Պաշտոնատար անձանց լիազորությունների չարաշահմամբ շուրջ 250 մլն դրամի ոսկի, արծաթ և պղինձ է արդյունահանվել. հարուցվել է քրեական գործ 11/09/2018   14:41  |  Քրեական խրոնիկոն
ՀՀ գլխավոր դատախազության պետական շահերի պաշտպանության վարչության կողմից ՀՀ բնապահպանության և ընդերքի տեսչական մարմնից ստացված տեղեկատվության հիման վրա իրականացված ուսումնասիրությամբ պարզվել է, որ ՀՀ էներգետիկայի և բնական պաշարների նախարարության պաշտոնատար անձիք, իրենց պաշտոնեական դիրքը ծառայության շահերին հակառակ օգտագործելով, անտեսելով գործող «Շրջակա միջավայրի վրա ազդեցության փորձաքննության մասին» ՀՀ օրենքի պահանջները, 2009թ. ապրիլի 1-ին Հայաստանի Հանրապետության անունից ՓԲ ընկերության հետ կնքել են հանքարդյունաբերման լիցենզիայի պայմանագիր:Ինչպես «Փաստինֆո»-ին տեղեկացրին ՀՀ գլխավոր դատախազությունից, նշված ընկերության հանքավայրի շահագործման իրավունքը դադարեցվել է` ընդերքօգտագործման պայմանագրային պարտավորությունները և ՀՀ օրենսդրության պահանջները խախտելու պատճառաբանությամբ:
Այնուհետև, ՀՀ էներգետիկայի և բնական պաշարների նախարարության պատասխանատու պաշտոնատար անձիք, չարաշահելով իրենց պաշտոնեական դիրքը, հիմք ընդունելով փաստացի ուժը կորցրած շրջակա միջավայրի վրա ազդեցության փորձաքննության եզրակացությունը և դրա վերաբերյալ ՀՀ բնապահպանության նախարարության կողմից տրված անհիմն պաշտոնական պարզաբանումը, առանց օրենքով սահմանված տեխնիկական անվտանգության փորձաքննության եզրակացության, 2012թ. նոյեմբերի 23-ին նույն հանքավայրի օգտակար հանածոների արդյունահանման իրավունքը տրամադրել են մեկ այլ ՍՊԸ-ի: Նույն օրը վերջինիս տրամադրվել է նաև օգտակար հանածոների արդյունահանման թույլատրություն, իսկ 2012թ. դեկտեմբերի 12-ին՝ լեռնահատկացման ակտ, ինչն էական վնաս է պատճառել պետության օրինական շահերին և անզգուշությամբ առաջացրել է ծանր հետևանքներ:
Այսպես, ՀՀ բնապահպանության և ընդերքի տեսչական մարմնի ղեկավարի համապատասխան հանձնարարագրերի հիման վրա նշված ՍՊԸ-ում իրականացված ստուգմամբ արձանագրվել է, որ ընկերության կողմից առանց սահմանված կարգով պետական փորձաքննությունների ենթարկված նախագծի, ընդերքի օգտագործման և պահպանության կանոնների խախտմամբ 2017թ. դեկտեմբեր ամսին նշված հանքավայրում իրականացվել է 1.330 տոննա հանքաքարի արդյունահանում, որում մետաղների քանակը կազմում է շուրջ  218 մլն դրամի` 11,31 կգ ոսկի, շուրջ 19 մլն դրամի` 84,5 կգ արծաթ և շուրջ 15 մլն դրամի` 5,25 տոննա պղինձ: Արդյունահանված հանքաքարը չի արտացոլվել ընկերության կողմից լիազոր մարմին ներկայացված հաշվետվություններում` էական վնաս պատճառելով ընդերքին, դրանում պարփակված օգտակար հանածոներին:
Նկատի ունենալով, որ արձանագրված խախտումներն առերևույթ պարունակում են հանցագործության հատկանիշներ՝ ՀՀ գլխավոր դատախազության պետական շահերի պաշտպանության վարչությունում ՀՀ քրեական օրենսգրքի 291-րդ հոդվածի 2-րդ մասով և 308-րդ հոդվածի 2-րդ մասով նախատեսված հանցագործությունների հատկանիշներով հարուցվել է քրեական գործ, որի նախաքննությունը հանձնարարվել է ՀՀ քննչական կոմիտեին:

Уголовное дело возбуждено в Армении по факту незаконной добычи золота, серебра и меди на сумму 250 млн. драмов 11/09/2018   15:44  |  Криминальная хроника
Исследования, проведенные на основе данных, поступивших в Генпрокуратуру Армении из  инспекционного органа по охране природы и недрам, выявили, что чиновники Министерства органы природы и энергетики РА, использовав свое должностное положение вопреки интересам службы, проигнорировав требования действующего закона РА "Об экспертизе воздействия на окружающую среду" 1 апреля 2009 года от имени Республики Армении заключили с закрытым акционерным обществом лицензионное соглашение на добычу полезных ископаемых.
Как сообщили "ФактИнфо" в Генпрокуратуре Армении, право вышеупомянутой компании на эксплуатацию месторождения было приостановлено ввиду нарушения договорных обязательств при пользовании недрами и требований законодательства РА.
Затем, как сообщили в ведомстве, чиновники Министерства охраны природы и энергетики РА, злоупотребив своим должностным положением, приняв за основу фактически утратившее силу заключение экспертизы о воздействии на окружающую среду и безосновательное официальное пояснение, выданное Министерством охраны природы РА, без заключения об установленной законом технической безопасности 23 ноября 2012 года передали право на добычу полезных ископаемых на том же месторождении другой компании – ООО.
В тот же день, как отмечается в сообщении, вышеупомянутому ООО также было выдано разрешение на добычу полезных ископаемых, а 12 декабря 2012 года – акт о горном отводе.
"Так, в ходе проведенной на основе соответствующего поручения руководителя  инспекционного органа по охране природы и недрам проверки в указанном ООО было зафиксировано, что компания в декабре 2017 года с нарушением прошедшего госэкспертизу проекта, правил пользования недрами и их охраны, осуществила на указанном месторождении добычу 1.330  тонн руды, из которой было получено 11,31 кг. золота стоимостью примерно 218 млн. драмов,  84,5 кг. серебра - около 19 млн. драмов и порядка 5,25 тонн меди –15 млн. драмов", - указывается в сообщении.
Отмечается, что добытая руда не была отражена в отчетности, представленной компанией компетентному органу.
В Управлении по защите государственных интересов Генпрокуратуры Армении возбуждено уголовное дело по части 2 статьи 291("Использование недр с нарушением правил охраны и использования недр, или с отклонениями от соответствующих проектов, или без договора, причинившее вред здоровью человека, окружающей среде, недрам, залегающим в них полезным ископаемым, зданиям или сооружениям") и части 2 статьи 308("Злоупотребление должностными полномочиями, повлекшие по неосторожности тяжкие последствия") УК РА. Производство предварительного следствия поручено Следственному комитету.