարունակական գործընթացների շրջանակում ստուգողական միջոցառումներ են իրականացվել «Գազպրոմ Արմենիա» ՓԲԸ-ում: Ինչպես տեղեկացրին ՀՀ ՊԵԿ տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, բացահայտվել են մի շարք խախտումներ և առանձնապես խոշոր չափերով հարկային պարտավորություններ չվճարելու դեպքեր:
Մասնավորապես՝ ՊԵԿ խոշոր ու միջին հարկ վճարողների հարկային տեսչություն-վարչության աշխատակիցների կողմից ընկերությունում իրականացված հարկային համալիր ստուգման ընթացքում պարզվել է, որ «Գազպրոմ Արմենիա» ՓԲԸ-ն 2016 և 2017 թվականների ընթացքում հարկային մարմին ներկայացված ԱԱՀ-ի և շահութահարկի հաշվարկներում ներառել է ակնհայտ կեղծ տվյալներ, ինչի արդյունքում մի քանի միլիարդ դրամի չափով պակաս է հաշվարկել հարկային պարտավորությունները:
Ընկերության թույլ տված չարաշահումների մասին են վկայում նաև գազի կորուստների, ինչպես նաև ավտոգազալցավորման ճնշակայաններին (ԱԳԼՃԿ-ներին) մատակարարված բնական գազի ծավալների մասով կատարված համեմատական հետազոտությունների վերաբերյալ տվյալները:
Պարզվել է, որ բաշխման համակարգում կորուստների մեծությունը 2018 թվականի հունիս-հուլիս ամիսներին 2018 թվականի հունվար-մայիսի համեմատությամբ նվազել է միջին հաշվով 3 անգամից ավելի:
Միաժամանակ, կատարված համեմատական հետազոտությունների արդյունքում պարզվել է, որ «Գազպրոմ Արմենիա» ՓԲԸ-ի կողմից ավտոգազալցավորման ճնշակայաններին (ԱԳԼՃԿ-ներին) մատակարարված բնական գազի ծավալները հունիս-սեպտեմբեր ամիսներին 2018 թվականի առաջին հինգ ամիսների համեմատությամբ ավելացել են շեշտակի՝ մոտ 37 տոկոսով, որի դրսևորումները նույնպիսի համամասնությամբ միաժամանակ արձանագրվել են նաև ավտոգազալցավորման գործունեությամբ զբաղվող մի շարք ընկերությունների կողմից սպառվող բնական գազի սպառման ծավալներում:
Վերոգրյալի հիման վրա ՊԵԿ քննչական վարչությունում նախապատրաստված նյութերով ՀՀ քրեական օրենսգրքի 205-րդ հոդվածի 2-րդ մասի հատկանիշներով հարուցվել է քրեական գործ:
Կատարվում են անհրաժեշտ քննչական և դատավարական գործողություններ «Գազպրոմ Արմենիա» ՓԲԸ-ի թույլ տված չարաշահումների հետևանքով պետությանը պատճառված վնասի չափը հստակեցնելու, ինչպես նաև բնական գազի սպառման ոլորտում կոռուպցիոն դրսևորումները բացահայտելու ուղղությամբ:

Налоговая проверка в "Газпром Армения" выявила неуплату налогов на миллиарды драмов 11/14/2018   13:35  |  Лента новостей
Комитет государственных доходов Армении в рамках последовательного процесса по выявлению злоупотреблений и теневого оборота провел контрольные мероприятия в ЗАО "Газпром Армения".
Как сообщает пресс-служба Комитета госдоходов РА, выявлены ряд нарушений и случаи невыполнения обязательств по уплате налогов в особо крупных размерах.
В частности,  как указывается в сообщении, в ходе проведенной сотрудникaми Управления по крупным и средним налогоплательщикам КГД комплексной проверки в компании было установлено, что ЗАО "Газпром Армения" в представленные в налоговый орган за 2016 и 2017 гг. расчеты НДС и налога на прибыль внесло заведомо ложные данные, в результате чего расчет налоговых обязательств был произведен на несколько миллиардов драмов меньше.
"О допущенных компанией злоупотреблениях свидетельствуют и данные сравнительных исследований, проведенных по части, касающихся объемов  потерь газа, а также объемов  природного газа, поставленного автомобильным газонаполнительным компрессорным станциям (АГНКС). Выяснилось, что величина потерь в системе распределения в июне-июле 2018 года, по сравнению с данными за январь-май 2018г., снизилась в среднем втрое", - говорится в сообщении.
При этом, как сообщили в ведомстве, в результате проведенных сравнительных исследований было установлено, что объемы природного газа, поставленного ЗАО "Газпром Армения" АГНКС в июне-сентябре 2018 года, по сравнению с первыми пятью месяцами текущего года, резко увеличились, примерно на 37%, проявления которого  в той же пропорции были зафиксированы и в объемах природного газа, потребляемого целым рядом компаний, экплуатирующих АГНКС.
По материалам, подготовленным на основе вышесказанного, в следственном управлении КГД возбуждено уголовное дело по признакам части 2 статьи 205("Уклонение от уплаты налогов, пошлин или иных обязательных платежей") УК Армении.
"Предпринимаются необходимые следственные и процессуальные действия, направленные на уточнение ущерба, причиненного государству вследствие допущенных ЗАО "Газпром Армения" злоупотреблений, а также выявление коррупционных проявлений в сфере потребления природного газа", - отмечается  в сообщении.