Վարչապետի ընտրության հարցը կքննարկվի նոյեմբերի 1-ին 10/31/2018 16:25 | ԼՐԱՀՈՍ
Ազգային ժողովի նախագահ Արա Բաբլոյանը հանդես է եկել հայտարարությամբ վարչապետի ընտրության անցկացման մասին: Ինչպես տեղեկացրին ՀՀ Ազգային ժողովի լրատվության և հանրության հետ կապերի վարչությունից, հայտարարության մեջ, մասնավորապես, ասված է.
«Համաձայն «Ազգային ժողովի կանոնակարգ» Հայաստանի Հանրապետության սահմանադրական օրենքի 140-րդ հոդվածի 3-րդ մասի՝ վարչապետի ընտրության հարցը կքննարկվի նոյեմբերի 1-ին՝ ժամը 12:00-ին, իրավունքի ուժով գումարվող Ազգային ժողովի հատուկ նիստում»:
Վարչապետի միակ թեկնածուն Նիկոլ Փաշինյանն է: Նրա թեկնածությունն առաջադրել են ԱԺ «Ելք» և «Ծառուկյան» խմբակցությունները: Նիկոլ Փաշինյանի թեկնածությունը վարչապետի պաշտոնում առաջադրվել էր նաև վարչապետի ընտրության առաջին փուլում, սակայն դա ֆորմալ բնույթ էր կրում, քանի որ հոկտեմբերի 16-ին, վարչապետի պաշտոնից հրաժարական ներկայացնելով, Նիկոլ Փաշինյանը սկիզբ դրեց խորհրդարանն իրավունքի ուժով արձակելու և խորհրդարանական արտահերթ ընտրությունների անցկացման գործընթացին: Երկրորդ փուլում ևս Փաշինյանի թեկնածությունն առաջադրվել է՝ չընտրվելու կանխավարկածով:

Голосование по кандидатуре Пашиняна на пост премьер-министра Армении пройдет завтра 10/31/2018   16:58  |  Политика
Национальное собрание  Армении рассмотрит вопрос об избрании премьер-министра страны на специальном заседании 1 ноября. Об этом говорится в заявлении спикера парламента Ары Баблояна.
“Согласно ч.3 ст.140 конституционного закона РА “Регламент Национального Собрания”, вопрос избрания премьер-министра  будет обсужден 1 ноября, в 12:00 часов, на созываемом силой закона специальном заседании НС”, - говорится в заявлении спикера, размещенном на сайте парламента.
Единственным кандидатом в премьер-министры Армении является исполняющий обязанности главы правительства Никол Пашинян.
Кандидатуру Пашиняна выдвинули парламентские фракции “Елк” и “Царукян” и ряд депутатов, покинувших ряды фракции Республиканской партии Армении(РПА).
24 октября Национальное собрание Армении на специальном заседании отклонил кандидатуру Пашиняна на пост главы правительства.