Կառավարությունն ԱԺ-ին չի տրամադրել շենքի պահպանման համար պահանջվող գումարը 11/03/2018   12:31  |  ԼՐԱՀՈՍ
2019 թվականի օրենքի նախագծի համաձայն ԱԺ կողմից իրականացվում է «ԱԺ լիազորությունների իրականացման ապահովում» ծրագիրը, որի նպատակն է օրենսդրական դաշտի ապահովումն ու կատարելագործումը, 2019 թվականի բյուջեի քննարկման ժամանակ ասաց ԱԺ աշխատակազմի ղեկավար-գլխավոր քարտուղար Արա Սաղաթելյանը։
«Ծրագրում ընդգրկված է 4 միջոցառում, ընդհանուր գումարը 5 մլրդ 254 մլն դրամ է, որը նախորդ տարվա բյուջեից ավել է 399 մլն դրամով։ Ավելացումը կապված է նյութական միջոցների ավելացման հետ, որոնք նախատեսված են պարգևավճարների համար» -  ասաց նա։
Նշված 4 ծրագրի համար բյուջեն կբաշխվի հետևյալ կերպ՝ ԱԺ գործունեության ապահովման, օրենսդրական վերլուծական ներկացուցչական ծառայությունների ձեռքբերման համար կպահանջվի 4մրդ 968 մլն դրամ, միջազգային խորհրդարանական կազմակերպություններում մանսակցությունն ապահովելու համար կպահանջվի՝ 180 մլն դրամ, ԱԺ աշխատակազմի վերապատրաստման համար՝ 1 մլն 211 հազար դրամ և ԱԺ աշխատակազմի տեխնիական հագեցվածության բարելվման համար 104 մլն դրամ, որը նախատեսված է վարչական սարքավորումների ձեռքբերման և առկա սարքավորումների թարմացման համար։
Սաղաթելյանն ընդգծեց, որ ԱԺ գործունեության ապահովման և վերլուծական ներկայացուցչական ծառայությունների համար պահանջվում է 4 մլրդ 968 մլն դրամ, որոնք ավել են նախորդ տարվանից 323 մլնով, աշխատանքի վարձատրությունների համար՝ 3 մլրդ 632 մլն դրամ, որի համար նախորդ տարի պահանջվել էր 598 մլն դրամով նվազ գումար։
«Որպես արդյունք՝ մենք ունենալու ենք առնվազն 48 օր հերթական և 23 օր արտահերթ նիստեր, առանվազն 28 խոչհրդարանական լսում և 25 բրիֆինգ, տարվա ընթացքում առվազն կընդունվեն 380 օրենք և ԱԺ որոշումների նախագծեր, կիրականացվեն պաշտոնական պատվիրակությունների 23, բարեկաման խմբերի 7-10 այցեր», -  նշեց նա։
ԱԺ աշխատակազմի ղեկավարը կառավարության ուշադրությունը հրավիրեց նաև շենքի պահպանման համար պահանջվող միջոցների վրա, որոնք անհրաժեշտ են շինությունների վերանորոգման համար։ Նա ընդգծեց, որ կառավարությունից մի դեպքում պահանջվել է հատկացնել 109 մլն, մեկ էլ այլ դեպքում 205 մլն դրամ, մինչդեռ երկու դեպքում էլ հատկացում չի եղել։
«ԱԺ պատգամավորների ուշադրությունը հրավիրում եմ դրա վրա, որպեսզի նրանք միջոցառումներ ձեռնարկեն կառավարության կողմից գումարների ձեռքբերման համար, այլապես 7-րդ գումարման ԱԺ-ն այդ խնդիրները կունենա», -  ասաց Սաղաթելյանը։

Ара Сагателян: правительство Армении не предоставило необходимую для обслуживания здания парламента сумму 11/03/2018 13:10 | Лента новостей
В соответствии с проектом закона "О государственном бюджете Республики Армения на 2019 год", Национальное Собрание осуществляет программу обеспечения полномочий НС, целью которой является формирование и совершенствование законодательного поля. Об этом заявил в ходе бюджетных обсуждений в субботы, 3 ноября, руководитель Аппарата парламента Армении – генеральный секретарь Ара Сагателян.
“Программа включает в себя 4 мероприятия общей стоимостью в 5 млрд. 254 млн. драмов, что превышает бюджет предыдущего года на 399 млн драмов. Прибавка связана с увеличением материальных средств, которые предусмотрены для премиальных выплат”, - сказал он.
Средства на указанные 4 программы будут распределены следующим образом: обеспечение деятельности НС, приобретение законодательных, аналитических и представительских услуг - 4 млрд 968 млн. драмов, участие в международных парламентских организациях – 180 млн. драмов, переподготовка сотрудников Аппарата НС – 1 млн. 211 тыс. драмов, улучшение технического оснащения НС – 104 млн драмов, предназначенных для приобретения административного оборудования и обновления существующего.
Сагателян подчеркнул, что для обеспечения деятельности НС и приобретения аналитических и представительских услуг потребуется 4 млрд. 968 млн. драмов, что на 323 млн. драмов превышает сумму за предыдущий год.
"На оплату труда понадобится 3 млрд. 632. млн. драмов: в минувшем году эта сумма была меньше на 598 млн", – сказал Ара Сагателян.
По словам Сагателян, как результат – у парламента будет по меньшей мере 48 очередных заседаний и 23 внеочередных заседания, а также как минимум 28 парламентских слушаний и 25 брифингов.
“В течение года будет принято не менее 380 законов и проектов решений НС, будет совершено около 23 официальных визитов официальных делегаций, а также 7-10 визитов групп дружбы”, - сообщил он.
Руководитель Аппарата НС Армении обратил внимание на средства, требуемые для обслуживания здания парламента, которые необходимы для ремонта построек. Он отметил, что у правительства запросили в одном случае 109 млн. драмов, а в другом – 205 млн., между тем в обоих случаях средства не были выделены.
“Обращаю на это внимание депутатов НС, чтобы они предприняли меры по получению этих средств, иначе парламент седьмого созыва столкнется с этими проблемами ”, - сказал Сагателян.