Ավստրիայում բանակի գնդապետի են ձերբակալել Ռուսաստանի օգտին լրտեսության կասկածանքով. Kronen Zeitung 11/09/2018 12:00 | Միջազգային լրահոս
Ավստրիայի հատուկ ծառայությունները նոյեմբերի 8-ին ձերբակալել են ավստրիական բանակի գնդապետի, որը քսան տարվա ընթացքում լրտեսությամբ Էր զբաղվում Ռուսաստանի օգտին: Այս պնդումով նոյեմբերի 9-ին հանդես Է եկել Kronen Zeitung ավստրիական հրատարակությունը՝ հղում անելով Ավստրիայի պաշտպանության նախարարությանը, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Ինչպես հայտնի Է դարձել, հետաքննություն Է անցկացվում 70-ամյա ավստրիացի պաշտոնաթող գնդապետի նկատմամբ, որը 1990-ական թվականների վերջից ռուսական ռազմական հետախուզությանը տեղեկատվություն Էր փոխանցում միգրացիոն ճգնաժամի, ավստրիական ռազմական ավիացիայի եւ հրետանային համակարգերի վերաբերյալ: Հրատարակության տվյալներով՝ իր ծառայությունների համար զալցբուրգցի գնդապետն ստացել Է մոտավորապես 300 հազար եվրո: «Մենք շատ ուրախ ենք, որ մեզ հաջողվեց գտնել կասկածյալին»,-հայտարարել են Ավստրիայի պաշտպանության նախարարությունում:
Ավստրիայի դատախազությունը պաշտոնաթող գնդապետի նկատմամբ քրեական գործ Է հարուցել օտարերկրյա ռազմական հետախուզության օգտին աշխատելու հոդվածով, որով կասկածյալին երկու տարվա բանտարկություն Է սպառնում:
Ավստրիայում Ռուսաստանի դեսպանությունը չի մեկնաբանում այս հաղորդագրությունը: «Առանց մեկնաբանությունների»,- ՏԱՍՍ-ին հայտարարել Է դեսպանության մամուլի քարտուղար Բուլատ Խայդարովը:

Минобороны Австрии подтвердило задержание полковника по подозрению в шпионаже в пользу России 11/09/2018   12:19  |  Международные новости
Официальный представитель Минобороны Австрии Михаэль Бауэр заявил в пятницу, что служба военной контрразведки страны раскрыла с международной помощью якобы имевший место случай шпионажа с участием офицера австрийской армии в отставке, который, как утверждается, с 1990-х годов передавал России документы, передает ТАСС.
"Служба военной контрразведки при помощи международного сотрудничества раскрыла случай шпионажа. Отставной офицер армии Австрии с 1990-х годов шпионил шпионил за бундесхеером (армия Австрии - прим. ТАСС) и передавал документы России. В его отношении заведено дело", - говорится заявлении Бауэра, опубликованном в Twitter.
Газета Kronen Zeitung сообщила ранее о расследовании в отношении 70-летнего австрийского полковника в отставке, который с конца 1990-х годов якобы передавал российской военной разведке информацию о миграционном кризисе, австрийской военной авиации и артиллерийских системах. По данным издания, за свои услуги полковник из Зальцбурга якобы получил около €300 тыс. По сообщениям газеты, прокуратура Австрии возбудила уголовное дело в отношении полковника в отставке по статье о работе на иностранную военную разведку. Подозреваемому по ней может грозить два года тюрьмы.
Канцлер Австрии Себастьян Курц и министр обороны Марио Кунасек готовятся сделать в ближайшее время экстренное заявление. Кроме того, министр обороны уже заявил, что собирается вызвать к себе в ведомство российского военного атташе в Австрии. Посольство России в Австрии эти сообщения не комментирует, передает ТАСС.