Նորընտիր ԱԺ-ի առաջին նիստը կկայանա դեկտեմբերի 24-ին՝ ընտրությունների արդյունքները չվիճարկելու դեպքում 11/03/2018   12:38  |  ԼՐԱՀՈՍ
Օրերս մամուլում նյութեր են հրապարակվել, համաձայն որոնց արտահերթ ընտրությունների արդյունքում ձևավորված նորընտիր ԱԺ առաջին նիստը տեղի է ունենալու դեկտեմբերի 31-ին:
ՀՀ Ազգային Ժողովի աշխատակազմի ղեկավարի տեղակալ Արսեն Բաբայանը ֆեյսբուքի իր էջում պարզաբանում է ներկայացրել այս կապակցությամբ՝ հայտնելով, որ եթե ԱԺ ընտրությունների արդյունքները չվիճարկվեն, ապա հաջորդ գումարման ԱԺ-ի առաջին նիստը կկայանա դեկտեմբերի 24-ին, ոչ թե 31-ին։
«Ինչպես գիտենք Հանրապետության նախագահի հրամանագրի համաձայն ՀՀ ԱԺ արտահերթ ընտրությունները նշանակվել են սույն թվականի դեկտեմբերի 9-ին (կիրակի): Համաձայն ՀՀ ընտրական օրենսգրքի 75-րդ հոդվածի 7-րդ մասի՝ Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովը քվեարկության օրվանից հետո` 7-րդ օրը, հիմք ընդունելով քվեարկության արդյունքների վերաբերյալ արձանագրությունը, դատարանի վճիռները, հանձնաժողովներում ստացված դիմումների (բողոքների) քննարկման արդյունքով ընդունած որոշումները, տեղամասային ընտրական հանձնաժողովների գրանցամատյաններում քվեարկության օրն արձանագրված խախտումների վերաբերյալ տարածքային ընտրական հանձնաժողովների որոշումները, քվեարկության արդյունքների վերաբերյալ ընդունած որոշումները, ամփոփում է ընտրության արդյունքները և ընդունում որոշում ընտրությունների արդյունքների վերաբերյալ:
Եթե ընտրություններն ավարտվում են մեկ փուլով (ձևավորվում է մեծամասնություն), բացակայում են Ընտրական օրենսգրքով նախատեսված բոլոր այն առիթները, որոնք հիմք են հանդիսանալու ընտրությունների արդյունքների վերաբերյալ որոշում ընդունելը հետաձգելուն, ապա նորընտիր Ազգային ժողովի առաջին նիստը կկայանա դեկտեմբերի 24-ին, քանի որ ԱԺ կանոնակարգ սահմանադրական օրենքի համաձայն՝ Ազգային ժողովի արտահերթ ընտրության դեպքում առաջին նստաշրջանը հրավիրվում է նորընտիր Ազգային ժողովի կազմավորումից հետո՝ երկրորդ երկուշաբթի օրը՝ ժամը 10:00-ին:
Ընտրության օր՝ դեկտեմբերի 9 + ԿԸՀ որոշման օր՝ 7-րդ օր = դեկտեմբերի 16 (կիրակի) – առաջին երկուշաբթին՝ դեկտեմբերի 17, երկրորդ երկուշաբթին՝ դեկտեմբերի24):
Հիշեցնում եմ, որ սա այն դեպքն է, երբ չի լինի Ընտրական օրենսգրքով նախատեսված ընտրությունների արդյունքների վերաբերյալ ԿԸՀ-ի կողմից որոշման ընդունումը հետաձգելու առիթ, իսկ Օրենսգրքով նախատեսված են բազմաթիվ առիթներ»,- գրել է Բաբայանը:

В НС Армении прокомментировали публикации о дате первого заседания нового парламента 11/03/2018   13:54  |  Избирательное право
Первое заседание Национального собрания Армении седьмого созыва состоится 24-го декабря в условиях отсутствия предусмотренных Избирательным кодексом поводов для отсрочки принятия Центризбиркомом решения по результатам досрочных парламентских выборов.
Накануне появилась информация, что первое заседание парламента, сформированного по итогам досрочных выборов, пройдет 31-го декабря.
В этой связи заместитель руководителя аппарата НС Армении Арсен Бабаян на своей странице в соцсети Facebook пояснил, что в случае, если досрочные парламентские  выборы пройдут в один этап, сформируется большинство, результаты голосования не будут оспорены, то первое заседание НС следующего созыва состоится 24-го декабря, а не 31-го.
Дело в том, что в соответствии с законом о  Регламенте НС,  первая сессия в случае внеочередных выборов в НС созывается во второй понедельник, в 10:00, после формирования новоизбранного парламента.
"День выборов назначен на 9 декабря плюс решение ЦИК(седьмой день)=16 декабря(воскресенье). Первый понедельник выпадает на 17 декабря, а второй – на 24-е декабря. Напомню, что это в том случае, если не будет предусмотренного Избирательным кодексом повода для отсрочки принятия ЦИК решения относительно результатов выборов, а Избирательным кодексом предусмотрено множество поводов", - написал Бабаян, добавив, что говорить о дате первого заседания НС на данном этапе преждевременно и бесполезно.