Վաչոյի «Յանս»-ում հայտնաբերվել է ավելի քան 1 մլրդ դրամի հարկային չարաշահում 11/09/2018 16:59 | Քրեական խրոնիկոն
ՀՀ քննչական կոմիտեի Երևան քաղաքի քննչական վարչության վարույթում քննվող քրեական գործով շարունակվում են ձեռնարկվել անհրաժեշտ քննչական գործողություններ՝ «Սելենա» ՍՊ ընկերությունում արձանագրված առերևույթ չարաշահումների դեպքի բոլոր հանգամանքները պարզելու ուղղությամբ։ Բազմակողմանի քննության արդյունքում բավարար տվյալներ են ձեռք բերվել` առանձնապես խոշոր չափերով հարկային պարտավորությունից խուսափելու վերաբերյալ։
Ավելի վաղ Քննչական կոմիտեն տեղեկացրել էր, որ «Սելենա» ՍՊԸ-ին պատկանող «Յանս» ռեստորանային համալիրի տնօրինության կողմից 2017թ. կատարվել են ներքին ստուգումներ, որի արդյունքում իրավապահ մարմիններին են ուղարկվել ֆինանսական չարաշահումների վերաբերյալ նյութեր՝ առերևույթ թույլ տրված ընկերության հաշվապահի և մենեջերի կողմից։ Դեպքի առթիվ հարուցվել է քրեական գործ, որով նախաքննությունը կատարվում է ՀՀ ՔԿ Երևան քաղաքի քննչական վարչության վարույթում։
Բազմակողմանի, օբյեկտիվ և լրիվ քննությունն ապահովելու նպատակով իրականացված մեծածավալ քննչական գործողությունների արդյունքում տվյալներ են ձեռք բերվել` հանցավոր այլ դրսևորումների վերաբերյալ, որոնց հետևանքով պետությանը պատճառված վնասը, նախնական հաշվարկներով, կազմում է 1 մլրդ 163 մլն 516 հազ 352 ՀՀ դրամ։
Մասնավորապես՝ ՀՀ ՊԵԿ ՀՎՍՎ թիվ 1 բաժնում հաշվառված «Սելենա» ՍՊ ընկերությունը Երևան քաղաքի Տերյան փողոցի թիվ 76 (74) հասցեում իրականացրել է շահույթ հետապնդող առևտրային գործունեություն, այն է՝ նշված հասցեում գործող «Յանս» համալիրում իրականացրել է հանրային սննդի գործունեություն, որը ներառել է ռեստորան, երաժշտական ակումբ և սեզոնային բացօթյա սրճարան, որոնց փաստացի սպասարկման սրահ հանդիսացող տարածքների մակերեսը 2013 թվականից գերազանցել է 600 քառակուսի մետրը:
Քննության տվյալներով՝ օրենքով սահմանված կարգով պետական բյուջե վճարվող առանձնապես խոշոր չափերով հարկերը չվճարելու նպատակով ՍՊ ընկերությունն ընդհանուր հարկման դաշտում գործելու փոխարեն, «Արտոնագրային վճարների մասին» ՀՀ օրենքի թիվ 8 հավելվածի 4-րդ կետի 1.1 ենթակետի /գործել է մինչև 01.01.2018թ./ համապատասխան չհանդիսանալով որպես արտոնագրային վճար վճարող, իրականում գործել է որպես արտոնագրային հարկ վճարող։ 2014թ. ապրիլ ամսից մինչև 2018թ. մայիս ամիսը ներառյալ ընկերության կողմից հանրային սննդի սպասարկման մակերեսի վերաբերյալ հարկային մարմին ներկայացվել են սխալ տվյալներ, այն է՝ ավելի քիչ քառակուսի մետրի վերաբերյալ արտոնագրային վճար վճարող հանդիսանալու մասին հայտարարություններ ու, խախտելով հարկային օրենսդրության պահանջները, 2014թ.-ի շահութահարկի հաշվարկում ակնհայտ կեղծ տվյալ մտցնելու, օրենքով սահմանված կարգով և ժամկետներում 2015-2017թթ., համար շահութահարկի հաշվարկ չներկայացնելու, 2014-2018թթ. համար ներկայացված եկամտային հարկի հաշվարկներում ակնհայտ կեղծ տվյալներ մտցնելու, օրենքով սահմանված կարգով և ժամկետներում 2014թ. հունվար ամսից մինչ 2018թ. մայիս ամիսը ներառյալ ԱԱՀ-ի ամսական հաշվարկներ և 2015-2018թթ. ԱԱՀ-ի տարեկան հաշվարկներ չներկայացնելու միջոցով խուսափել առանձնապես խոշոր չափերով հարկային պարտավորությունները կատարելուց։ Նախնական հաշվարկներով՝ պետությանը պատճառվել է 1.163.516.352 ՀՀ դրամի վնաս:
Քրեական գործով ձեռք բերված նոր փաստական տվյալների հիման վրա՝ այսօր հարուցվել է նոր քրեական գործ՝ առանձնապես խոշոր չափերով հարկեր վճարելուց խուսափելու դեպքի առթիվ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 205-րդ հոդվածի 2-րդ մասով:
Նշենք, որ «Սելենա» ՍՊ ընկերությունում արձանագրված առերևույթ չարաշահումների դեպքի առթիվ Երևան քաղաքի քննչական վարչության վարույթում քննվող քրեական գործով կատարված բազմակողմանի քննության արդյունքում ավելի վաղ տվյալներ էին ձեռք բերվել՝ առերևույթ հանցավոր այլ դրսևորման վերաբերյալ ևս։ Մասնավորապես՝ «Յանս» ռեստորանային համալիրի տարածքում, «Սելենա» ՍՊ ընկերության տնօրեն Ս.Կարապետյանի, «Սելենա» ՍՊԸ-ի փաստացի սեփականատեր Ռ.Բեգլարյանի բնակության վայրերում, վերջինիս ավտոտնակում կատարված խուզարկությունների արդյունքում, ի թիվս այլ թանկարժեք իրերի, հայտնաբերվել էր առանձնապես խոշոր չափերի կանխիկ գումար՝ 1.110.400 ԱՄՆ դոլար, 35.000.000 ՀՀ դրամ, 230.500 եվրո, ինչը ի պահ է հանձնվել Կենտրոնական բանկին՝ մինչև քննությամբ կպարզվի դրանց ծագումը։
Նկատի ունենալով, որ Ռ.Բեգլարյանի ամուսինը՝ Վ.Ղազարյանը, ըստ բարձրաստիճան պաշտոնատար անձանց էթիկայի հանձնաժողովի պաշտոնական կայքի, 2008 թվականի հունիսի 19-ից մինչև 2018թ. մայիսի 17-ը հանդիսացել է բարձրաստիճան պաշտոնատար անձ, հետևաբար՝ «Հանրային ծառայության մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքի համաձայն՝ պարտավոր է եղել օրենքով նախատեսված կարգով բարձրաստիճան պաշտոնատար անձանց էթիկայի հանձնաժողով ներկայացնել գույքի, եկամուտների հայտարարագրեր: Սակայն ինչպես Վ.Ղազարյանի, այնպես էլ վերջինիս կնոջ՝ Ռ.Բեգլարյանի հայտարարագրերում բացակայել են նշումներ՝ խուզարկությամբ հայտնաբերված, վերը թվարկված առանձնապես խոշոր չափերի դրամական միջոցների և թանկարժեք իրերի վերաբերյալ, և ձեռք բերված տվյալների հիման վրա՝ Երևան քաղաքի քննչական վարչության ՀԿԵ քննիչի որոշմամբ հարուցվել էր քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 310.1 հոդվածով և 314.3 հոդվածի 2-րդ մասով, որը, ըստ քննչական ենթակայության, ուղարկել է ՀՀ հատուկ քննչական ծառայություն։
ՀՀ Քննչական կոմիտեի Երևան քաղաքի քննչական վարչության վարույթում քննվող քրեական գործով նախաքննությունը շարունակվում է։ Քրեական գործով պարզված փաստական տվյալների և ապացույցների համակցությամբ կայացնող դատավարական որոշումների մասին կտեղեկացնենք լրացուցիչ։

В ресторанном комплексе "Янс" выявлены налоговые злоупотребления на сумму более 1 млрд. драмов 11/10/2018   00:12  |  Криминальная хроника
В рамках уголовного дела, расследуемого в следственном управлении Следственного комитета РА по Еревану, продолжают предприниматься необходимые следственные действия, направленные на установление всех обстоятельств случая  предполагаемых злоупотреблений, зафиксированных в ООО "Селена". В результате всестороннего расследования добыто  достаточно данных об уклонении от налоговых обязательств в особо крупных размерах. Об этом сообщает пресс-служба СК.
Ранее СК сообщил, что дирекцией принадлежащего ООО "Селена" ресторанного комплекса "Янс" в 2017 году были проведены внутренние проверки, по результатам которых в правоохранительные органы были направлены материалы о финансовых злоупотреблениях, предположительно, допущенных бухгалтером и менеджером компании. По факту было возбуждено уголовное дело, предварительное следствие по которому ведет следственное управление СК РА по Еревану.
В результате масштабных действий, проведенных для обеспечения всестороннего, объективного и полного расследования, были добыты данные о других преступных проявлениях, вследствие которых причиненный государству ущерб, по предварительным подсчетам, составил около 1 163 516 352 драма.
В частности, как указывается в сообщении, компания "Селена", стоящая на учете в Комитете государственных доходов, осуществляла по адресу Терьяна 76 (74) в Ереване коммерческую деятельность, преследующую прибыль, а именно: в действующем по данному адресу комплексе "Янс" велась деятельность предприятия общественного питания, куда входили ресторан, музыкальный клуб и сезонное кафе под открытым небом. Фактическая общая площадь их территорий, служащих как зал обслуживания, с 2013 года превысила 600 кв.м..
По данным следствия, с целью неуплаты в государственный  бюджет в установленном законом порядке налогов в особо крупных размерах компания вместо того, чтобы действовать в общем режиме налогообложения, не будучи в соответствии с  подпунктом 1.1, пунктом 4 приложения 8 закона РА "О патентных пошлинах"(действовал до 01,01,2018г.) плательщиком патентной пошлины, в действительности вел деятельность в рамках патентной системы налогообложения. С апреля 2014 года по май 2018 года включительно компания представила в налоговые органы ложные данные о площади обслуживания общественного питания, а именно – заявления о том, что она является налогоплательщиком, действующим в рамках патентной системы налогообложения с учетом меньшей площади. Нарушив требования налогового законодательства, компания уклонялась от выполнения налоговых обязательств в особо крупных размерах посредством внесения в 2014 году заведомо ложных данных в расчеты о налоге на прибыль, непредоставления расчетoв налога на прибыль за 2015-2017гг., внесения заведомо ложных данных в расчеты подоходного налога, представленные за 2014-2018гг. непредставления в установленные законом порядке и сроки месячных расчетов НДС с января 2014 по май 2018 включительно  и годовых расчетов НДС за 2015-2018гг.По предварительным подсчетам, государству был нанесен ущерб в размере 1 163 516 352 драма.
"На основании  добытых по уголовному делу новых фактических данных было возбуждено новое уголовное дело по части 2 статьи 205 Уголовного кодекса по факту уклонения от уплаты налогов в особо крупных размерах", - говорится в сообщении.
Отмечается, что в результате проведенного всестороннего расследования в рамках уголовного дела, возбужденного по факту предполагаемых злоупотреблений, зафиксированных в ООО "Селена", ранее были получены данные об еще одном преступном проявлении.
В частности, сообщается, что в ходе обысков на территории ресторанного комплекса "Янс", а также по месту проживания директора ООО "Селена" С.Карапетяна и фактического владельца этой компании Р.Бегларяна и в ее гараже в числе других драгоценностей была обнаружена наличность в особо крупных размерах: 1 110 400 долларов, 35 000 000 драмов, 230 500 евро, которые были переданы в Центральный банк на хранение до установления следствием их происхождения.
"С учетом того, что супруг Р.Бегларян – В.Казарян, согласно официальному сайту Комиссии по этике высокопоставленных должностных лиц, с 19 июня 2008 года по 17 мая 2018 года являлся высокопоставленным чиновником, то в соответствии с законом Республики Армения "Об общественной службе" был обязан в предусмотренном законом порядке представить в Комиссию декларацию об имуществе и доходах", - говорится в сообщении.
Однако, ка отметили в ведомстве, в декларациях как В.Казаряна, так и его супруги Р. Бегларян не были указаны обнаруженные в результате обыска вышеперечисленные драгоценные вещи и денежные суммы в особо крупных размерах.
"На основании добытых данных следователем следственного управления по Еревану  было возбуждено уголовное дело по статье 310.1 и части 2 статьи 314.3 Уголовного кодекса РА, которое было направлено в Специальную следственную службу по подследственности. Предварительное следствие по уголовному делу, расследуемому в производстве следственного управления Следственного комитета РА по Еревану, продолжается. Информация  о решениях, принимаемых по совокупности уточненных по уголовному делу фактических данных и доказательств, будет предоставлена дополнительно", - говорится в сообщении.
12:37 22/06/2018  |  Криминальная хроникаБывший бухгалтер ресторанного комплекса “Янс” возместил ущерб в 40 млн драмов