ՀՀ ՔԿ նախագահ Հայկ Գրիգորյանն ընդունել է Հայաստանի Հանրապետությունում Արաբական Միացյալ Էմիրությունների արտակարգ և լիազոր դեսպան Ջասիմ Մուհամմադ Ալ Կասիմիին 11/14/2018 11:50 | ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ ՔԿ նախագահ Հայկ Գրիգորյանն ընդունել է Հայաստանի Հանրապետությունում Արաբական Միացյալ Էմիրությունների արտակարգ և լիազոր դեսպան Ջասիմ Մուհամմադ Ալ Կասիմիին: Այս մասին տեղեկանում ենք Քննչական կոմիտեի պաշտոնական կայքից:
ՀՀ ՔԿ նախագահը կարևորել է ԱՄԷ-ի իրավապահ մարմինների հետ արդյունավետ համագործակցության ձեւավորումն ու զարգացումը։
«Երկու երկրների միջեւ համագործակցության ընդլայնման, զբոսաշրջիկների փոխայցելությունների աճի պայմաններում իրավապահ մարմինների միջեւ սերտ եւ օպերատիվ համագործակցությունը էապես կարեւորվում է։ Արդյունավետ փոխգործակցությունը կարեւոր նախապայման է հանցավորության դեմ արդյունավետ պայքարի, հանցագործությունից տուժած քաղաքացիների իրավունքների պաշտպանության համար»,- նշել է Հայկ Գրիգորյանը՝ միաժամանակ ընդգծելով միջազգային իրավական օգնության մասին միջնորդությունների սեղմ ժամկետներում կատարելու անհրաժեշտությունը։
Դեսպան ալ Կասիմին փաստել է, որ իր երկիրը շահագրգռված է Հայաստանի հետ համագործակցությունը ամենատարբեր ոլորտներում զարգացնելու, ընդլայնելու հարցում եւ արձանագրել, որ իրենց քաղաքացիների շրջանում ևս նկատվում է Հայաստանի նկատմամբ հետաքրքրության աճ։
Դեսպանը նշել է, որ ավելի մեծ թվով զբոսաշրջիկներ են գալիս Հայաստան՝ դիտարկելով այն որպես անվտանգ երկիր եւ այս համատեքստում իր կողմից ընդգծել երկու երկրների իրավապահ մարմինների միջեւ համագործակցության կարեւորությունը։
Դեսպանը պատրաստակամություն է հայտնել իր գործունեությամբ նպաստել Հայաստանի ու ԱՄԷ-ի իրավապահ , մասնավորապես քննչական մարմինների միջեւ առավել սերտ փոխգործակցության ձեւավորմանը։ Կողմերը պայմանավորվածություն են ձեռք բերել աշխատանքային կարգով քննարկել համագործակցությունը զարգացնելու վերաբերյալ նոր ուղղություններն ու ձեւաչափերի վերաբերյալ առաջարկները։

Глава СК Армении обсудил с послом ОАЭ сотрудничество между правоохранительными органами двух стран 11/14/2018 12:25 | Лента новостей
Председатель Следственного комитета РА Гайк Григорян принял Чрезвычайного и Полномочного посла Объединенных Арабских Эмиратов(ОАЭ) в Республике Армения Джасима Мухаммеда аль-Касими. Об этом сообщается на официальном сайте СК.
Председатель СК РА придал важность налаживанию и развитию эффективного сотрудничества с правоохранительными органами ОАЭ.
“В условиях расширения сотрудничества между двумя странами и роста взаимных туристических посещений существенно важное значение придается тесной и оперативной кооперации между правоохранительными органами. Эффективное взаимодействие является важным предусловием для результативной борьбы с преступностью и защиты прав граждан, пострадавших от преступлений”, - отметил Гайк Григорян, в то же время подчеркнув необходимость исполнения в сжатые сроки ходатайств об оказании международной правовой помощи.
Посол аль-Касими констатировал, что его страна заинтересована в вопросе развития и расширения сотрудничества с Арменией в самых различных сферах, и зафиксировал, что и среди их граждан наблюдается рост интереса к Армении.
Посол отметил, что все больше туристов приезжают в Армению, рассматривая ее как безопасную страну. В данном контексте он подчеркнул важность сотрудничества между правоохранительными органами двух стран.
Дипломат выразил готовность способствовать своей деятельностью налаживанию более тесного взаимодействия между правоохранительными, в частности следственными органами Армении и ОАЭ.
"Сторонами достигнута договоренность обсудить в рабочем порядке новые направления развития сотрудничества и предложения относительно форматов", - отмечатся в сообщении.