Հայաստանն ունի ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարի պաշտոնում իր ժամկետն ավարտելու բավարար ռեսուրս. ՀՀ ԱԳՆ-ի պատասխանը Բելառուսի նախագահին 11/13/2018   13:06  |  ԼՐԱՀՈՍ
Հայաստանը կարող է վերահաստատել, որ ունի բավարար ռեսուրս՝ ավարտելու Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության գլխավոր քարտուղարի պաշտոնում իր ժամկետը: Նոյեմբերի 13-ին լրագրողների հետ հանդիպմանն այս մասին ասաց ՀՀ ԱԳՆ մամուլի խոսնակ Աննա Նաղդալյանը՝ անդրադառնալով Բելառուսի նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոյի այն հայտարարությանը, թե պետք է հասկանալ՝ կարո՞ղ  է անցումային փուլում գտնվող Հայաստանը շարունակել կրել ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարի պաշտոնը զբաղեցնելու, ԵԱՏՄ-ում նախագահության ծանրաբեռնվածությունը:
«Հայաստանը՝ որպես երկիր, որը իր ներդրումն է ունենում կառույցի ամրապնդման գործում,  լիարժեքորեն կարող է վերահաստատել, որ ունի բավարար ռեսուրս՝ ավարտելու ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարի պաշտոնում իր ժամկետը: Բայց դրանից առաջ պետք է որոշել, թե նորմատիվ իրավական առումով ինչպես են կարգավորվում այն հարցերը, որոնք կապված են գլխավոր քարտուղարի լիազորությունների վաղաժամ դադարեցման հետ»,- ասաց Նաղդալյանը:
Անդրադառնալով Ղազախստանի նախագահ Նուրսուլթան Նազարբաևի հայտարարությանը, թե ՀԱՊԿ հաջորդ գլխավոր քարտուղարը պետք է լինի Բելառուսի ներկայացուցիչը՝ Աննա Նաղդալյանը հստակեցրեց, որ  կազմակերպության գլխավոր քարտուղարի շուրջ նոյեմբերի 8-ին կայացած քննարկումների ընթացքում որոշում է  կայացվեց քննարկումները տեղափոխել դեկտեմբերի 6 այն պատճառով, որ որևէ կոնսենսուս ձեռք չի բերվել այդ հարցի շուրջ: «Մենք, բնականաբար, ունենք տեսակետներ հարցի լուծման առնչությամբ, որոնք պարտադիր չէ, որ համընկնեն մյուս երկրների տեսակետների հետ»,- շեշտեց ՀՀ ԱԳՆ մամուլի խոսնակը:
ՀՀ ԱԳՆ մամուլի խոսնակն արձագանքեց նաև հարցին, թե  ինչպե՞ս է ՀՀ-ն արձագանքում այն հանգամանքին, որ ՀԱՊԿ անդամ Բելառուսի նախագահը կազմակերպության գլխավոր քարտուղարի հետ կապված քննարկումները ներկայացնում է կազմակերպության անդամ չհանդիսացող  Ադրբեջանի դեսպանի հետ հանդիպմանը: «Հայաստանը ՀԱՊԿ-ը դիտարկում է որպես հավաքական անվտանգության օրակարգի շուրջ քննարկումների հարթակ, որը վերաբերվում է անդամ 6 պետություններին: Եվ, բնականաբար, այս զարգացումը ի ցույց է դնում, որ ՀԱՊԿ շրջանակներում դեռևս նմանօրինակ զարգացումների վերաբերյալ քննարկումների անհրաժեշտություն կա: Սա ի ցույց է դնում, որ ՀԱՊԿ-ը իր ներսում խնդիրներ ունի շտկելու: Ինչ վերաբերվում է այս իրադրությանը, պետք է նշեմ, որ դա, ի վերջո, կոռեկտ չէ»,- պատասխանեց Աննա Նաղդալյանը:
Նա նաև հիշեցրեց, որ Հայաստանը ՀԱՊԿ-ում նախագահել է 2015-2016թթ.  և դա համարվում է Հայաստանի ամենահաջող նախագահություններից մեկը: Նաղդալյանն ասաց, որ սա կարող է  համարել լավագույն պատասխանը Հայաստանի նախագահության հետ կապված բոլոր  քննարկումներին:
Եզրափակելով խոսքը՝ ՀՀ ԱԳՆ մամուլի խոսնակն ընդգծեց, որ Հայաստանի համար գերակա առաջնահերթություն է ՀԱՊԿ ամրապնդումն ու արդյունավետության բարձրացումը:
12:26 06/11/2018  |  ԼՐԱՀՈՍՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարի փոփոխության հարցը այս պահին որևէ կերպ կարգավորված չէ. ԱԳ փոխնախարար
09:22 06/11/2018  |  ՄամուլԱյդպես էլ հստակություն առկա չէ` Հայաստանը ՀԱՊԿ-ում կպահպանի՞ իր նախագահությունը, թե՝ ոչ. «Ժողովուրդ»
15:19 05/11/2018  |  ԼՐԱՀՈՍՀԱՊԿ մամուլի խոսնակը գլխավոր քարտուղարի պաշտոնում Բելառուսի ներկայացուցչի թեկնածության մասին որևիցե տեղեկություն չունի

В МИД Армении назвали некорректным заявление Лукашенко 11/13/2018   13:57  |  Лента новостей
Армения обладает достаточным ресурсом для завершения срока полномочий на посту генерального секретаря  Организации Договора о коллективной безопасности(ОДКБ) до 2020г.. Об этом заявила пресс-секретарь МИД Армении Анна Нагдалян на встрече с журналистами во вторник, 13 ноября, комментируя заявление президента Беларуси Александра Лукашенко о том, что “Армения возглавляет ЕАЭС и ОДКБ, очень большая нагрузка на страну, которая находится на переходном периоде”.
“Армения  как страна, которая имеет  свой вклад в дело укрепления структуры, может в полной мере  подтвердить, что обладает достаточным ресурсом для завершения срока полномочий на посту генсека ОДКБ. Однако до этого надо определиться с правовым нормативным регулированием вопросов, связанных с  досрочным прекращением полномочий генсека”, -заявила Нагдалян.
Комментируя заявление президента Казахстана Нурсултана Назарбаева о том, что следующим генсеком ОДКБ должен быть представитель Беларуси, Анна Нагдалян уточнила, что по итогам состоявшихся  8 ноября переговоров было принято решение перенести обсуждение на 6 декабря по той причине, что какого-либо консенсуса по данному вопросу достигнуто не было.
“У нас, конечно, есть своя точка зрения относительно решения вопроса, которая необязательно должна совпадать с позициями других стран”, - подчеркнула пресс-секретарь МИД Армении.
Ее также расспросили о позиции Армении относительно того, что президент Беларуси затрагивает тему обсуждений, связанных с генсеком ОДКБ, на встрече с послом Азербайджана – страны, не являющейся членом Организации.
“Армения рассматривает ОДКБ как площадку для обсуждения проблем коллективной безопасности с участием шести стран-членов. Эта ситуация показывает, что в рамках ОДКБ существует необходимость обсуждений, показывает, что внутри ОДКБ есть проблемы, которые должны быть решены. И это, в конце концов, некорректно», - заявила сегодня на брифинге пресс-секретарь МИД Армении Анна Нагдалян.
Она также напомнила, что Армения председательствовала в 2015-2016 гг., и этот период считает одним из самых удачных примеров председательствования Армении. По словам Нагдалян, это может считаться лучшим ответом на все обсуждения, связанные  председательством Армении.
Она также подчеркнула, что приоритетом для Армении является укрепление и повышение эффективности ОДКБ.
15:17 08/11/2018  |  Лента новостейНикол Пашинян прибыл в Астану
15:47 05/11/2018  |  Лента новостейПресс-секретарь ОДКБ не располагает какими-либо сведениями о белорусском кандидате на пост генсека ОДКБ