Սերժ Սարգսյանի գրասենյակը բնակարանից երկու անգամ հրաժարվելը հիմնավորել է անվտանգության նկատառումներով 11/03/2018 12:33 | ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ երրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանի գրասենյակից երկու անգամ պաշտոնաթող նախագահին հատկացվելիք տան առաջարկի համար հրաժարվել են՝ անվտանգության պահպանման պատճառաբանությամբ: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` այս մասին ԱԺ-ում լրագրողների հետ զրույցում ասաց ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի ղեկավար Էդուարդ Աղաջանյանը:
«Սերժ Սարգսյանի գրասենյակը երկու անգամ հրաժարվել է: Երկուսն էլ, իրենց բնորոշմամբ, եղել են անվտանգության նկատառումներից ելնելով: Եվ այդ պատճառաբանությամբ տուն չի տրամադրվել: Օրենքը պետության վրա հստակ, պոզիտիվ պարտականություն է դնում, որ պաշտոնաթող նախագահին ապահովի բնակարանով: Եթե նույնիսկ Սերժ Սարգսյանը հրաժարվում է բնակարանից, այդ դեպքում օրենքի կարգավորման խնդիր կա»,-ասաց Աղաջանյանը:
Նա նշեց, որ միայն գրավոր պաշտոնական հրաժարվելու դեպքում պետությունը կարող է համարել այդ պարտականությունն իրականացված: Հակառակ դեպքում պետությունն ունի պարտավորություն և պետք է լուծում գտնի, որն արդեն օրենքի դաշտում է:

Офис третьего президента Армении обосновал двойной отказ от квартиры соображениями безопасности 11/03/2018   13:20  |  Лента новостей
Третий президент Армении  Серж  Саргсян дважды отказался от квартиры  из соображений безопасности.
Так объяснил в беседе с журналистамив НС РА глава аппарата премьер-министра Эдуард Агаджанян. Его слова приводит “Арменпресс”.
"Серж  Саргсян дважды  отказался от квартиры. По их словам, оба раза – из  соображений безопасности. И  потому дом не был предоставлен. Закон четко налагает на государство обязательство: отставной президент должен быть обеспечен жильем. И если даже  Серж Саргсян отказывается от квартиры,   то в этом случае  возникает проблема регулирования закона", - сказал Агаджанян.
Он отметил, что только в том случае, если официально поступает письменный отказ, государство может считать эту обязанность выполненной. В противном случае государство должно найти решение в рамках закона, поскольку это его обязанность.
16:14 19/01/2013  |  Избирательное правоПрезидент Армении: “ВС будут укомплектованы многофункциональным комплексом”