«ՀՀ քրեական հետապնդման մարմինները պետք է լրացուցիչ ջանքեր գործադրեն՝ ապացուցելու, որ այս քրեական հետապնդումը չունի քաղաքական դրդապատճառ». Ռուբեն Մելիքյան 11/02/2018   12:33  |  ԼՐԱՀՈՍ
Արցախի մարդու իրավունքների նախկին պաշտպան Ռուբեն Մելիքյանն անդրադարձել է Քննչական կոմիտեի նախագահի նախկին տեղակալ Վահագն Հարությունյանին առաջադրված մեղադրանքին։ Նա ֆեյսբուքյան իր էջում գրում է.
«Ուշադրությամբ հետևում եմ հանրային մեծ հնչեղություն ունեցող հերթական քրեական հետապնդմանը վերաբերող զարգացումներին. մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քննչական կոմիտեի նախագահի նախկին տեղակալ Վահագն Հարությունյանին։
Հայտնի ձայնագրության հրապարակումից հետո ՀՀ քրեական հետապնդման մարմինները, կարծում եմ, պետք է լրացուցիչ ջանքեր գործադրեն՝ հանրությանը, առաջին հերթին՝ իրավապաշտպանական համայնքին (հայրենական և միջազգային) ապացուցելու, որ այս քրեական հետապնդումը չունի քաղաքական դրդապատճառ, իրականացվում է ՀՀ քրեադատավարական ու քրեական օրենքին, ինչպես նաև՝ մեր պետության համար կիրառելի միջազգային իրավունքին համապատասխան։
Շարունակելու եմ հետևել գործով զարգացումներին, մասնավորապես կողմերի հրապարակային հայտարարություններին, իրավասու մարմինների որոշումներին ու գործողություններին։

Рубен Меликян прокомментировал обвинение против экс-заместителя главы СК Армении 11/02/2018   12:52  |  Лента новостей
Бывший омбудсмен Республики Арцах Рубен Меликян прокомментировал обвинение, предъявленное бывшему заместителю председателя Следственного комитета Армении по делу о событиях 1 марта 2008 года.
"Пристально слежу процессом, касающимся очередного уголовного преследования, вызвавшего широкий общественный резонанс. Обвинение предъявлено бывшему заместителю Следственного комитета РА Ваагну Арутюняну", - написал Меликян на своей странице в соцсети Facebook.
Он считает что после публикации известной аудиозаписи органы уголовного преследования РА должны приложить дополнительные усилия, чтобы доказать общественности, прежде всего правозащитному сообществу(отечественному и международному), что это уголовное преследование не имеет под собой политической подоплеки и осуществляется в соответствии с Уголовно-процессуальным кодексом РА и уголовным законом, а также применимым для нашего государства международным правом.
"Я продолжу следить за развитием событий, в частности публичными заявлениями сторон, решениями и действиями компетентных  органов. Полагаю, возникнет необходимость в дополнительном комментарии", - написал Рубен Меликян.
09:50 01/11/2018  |  Криминальная хроникаЭкс-глава следственной группы и эксперт-баллист привлечены в качестве обвиняемых по делу о событиях 1 марта в Ереване
18:11 26/10/2018  |  Лента новостейЭкс-министр обороны Армении допрошен по делу о событиях 1 марта
11:23 24/10/2018  |  Лента новостейПашинян призвал быть психологически готовыми к раскрытию дела o событиях 1 марта в полном объеме