Օտարերկրացի 8 կալանավոր փորձել է փախուստի դիմել «Նուբարաշեն» քրեակատարողական հիմնարկից 11/09/2018 13:23 | Քրեական խրոնիկոն
ՀՀ քննչական կոմիտեի ՀԿԳ քննության գլխավոր վարչությունում քննվող քրեական գործով պարզվել են «Նուբարաշեն» քրեակատարողական հիմնարկից կատարված փախուստի փորձի՝ էական նշանակություն ունեցող հանգամանքները, հստակեցվել հանցագործություն կատարած անձանց շրջանակը։ Այս մասին տեղեկանում ենք Քննչական կոմիտեի պաշտոնական կայքից:
Փախուստի փորձի մասին ահազանգն ստացվել է 2018 թվականի ապրիլի 25-ին, նույն օրը հարուցվել է քրեական գործ, որի շրջանակներում կատարված մեծածավալ քննչական գործողությունների արդյունքում բավարար տվյալներ են ձեռք բերվել փախուստի փորձի եղանակի, դրա կատարմանն 8 անձի մասնակցության վերաբերյալ։
Նախնական քննության տվյալներով՝ ՀՀ ԱՆ «Նուբարաշեն» քրեակատարողական հիմնարկի 6-րդ մասնաշենքի թիվ 008 խցում պահվող թվով 11 կալանավորված անձինք և դատապարտյալներ 2018թ. ապրիլի 25-ին՝ ժամը 15:00-ի սահմաններում, քրեակատարողական հիմնարկի անվտանգության ապահովման բաժնի կրտսեր մասնագետի կողմից, օրենքով սահմանված կարգով, ուղեկցվել են 6-րդ մասնաշենքում տեղակայված զբոսախուց:
Զբոսախցի մուտքի դուռը փակելու պահին, կալանավորված անձանցից մեկը բռնություն է գործադրել ուղեկցող անձի նկատմամբ և նրան մտցրել զբոսախուց, զրկել դիմադրություն ցույց տալու հնարավորությունից, որի ժամանակ մեկ ուրիշ կալանավոր տեսուչի մոտից խլել է մասնաշենքի խցերի դռների կախովի փականների բանալիները, ինչպես նաև` մասնաշենքերի մուտքերի և խցերի դռների փականների բանտային բանալին:
Չենթարկվելով քրեակատարողական հիմնարկում վարքի պահպանման վերաբերյալ գործող կանոններին, բռնության գործադրումն ու փախուստի փորձը դադարեցնելուն ուղղված տեսուչի կոչերին՝ կալանավորներից ոմանք բացել են 6-րդ մասնաշենքի 6 տարբեր խցերի դռները և իրենց հետ փախուստի դիմելու կոչով դիմել կալանավորված օտարերկրյա քաղաքացիներին:
Քրեական գործով ձեռք բերված ապացույցների համաձայն՝ փախուստի փորձին միացել է ընդհանուր առմամբ 8 կալանավորված և դատապարտված անձ, ովքեր պահվել են թիվ 008 և 009 խցերում, բոլորն էլ՝ օտարերկրացի (ԻԻՀ քաղաքացի)։ Վերջիններս, անցնելով նկուղային հարկի միջանցքներով, հասել են 1-ին մասնաշենքի մուտքի դռանը, բռնություն գործադրել ծառայություն իրականացնող քրեակատարողական հիմնարկի անվտանգության ապահովման բաժնի աշխատակցի նկատմամբ, սակայն չեն կարողացել բացել մասնաշենքի մուտքի դուռը և դիմել փախուստի, քանի որ տեսուչի ահազանգով անմիջապես թիվ 1 մասնաշենք են ժամանել քրեակատարողական հիմնարկի անվտանգության ապահովման բաժնի ծառայողները ու կանխել փախուստի փորձը:
ՀՀ ՔԿ ՀԿԳ քննության գլխավոր վարչության վարույթում քննվող քրեական գործով ձեռք բերված ապացույցների համակցությամբ՝ 8 անձի մեղադրանք է առաջադրվել՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 34-355 հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին կետով:
Նախաքննությունը շարունակվում է։ Կատարվում են անհրաժեշտ քննչական և դատավարական գործողություններ՝ բազմակողմանի, օբյեկտիվ և լրիվ քննությունն ապահովելու, կատարված փախուստի փորձին այլ անձանց հնարավոր առնչությունը պարզելու ուղղությամբ։

Восемь иностранцев пытались совершить побег из УИУ "Нубарашен” 11/09/2018   17:41  |  Криминальная хроника
Следственный комитет Армении выяснил  обстоятельства попытки побега из уголовно-исполнительного учреждения "Нубарашен". Уточнен акже круг лиц, совершивших преступление. Об этом сообщается на сайте СК Армении.
Согласно сообщению, сигнал о попытке побега поступил 25-го апреля 2018 года. В тот же день было возбуждено уголовное дело, в рамках которого были проведены масштабные следственные действия, в результате которых было добыто достаточно данных о способе попытки побега и участии в его совершении 8 лиц.
По данным предварительного следствия, около 15.00 25 апреля содержащиеся в камере  №008 шестого корпуса 11 заключенных и осужденных в установленном законом порядке были конвоированы младшим специалистом отдела по обеспечению безопасности УИУ в прогулочную камеру, расположенную в  шестом корпусе.
В момент, когда закрывали дверь камеры, один из заключенных применил насилие к сопровождающему, затолкал его в камеру, лишил его возможности сопротивляться. В это время другой заключенный отобрал у инспектора связку ключей от дверей камер и ворот тюремного комплекса.
"Не подчинившись призывам инспектора к соблюдению действующих правил поведения в уголовно-исполнительном учреждении, прекращению насилия и попытки побега, некоторые из заключенных открыли шесть различных тюремных камер в шестом корпусе и обратились к содержащимся там заключенным иностранным гражданам  с призывом совершить побег вместе с ними", - говорится в сообщении.
Согласно  добытым по  уголовному делу доказательствам, к попытке побега прибегли в общей сложности 8 заключенных и осужденных лиц, которые содержались в камерах №008 и №009: все они иностранцы (граждане Исламской Республики Иран).
Последние, пройдя по подвальному коридору, дошли до входной двери первого корпуса, применили насилие в отношении сотрудника службы безопасности, однако не смогли открыть входную дверь корпуса и обратились в бегство, поскольку по вызову инспектора в первый  корпус немедленно прибыли сотрудники охраны УИУ и пресекли попытку побега.
"По совокупности  доказательств, добытых по уголовному делу, расследуемому главным управлением по расследованию особо важных дел СК РА, восьми лицам предъявлено обвинение по пункту 1 части 2 статьи 34-355 Уголовного кодекса РА. Предварительное следствие продолжается. Проводятся необходимые следственные и процессуальные действия, направленные на обеспечение всестороннего, объективного и полного расследования и установление возможной причастности других лиц к попытке побега", - отмечается в сообщении.