Փաշինյանի ելույթի քոմենթներում իրավիճակ է փոխվել․ Վիգեն Սարգսյան 11/10/2018   10:53  |  Քաղաքական
Վարչապետի պաշտոնակատարը վստահորեն սկսում է անել իշխանական ուժի սովորական սխալները` իր անգործության մեջ փորձելով գտնել ժողովրդի մեղքը: ֆեյսբուքի էջում գրել է պաշտպանության նախկին նախարար Վիգեն Սարգսյանը ՝ անդրադառնալով երեկ Ղազախստանի հայերի հետ հանդիպմանը Նիկոլ Փաշինյանի ելույթին՝ չաշխատող և բարեկեցություն պահանջող 800 հազար մարդկանց մասին։ Գրառման տեքստը ստորև․
«Էս մեր ժողովուրդը, ոնց որ լրիվ հակահեղափոխական լինի: Վարչապետից է՛լ աշխատատեղ է պահանջում, է՛լ թոշակ, է՛լ ճանապարհ.... կարծես վարչապետն ուրիշ բան ու գործ չունի...
Որքան դժվար է իշխանություն լինելուց հետո ընդդիմություն դառնալը, այդքան հեշտ է երևում հակառակը: Հենց այն պահին, երբ ՀՀԿ-ն պատրաստվում է ստանալու վարչապետ Փաշինյանի կառավարության ընդդիմության խորհրդարանական քվեն, վարչապետի պաշտոնակատարը վստահորեն սկսում է անել իշխանական ուժի սովորական սխալները` իր անգործության մեջ փորձելով գտնել ժողովրդի մեղքը:
Պարո՛ն Փաշինյան, բարի գալուստ իշխանության աշխարհ: Պատկերացնո՞ւմ եք, այսուհետ ժողովուրդը Ձեզանից է ճանապարհ, դպրոց, հիվանդանոց, թոշակ և անգամ նպաստ պահանջելու: Այլևս դա Ձեր պարտականությունն է: Քննադատելու փոխարեն եկել է աշխատելու ժամանակը: Համաձայն եմ, դա այդքան էլ դյուրին չէ:
Ուզում էի մանրամասն վերլուծել Ձեր այս ելույթը, բայց կարդալով մեր համաքաղաքացիների մեկնաբանությունները, հասկացա, որ նույնիսկ Ձեզ չի հաջողվելու ժողովրդին մոլորության մեջ գցել Ձեր ճառերով: Ոնց որ քոմմենթներում իրավիճակ է փոխվել.... Մարդկանց պետք են իրական աշխատատեղեր, դրա համար անհրաժեշտ են ներդրումներ, հարգանք նախկինում կատարված ներդրումների և ներդրողների նկատմամբ, թե չէ վիճակն է՛լ ավելի կվատանա և ոչ միայն արտաքին քաղաքականության բնագավառում:
Ի դեպ, Ձեզ նորից, ինչպես և ԱԺ-ում Ձեր «10 տնտեսական փաստ» ելույթի համար, լրիվ սխալ թվեր էին տվել: Ո՞վ է Ձեր էկոնոմիկայի նախարարը կամ ռեֆերենտը: Հիմա սկսում եմ հասկանալ, թե ինչո՞ւ էիք Դուք միշտ մտածում, որ ռեֆերենտները սուրճ դնողներն են:
Հայաստանում աշխատողների և հարկ վճարողների թիվը 350.000 չէ, այլ առնվազն 500.000: Դա` չհաշված գյուղատնտեսությունը, որից Դուք պատրաստվում եք «փրկել» երկիրը:
Ի դեպ, Ձեր խորհրդականը վերջերս սպառնում էր կրճատել մոտ 150.000 պետական աշխատատեղ` հույս ունենալով, որ դրանք կտեղափոխվեն մասնավոր հատված: Արդյո՞ք դա արվելու է արտահերթ ընտրություններից առաջ, թե՞ անմիջապես հետո: Կարծում եմ, ճիշտ կլինի նախօրոք ասել, որ պոտենցիալ կրճատվողներն իմանան ո՞նց քվեարկեն դեկտեմբերի 9-ին: Խնդրում եմ, յոթ անգամ չափե՛ք, մեկ անգամ արեք, թե չէ կարող է նորից արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունների անհրաժեշտություն առաջանա:
Եվ վերջապես, Ձեր այս ելույթում հայտարարում եք, որ կտրելու եք մարդկանց նպաստը, որ գնան աշխատեն: Դա ֆինանսների նախարարությունից առաջարկած կլինեն Ձեզ` փող խնայելու համար: Գիտե՞ք, սովորաբար այդպիսի «բարեփոխումներից» առաջին հերթին տուժում են ամենաանապահովներն, ովքեր աշխատել իրոք չեն կարող:
Մի՛ արեք դա, պարզապես մի՛ արեք»:
11:37 30/10/2018  |  ՄամուլԵթե Հայաստանի վարած արտաքին քաղաքականությունն այդքան լավ էր, ընդհանրապես առաջ ամեն ինչ լավ էր, այդ ինչպե՞ս, որտեղի՞ց առաջացավ հեղափոխության պահանջարկ. «Փաստ»
10:25 29/10/2018  |  ՔաղաքականՊարոնա՛յք նոր իշանության ներկայացուցիչներ, լրջանալու պահն է, դուք այլևս հասարակական ակտիվիստներ չեք. Արտակ Զաքարյան
15:00 27/10/2018  |  ԼՐԱՀՈՍ«Ջոն Բոլթոնը և ընդհանրապես որևէ մեկը չի կարող խոսել իմ անունից». Նիկոլ Փաշինյան
10:34 27/10/2018  |  ՔաղաքականԴուք հիմա հետևողականորեն ավերում եք այն, ինչ ստեղծվել է տասնամյակներով. Վիգեն Սարգսյանը՝ Նիկոլ Փաշինյանի արտաքին քաղաքականության մասին

Виген Саркисян: Г-н Пашинян, добро пожаловать в мир власти! 11/10/2018 12:13 | Политика
Исполняющий обязанности премьер-министра Никол Пашинян уверенно начинает допускать обычные для правящей силы ошибки, пытаясь найти в своем бездействии вину народа, считает бывший министр обороны Армении Виген Саркисян, комментируя вчерашнее выступление и.о. главы правительства Армении Никола Пашиняна на встрече с представителями армянской общины Казахстана о 800 тыс. лиц, не работающих, но требующих благоденствия.
"Этот наш народ словно весь контрреволюционный. От премьера требует то рабочих мест, то пенсии, то дороги… Будто главе правительства нечем больше заняться…", - пишет Виген Саркисян на своей стрaнице в соцсети Facebook.
По его словам, сколь трудно после пребывания у власти переходить в оппозицию, столь легким представляется обратное.
"В том самый момент, когда РПА собирается получить голоса для формирования оппозиции правительству премьер-министра Пашиняна, исполняющий обязанности премьер-министра уверенно начинает делать обычные ддля правящей силы ошибки, пытаясь найти в своем бездействии вину народа. Г-н Пашинян, добро пожаловать в мир власти. Представляете, отныне народ именно с Вас будет требовать дорогу, школу, больницу, пенсию и даже пособие? Отныне это ваше обязательство. Вместо того, чтобы критиковать, пришло время браться за работу. Согласен, это не так легко", - отметил Виген Саркисян.
Он также заявил, что хотел подробно проанализировать выступление и.о. премьера, однако, прочитав комментарии сограждан, понял, что даже ему не удастся ввести в заблуждение людей своими речами.
"Кажется, ситуация с комментариями претерпела изменения… Людям нужны реальные рабочие места, а для этого необходимы инвестиции, уважение к уже осуществленным инвестициям и инвесторам. Иначе ситуация еще больше усугубится и не только в сфере внешней политики", - написал Виген Саркисян.
По его словам, и.о. премьеру снова, как и во время выступления НС о "10 экономических фактах" предоставили ошибочные данные.
"Кто Ваш министр экономики или референт? Сейчас начинаю понимать, почему Вы всегда думали, что референт - это тот, кто готовит кофе. Число работающих людей и налогоплательщиков в Армении составляет не 350 000, а не менее 500 000 человек. И это, не считая сельское хозяйство, от которого Вы собираетесь "спасти" страну", -заявил Саркисян.
"Кстати, Ваш советник недавно грозился сократить около 150.000 государственных рабочих мест в надежде на то, что уволенные перейдут в частный сектор. Будет ли это сделано до внеочередных выборов или все-таки после? Думаю, было бы правильно сделать это заранее, чтоб потенциально попадающие под сокращение люди знали, как голосовать 9 декабря? Прошу Вас, 7 раз измерьте и один раз отрежьте. Делайте все один раз, а то снова может возникнуть необходимость в проведении внеочередных парламентских выборов. Да и еще, в этом своем выступлении Вы заявили, что урежете пособия людей, чтоб они шли работать. Это предложение, наверное, поступило из Минфина, в целях экономии средств. Знаете, обычно от подобных "реформ" страдают, в первую очередь, самые необеспеченные, которые на самом деле не могут работать. Не делайте этого, просто не делайте", - добавил экс-министр обороны Армении.