ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ-ը նախատեսում է լայնամասշտաբ դիտորդական առաքելություն անցակցնել Հայաստանում 11/13/2018   11:10  |  ԼՐԱՀՈՍ
Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի նախագահ Տիգրան Մուկուչյանը հանդիպել է ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ` 2018 դեկտեմբերի 9-ին կայանալիք ԱԺ արտահերթ ընտրություններին դիտորդական առաքելության հիմնական կազմին:
Նա ընդգծել է ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ դիտորդական առաքելության կարևորությունը գալիք ընտրությունների ժամանակ: Բարձր գնահատելով դիտորդական առաքելությունների դերն ու նշանակությունը ընտրական օրենսդրության կատարելագործման հարցում` Տիգրան Մուկուչյանը ներկայացրել է Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի կողմից իրականացված ընտրությունների կազմակերպման և անցկացման նախապատրաստական աշխատանքները:
ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ դիտորդական առաքելության ղեկավար դեսպան Ուրշուլա Գաչեկը, ներկայացնելով դիտորդական առաքելության մեթոդաբանությունը, նշել է, որ նախատեսվում է անցակցնել լայնամասշտաբ դիտորդական առաքելություն՝ բաղկացած հիմնական կազմից (13 անդամ), մոտ երկու տասնյակ երկարաժամկետ դիտորդներից և քեարկության օրվա գործընթացները դիտարկող երկու հարյուրից ավելի կարճաժամկետ դիտորդներից:
Դեսպան Ուրշուլա Գաչեկը տեղեկացրել է, որ ավելի ուշ դիտորդական առաքելությանը կմիանան ԵԱՀԿ Խորհրդարանական վերհաժողովի և Եվրոպայի խորհրդի Խորհրդարանական վեհաժողովի դիտորդները
11:37 10/11/2018  |  Քաղաքական«Հանրապետություն» և «Ազատ դեմոկրատներ» կուսակցությունները միավորվում են

БДИПЧ/ОБСЕ готовится к проведению широкомасштабной наблюдательской миссии в Армении 11/13/2018   11:31  |  Избирательное право
Председатель ЦИК Армении Тигран Мукучян встретился с членами основного состава наблюдательской миссии БДИПЧ/ОБСЕ на предстоящих 9 декабря внеочередных  выборах в парламент РА.
Тигран Мукучян заявил о важности наблюдательской миссии на предстоящих выборах. Высоко оценив роль и значение наблюдательской миссии, Мукучян представил проделанную Центральнойизбирательной комиссией работу по организации и проведению выборов.
Руководитель наблюдательской миссии БДИПЧ/ОБСЕ, посол Уршула Гачек отметила, что планируется провести крупномасштабную миссию, состоящую из основного состава (13 членов), около двух десятков долгосрочных и более двухсот краткосрочных наблюдателей, которые будут следить за происходящими процессами в день голосования.