Գյումրիում ռուս զինվորի սպանության համար դատապարտվել է երկարատև ազատազրկման 11/05/2018 18:00 | Դատական ռեպորտաժներ
Շիրակի մարզի ընդհանուր իրավասության դատարանը հիմնավորված է համարել Գյումրիում տեղակայված 102-րդ ռուսական ռազմաբազայի զինծառայող 21-ամյա Դմիտրի Յալպաևի սպանության համար 22-ամյա Արման Ջանջուղազյանին առաջադրված մեղադրանքը և նրան դատապարտել 22 տարվա ազատազրկման։
«Փաստինֆո»-ն ավելի վաղ հայտնել է, որ 2017-ի ապրիլի 22-ին՝ Գյումրիի Դուդկոյի 4 հասցեում գործող «Արգո» խանութի մոտ հայտնաբերվել էր ռուս զինծառայող, 21-ամյա Դմիտրի Յալպաևի դին՝ կտրած-ծակած մարմնական վնասվածքներով։ Կարճ ժամանակ անց հայտնաբերվել էր կասկածյալը եւ ձերբակալվել։
Առերևույթ հանցագործություն կատարած անձը կտրող-ծակող առարկայով 8 հարված է հասցրել տուժողի պարանոցի, թիկունքի և գլխի հատվածին։ Ստացած մարմնական վնասվածքներից Դ.Յալպաևը տեղում մահացել է։ Նախնական քննության տվյալներով՝ նա իրեն համարել է «Իսլամական պետություն» ահաբեկչական խմբավորման համակիր:
Հոկտեմբերի 31-ի դատավճռով՝ Ջանջուղազյանը 20 տարվա ազատազրկման է սպանության համար, իսկ 2 տարվա ազատազրկման՝ սառը ապօրինի զենք պահելու համար։
Նկատենք, որ նա ներկայումս ամբաստանյալի կարգավիճակ ունի նաեւ մեկ այլ քրեական գործով։
Պարզվում է՝ նախնական կալանքի տակ գտնվելու ժամանակ՝ 2018թ․ մարտի 7-ին, Արման Ջանջուղազյանը «Նուբարաշեն» ՔԿՀ-ում կրելու ընթացքում բռնություն է գործադրել ՔԿՀ աշխատակիցների նկատմամբ։
Մասնավորապես՝ ըստ խցերի և պատժախցերի կալանավորված անձանց ու դատապարտյալների թվաքանակի հաշվառում իրականացնելու ժամանակ, խախտելով ներքին կաննակարգը, մոտեցել է խցի դռան դիտանցքին և ակել այն, որից հետո հիմնարկի հերթափոխի խմբի գլխավոր մասնագետ Թաթուլ Հակոբյանի և նույն հերթապահ խմբի գլխավոր մասնագետ Հրաչյա Նիկողոսյանի կողմից խցի դիտանցքը ներսի կողմից չփակելու և լույսը չանջատելու դիտավորությունից հետո, հարվածել է Թաթուլ Հակոբյանի և Հրաչյա Նիկողոսյանի դեմքին՝ վերջիններիս առողջությանը պատճառելով առողջության թեթև վնասի հատկանիշներ չպարունակող մարմնական վնասվածք։

Обвиняемый в убийстве российского военнослужащего в Гюмри приговорен к 22 годам лишения свободы 11/05/2018   18:18  |  Судебный репортаж
Суд общей юрисдикции Ширакской области Армении приговорил к 22 годам лишения свободы гражданина республики Армана Джанджугазяна, обвиняемого в убийстве 21-летнего военнослужащего 102-й российской военной базы Дмитрия Ялпаева.
Как сообщалось ранее, убийство военнослужащего было совершено 22-го апреля 2017 года в районе 17:00 близ магазина "Арго", расположенного на улице Дудко 4 в городе Гюмри.
По данным следствия, Джанджугазян колюще-режущим предметом нанес потерпевшему 8 ударов в область шеи, спины и головы. От полученных телесных повреждений Д. Ялпаев скончался на месте.
По данным предварительного следствия, обвиняемый считал себя сторонником террористической группировки "Исламское государство".
Также сообщалось, что экспертиза выявила у него признаки психического расстройства. Он был признан ограниченно вменяемым и негодным к прохождению военной службы в мирное время.СК Армении направил в Генпрокуратуру дело об убийстве российского военнослужащего в ГюмриОтметим, что Джанджугазян проходит обвиняемым еще по одному уголовному делу.
Арман Джанджугазян  во время нахождения в предварительном заключении в уголовно-исполнительном учреждении “Нубарашен” 7 марта 2018 года применил насилие в отношении сотрудников УИУ.