Սպանության փորձ՝ 19-ամյա երիտասարդի նկատմամբ 11/07/2018   10:50  |  Քրեական խրոնիկոն
ՀՀ քննչական կոմիտեի ԵՔՔՎ Արաբկիր վարչական շրջանի քննչական բաժնում հարուցվել է քրեական գործ՝ 19-ամյա երիտասարդի սպանության փորձի դեպքի առթիվ: Այս մասին տեղեկանում ենք Քննչական կոմիտեի պաշտոնական կայքից:
2018թ. նոյեմբերի 5-ին՝ ժամը 23:40-ին, քաղաքացուց հաղորդում է ստացվել առ այն, որ Երևան քաղաքի Տիգրանյան փողոցում կրակոցների, վիճաբանության և կանանց ձայներ են լսվել:
2018թ. նոյեմբերի 6-ին՝ ժամը 00:20-ին, «Սուրբ Գրիգոր Լուսավորիչ» ԲԿ-ից հաղորդում է ստացվել այն մասին, որ «որովայնի խոռոչի թափանցող հրազենային վնասվածք» ախտորոշմամբ իրենց մոտ բուժօգնության է տեղափոխվել մի երիտասարդ՝ ծնված 1999 թվականին, ով, ըստ վերջինիս պապի հաղորդման, վնասվածքն ստացել է Երևան քաղաքի Տիգրանյան փողոցում:
Դեպքի առթիվ հարուցվել է քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 104-րդ հոդվածի 1-ին մասով և 235-րդ հոդվածի 1-ին մասով: Մշակվել է քննչական պլան, առաջ են քաշվել աշխատանքային վարկածներ, որոնք ստուգելու ուղղությամբ ձեռնարկվում են անհրաժեշտ միջոցառումներ: 19-ամյա երիտասարդը ճանաչվել է տուժող:
Նախնական քննությամբ պարզվել է, որ 2018թ. նոյեմբերի 5-ին՝ ժամը 23:40-ի սահմաններում, անհայտ անձը Երևան քաղաքի Տիգրանյան փողոցի շենքերից մեկի մոտ մի քանի անգամ հրազենից կրակոցներ է արձակել 1999 թվականին ծնված երիտասարդի ուղղությամբ:
Կատարվել է դեպքի վայրի զննություն, որի ժամանակ հայտնաբերվել են արնանման հետքեր, 4 հատ գնդակ, կրակված տաբեր տրամաչափի 10 հատ պարկուճ և 3 հատ գնդակի բեկոր:
Բժշկական կենտրոնից առգրավվել են դեպքի պահին տուժած երիտասարդի հագին եղած հագուստները:
Քրեական գործով էական նշանակություն ունեցող հանգամանքները պարզելու համար նշանակվել են դատաբժշկական, դատահետքաբանական և դատաձգաբանական փորձաքննություններ:
Ձեռնարկվում են անհետաձգելի քննչական և օպերատիվ-որոնողական միջոցառումներ՝ դեպքի հանգամանքները, շարժառիթը, ենթադրյալ հանցագործություն կատարած անձի ինքնությունը պարզելու ուղղությամբ:
Հանձնարարություններ են տրվել Ոստիկանության համապատասխան ստորաբաժանմանը՝ ենթադրյալ հանցագործություն կատարած անձին հայտնաբերելու և վարույթն իրականացնող մարմնին ներկայացնելու ուղղությամբ:

В Ереване пытались убить 19-летнего юношу 11/07/2018   11:15  |  Криминальная хроника
В Следственном комитете Армении возбуждено уголовное дело по факту покушения на убийство 19-летнего юноши в Ереване.
Как сообщает пресс-служба СК, сигнал о ссоре и стрельбе на улице Тиграняна в Ереване поступил в 2340 5-го ноября с.г..
В 00:20 6 ноября  из медцентра “Сурб Григор Лусаворич” поступило сообщение, что к ним с проникающим огнестрельным ранением в области брюшной полости доставлен 19-летний юноша, который, со слов его деда, получил ранение на улице Тиграняна в Ереване.
По факту возбуждено уголовное дело по части 1 статьи 34-104("Покушение на убийство") и части 1 статьи 235("Незаконные приобретение, сбыт, хранение, перевозка или ношение оружия,боеприпасов, взрывчатых веществ или взрывных устройств") УК Армении.
"Проработан план следственных действий, выдвинуты рабочие версии, для проверки которых предпринимаются необходимые меры.19-летний юноша признан потерпевшим", - говорится в сообщении.
Следствием установлено, что  около 23:40 5 ноября с.г. возле одного из зданий на улице Тиграняна в Ереване неизвестный несколько раз выстрелил в сторону 19-летнего парня. Произведен осмотр места происшествия, в ходе которого обнаружены следы, похожие на кровь, 4 пули, 10 гиль разного калибра и осколки от трех пуль.
Из медцентра была изъята одежда, которая была на пострадавшем во время инцидента.
Для установления имеющих существенное значение для уголовного дела обстоятельств назначена судебно-медицинская, судебно-трасологическая и судебно-баллистическая экспертизы.
“Предпринимаются неотложные следственные и оперативно-розыскные мероприятия, направленные на  установление обстоятельств инцидента, мотива и личности предполагаемого преступника.Соответствующим подразделениям Полиции поручено предпринимать меры по розыску предполагаемого преступника и обеспечить его явку к органу, осуществляющему производство. Предварительное следствие продолжается”, - отмечается в сообщении.