Լոս Անջելեսի քաղաքային խորհուրդը բանաձև է ընդունել Արցախի ազատագրական շարժման 30-ամյակի կապակցությամբ 11/07/2018   19:57  |  ԼՐԱՀՈՍ
ԱՄՆ Կալիֆորնիա նահանգի Լոս Անջելես քաղաքի քաղաքային խորհրդը տարածել է բանաձև Արցախի ազատագրական շարժման 30-ամյակի կապակցությամբ, որն ընդունվել է  սեպտեմբերի 7-ին։
Ինչպես   նեղեկացրին ԱՀ ԱԳՆ տեղեկատվության եւ հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից,  բանաձեւում, մասնավորապես, ասվում է.
«Հաշվի առնելով, որ Լոս Անջելեսը հպարտ է նշելու Արցախի ազատագրական շարժման 30-րդ տարեդարձը, ինչպես նաև
Հաշվի առնելով, որ 30 տարի առաջ, 1988 թ․ փետրվարին, բռնապետության պայմաններում Արցախի ժողովուրդն իր ձայնն է բարձրացրել հանուն ինքնորոշման, ազատագրման և ժողովրդավարության, ինչպես նաև
Հաշվի առնելով, որ Ստեփանակերտից մինչև Երևան մարդիկ համախմբվել են հանուն ազատության ու ինքնիշխանության և ընդդեմ անհանդուրժողականության ու օտար տիրապետության, ինչպես նաև
Հաշվի առնելով, որ 1991 թ․ դեկտեմբերի 10-ին անցկացված հանրաքվեի արդյունքում, որը հավանության է արժանացել ժողովրդի մեծամասնության կողմից,  Արցախի Հանրապետությունը հռչակել է իր անկախությունը, ինչպես նաև
Հաշվի առնելով, որ վերջին երեք տասնամյակների ընթացքում Արցախի Հանրապետության ժողովուրդը տոկունություն և հաստատակամություն է ցուցաբերել պատերազմի, կոտորածների, տնտեսական զրկանքների և այլ հսկայական դժվարությունների հանդեպ, ինչպես նաև
Հաշվի առնելով, որ Արցախի Հանրապետությունը հավատարիմ է մնացել իր քաղաքացիներին՝ պահպանելով անկախությունը, աշխատելով փոփոխություն և կայունություն բերել Կովկասի տարածաշրջան, անցկացնելով ազատ և արդար ընտրություններ և հանրաքվեներ, որոնք տարածաշրջանում ճանաչվել են որպես օրինակելի, ինչպես նաև
Հաշվի առնելով, որ Լոս Անջելեսի Քաղաքային խորհուրդը 2013 թ․ սեպտեմբերի 10-ին պաշտոնապես ճանաչել է Արցախի Հանրապետության ինքնիշխանությունը և կոչ է արել Միացյալ Նահանգների Կառավարությանը և միջազգային հանրությանը ձեռնարկել նույն քայլը,
Արդյունքում որոշեցինք, որ տվյալ բանաձևի ընդունմամբ Լոս Անջելեսը շնորհավորում է Արցախի Հանրապետությանը և նրա քաղաքացիներին Արցախի ազատագրական շարժման 30-րդ տարեդարձի կապակցությամբ և բարձր է գնահատում այն զոհողությունները, վճռականությունը և տոկունությունը, որոնք Արցախի ժողովուրդը ցուցաբերել է ծայրահեղ դժվարությունների պայմաններում, և հայտարարում է, որ 1991 թ․ դեկտեմբերի 10-ը կլինի Արցախի օրը Լոս Անջելեսում, ինչպես նաև
Որոշեցինք, որ Լոս Անջելեսն իր լավագույն բարեմաղթանքներն է հղում Արցախի Հանրապետությանը և նրա քաղաքացիներին հանուն խաղաղության, բարգավաճման և շարունակական հաջողության և կոչ է անում միջազգային հանրությանը լիարժեք կերպով ճանաչել Արցախի Հանրապետությունը որպես ազատ, անկախ և ինքնիշխան պետություն»։

Горсовет Лос-Анджелеса принял резолюцию по случаю 30-й годовщины освободительного движения Арцаха 11/08/2018   00:11  |  Лента новостей
5 ноября была распространена резолюция Городского совета города Лос-Анджелеса штата Калифорния США по случаю 30-й годовщины Освободительного движения Арцаха, принятая 7 сентября 2018 года. Пресс-служба МИД Арцаха приводит неофициальный перевод резолюции.
“ПРИНИМАЯ ВО ВНИМАНИЕ, что город Лос-Анджелес с гордостью признает 30-ю годовщину освободительного движения Арцаха;
ПРИНИМАЯ ВО ВНИМАНИЕ, что 30 лет назад, в феврале 1988 года, народ Арцаха выступил за самоопределение, свободу и демократию перед лицом тирании;
ПРИНИМАЯ ВО ВНИМАНИЕ, что от Степанакерта до Еревана люди выходили на митинги в защиту свободы и суверенитета, против нетерпимости и иностранного господства;
ПРИНИМАЯ ВО ВНИМАНИЕ, что Республика Арцах провозгласила свою независимость на референдуме, проведенном 10 декабря 1991г., получив одобрение подавляющего большинства населения;
ПРИНИМАЯ ВО ВНИМАНИЕ, что на протяжении последних трех десятилетий народ Республики Арцах проявлял стойкость и непоколебимость перед лицом войны, массовых убийств, экономических лишений и других серьезных испытаний;
ПРИНИМАЯ ВО ВНИМАНИЕ, что Республика Арцах остается преданной своим гражданам, сохраняя независимость и в то же время прикладывая усилия для развития кавказского региона и установления стабильности в нем, а также проводя свободные, справедливые выборы и референдумы, которые признаны примером для региона;
ПРИНИМАЯ ВО ВНИМАНИЕ, что официальным решением городского совета от 10 сентября 2013 года Лос-Анджелес признал суверенитет Республики Арцах и призвал правительство Соединенных Штатов и международное сообщество последовать этому,
ПОСТАНОВЛЯЕТ, что принятием данной резолюции город Лос-Анджелес поздравляет Республику Арцах и ее граждан с 30-й годовщиной освободительного движения Арцаха, признает самоотверженность, решимость и стойкость, проявленные народом Республики Арцах в крайне тяжелых условиях, и объявляет 10 декабря 1991 года днем Арцаха в городе Лос-Анджелес;
ПОСТАНОВЛЯЕТ ДАЛЕЕ, что город Лос-Анджелес выражает Республике Арцах и ее гражданам свои наилучшие пожелания мира, процветания и дальнейших успехов, а также призывает международное сообщество полностью признать Республику Арцах как свободное, независимое и суверенное государство”.
09:19 19/05/2018  |  Лента новостейАрцахский город Ковсакан и ливанский Анджар подписали Меморандум о сотрудничестве
17:00 19/02/2018  |  Лента новостейНалаживание прямого диалога между Арцахом и другими странами будет способствовать укреплению стабильности в регионе – Маилян