Միկրոբիզնեսները կազատվեն հարկերից. Փաշինյան 11/13/2018   12:54  |  ԼՐԱՀՈՍ
Միկրոբիզնեսները Հայաստանում ազատված կլինեն հարկերից: Այդ բիզնեսում մինչ երեք աշխատող ունենալու դեպքում կգործի նաև եկամտահարկի այլ, թեթև ռեժիմ:
ՀՀ վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանն այս մասին հայտնեց ԱԺ-ում հաջորդ տարվա պետական բյուջեի նախագծի քննարկմանը նվիրված իր ելույթում:
«Բյուջեի համատեքստում աշխատանքի խրախուսման կարևորագույն խնդիր է սահմանել «միկրոբիզնես» նոր հասկացություն: Դա ազատված կլինի բոլոր հարկերից: Այն մարդիկ, ովքեր իրենց գործունեությունը կծավալեն 20-24 մլն դրամի սահմաններում, չեն վճարի հարկ: Իհարկե, կլինեն որոշակի սահմանափակումներ` կախված ոլորտներից: Կլինի նաև գոտիականության խնդիր: Այս քաղաքականությամբ կփորձենք հատկապես մարզերում խրախուսել տնտեսական գործունեությունը»,-ասաց Փաշինյանը:
Նա նշեց, որ իրենք միկրոբիզնեսով զբաղվող և խնդիրներ ունեցող մարդկանց  ընտրություններից առաջ ընտրակաշառք բաժանելու փոխարեն այլ ճանապարհ են ընտրել:
«Բացում ենք հնարավորությունները, որ դուք ինքներդ արժանապատիվ աշխատանքի միջոցով կարողանաք վաստակել ձեր ընտանիքի հացն ու բարեկեցությունը»,- նշեց վարչապետի պաշտոնակատարը:
Նա շատ կարևորեց, որ միկրոբիզնեսում մինչ երեք աշխատող ունենալու պարագայում գործելու է նաև եկամտահարկի բոլորովին այլ ռեժիմ: Նրանք կհարկվեն ոչ թե  աշխատավարձի 23 տոկոսի չափով, այլ ուղղակի 5000 դրամի հաստատագրված վճարով կարող են լուծել եկամտահարկի խնդիրը: Փաշինյանի կարծիքով` սա թույլ կտա ունենալ ավելի շահավետ պայմաններ:
13:05 01/10/2018  |  ԼՐԱՀՈՍԲյուջեն պետք է հիմնված լինի օրվա իրողությունների վրա հենված կանխատեսումների վրա. ՀՀ վարչապետ

Микробизнес в Армении будет освобожден от налогов - Пашинян 11/13/2018   13:26  |  Лента новостей
Микробизнес в Армении будет освобожден от налогов. В случае наличия до трех работников в этой сфере предпринимательской деятельности также будет действовать облегченный режим налогообложения. Об этом заявил исполняющий обязанности премьер-министра Армении Никол Пашинян, выступая на заседании парламента, на котором обсуждается проект госбюджета на 2019 год.
“Те лица, которые будут вести свою деятельность в пределах 20-24 млн. драмов, не будут платить налоги. Конечно, будут определенные ограничения в зависимости от сферы. Будет также задача зонирования. С помощью этой политики попытаемся простимулировать экономическую деятельность, особенно в областях”, -сказал Пашинян.
Пашинян также уточнил режим налогообложения для предпринимателей, у которых до трех работников.
Он пояснил, что они будут облагаться не налогом в размере 23% от зарплаты, а смогут решить вопрос с подоходным налогом , посредством уплаты фиксированного платежа в размере 5 тыс. драмов. По мнению Пашиняна, это позволит создать более выгодные условия.