Մենք մի երկիր ենք, որ իր ուրույն տեղն է զբաղեցնում ինֆորմացիոն տեխնոլոգիաների համաշխարհային քարտեզի վրա. Նիկոլ Փաշինյան 10/29/2018 21:42 | ԼՐԱՀՈՍ
Վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանն աշխատանքային ընթրիք է ունեցել Հայաստանի գիտության և տեխնոլոգիաների հիմնադրամի (FAST) հոգաբարձուների և խորհրդատվական խորհուրդների անդամների հետ, որոնց թվում են առաջատար գիտնականներ, ինժեներներ, ձեռներեցներ ամբողջ աշխարհից:Այս մասին տեղեկացրին ՀՀ կառավարության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից:
Իր ելույթում Նիկոլ Փաշինյանը, մասնավորապես, նշել է.
«Ֆասթ» հիմնադրամի հոգաբարձուների խորհդի հարգարժան անդամներ,
Ուրախ եմ ողջունել Նորարարական ֆորումի կազմակերպիչներին և մասնակիցներին: Ինձ համար խորհրդանշական է խոսել այս ամբիոնից, որովհետև նորարարություն կամ ինովացիա ասելով մարդիկ հաճախ նկատի են ունենում տեխնիկական ոլոտը կամ մերձտեխնիկական ոլորտը: Բայց կարծում եմ նորարարություն, ինովացիա հասկացությունը վերաբերվում է ամեն ինչին. սկսած քաղաքականությունից, շարունակած կրթությունով ու կառավարման համակարգերով և ավարտած տեխնիկական առաջընթացով: Ի վերջո ի՞նչ է նորարարությունը: Նույն բանը ավելի լավ ու ավելի արդյունավետ անելու արվեստը: Նախկինում անհայտ և անհնարին թվացող նպատակներ ձևակերպելու, առաջադրելու և դրանք կյանքի կոչելու արվեստը: Մտածողության նոր հարթության կրողները նրանք են, ահա, ովքեր փակուղու մեջ շատ պարզորոշ ելք են տեսնում, անհնարինությունը ընկալում են որպես բացառիկ հնարավորություն:
Հենց այսպիսի մարդիկ են ստեղծում քաղաքական, տնտեսական, տեխնիկական և տեղեկատվական նորարարություններ: Եվ այսպիսի մարդիկ միշտ էլ եղել են մեր երկրում. ի վերջո Հայաստանը համարվել է խորհրդային երկրների, Խորհրդային միության սիլիկոնյան հովիտը, որտեղ ստեղծվել է խորհրդային «Նաիրի-2» առաջին համակարգիչը, որն առաջիններից էր նաև աշխարհում:
Այդպիսի մարդիկ այսօր ավելի շատ են Հայաստանում և նրանց շնորհիվ մենք մի երկիր ենք, որ իր ուրույն տեղն է զբաղեցնում ինֆորմացիոն տեխնոլոգիաների համաշխարհային քարտեզի վրա: Վերջին յոթ տարվա ընթացքում տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտը Հայաստանում աճել է հինգ անգամ և շարունակում է աճել տարեկան մոտ 25%-ով:
Թումո ստեղծարար տեխնոլոգիաների կենտրոնը կրթական ծրագրի մի օրինակ է, որ արդեն իսկ վերածվել է հայկական գլոբալ բրենդի՝ իր տարածումը գտնելով այնպիսի ծանրակշիռ երկրներում, ինչպիսիք են Ֆրանսիան, Ռուսաստանը, Գերմանիան: Միաժամանակ մենք դպրոցահասակ երիտասարդներին հնարավորություն ենք ընձեռում ռոբոտաշինություն ուսումնասիրել ԱՐՄԱԹ լաբորատորիաներում:
Ինտերնետն այսօր հասանելի է Հայաստանի բնակչության մեծամասնությանը բոլոր մարզերում: Եվ թույլ տվեք ասել, որ տեխնոլոգիական և նորարարական այս փոփոխությունների ֆոնին էր, որ Հայաստանում հնարավոր եղավ քաղաքական նորարարությունը՝ աշխարհում աննախադեպ թավշյա, ոչ բռնի, ժողովրդական հեղափոխությունը, որ մեր երկրում տեղի ունեցավ սույն թվականի ապրիլ-մայիսին:
Նկատի ունեմ՝ հեղափոխությունն անհնար կլիներ, եթե Հայաստանում ինտերնետ ցանցն այդքան զարգացած չլիներ:
Հեղափոխությունն անհնարին կլիներ, եթե ինժեներական գործի այսպիսի վերածնունդ չլիներ Հայաստանում, եթե տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտում այսքան շատ քաղաքացիներ և երիտասարդներ ներգրավված չլինեին, որոնք ունեն ինտելեկտուալ, ֆինանսական և քաղաքացիական անկախություն:
Հեղափոխությունն անհնար կլիներ, եթե Թումո կենտրոնի նման կենտրոնների միջոցով մեր դպրոցականները վաղուց ճեղքած չլինեին շարքային աշակերտի հնամենի կաղապարը:
Ի դեպ, մի քանի անգամ ասել եմ, որ հեղափոխության վճռական գործոններից մեկը կանանց մասնակցության աննախադեպ բարձր մակարդակն էր քաղաքական գործընթացներին: Եվ այս ֆոնին ուզում եմ մի վիճակագրություն բերել. տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտում կանանց միջին ներգրավվածությունն աշխարհում 10 տոկոս է: Հայաստանի ՏՏ ոլորտում կանայք ներգրավված են աշխարհի միջինից ավելի քան երեք անգամ ավելի՝ շուրջ 33 տոկոս: Սա բավականին խոսուն թիվ է:
Եվ այսպիսով, թույլ տվեք ասել, որ հայ ժողովուրդն ապացուցեց, որ նորարար ժողովուրդ է, որովհետև մեր երկրում տեղի ունեցած ոչ բռնի, թավշյա, ժողովրդական հեղափոխությունը համաշխարհային մակարդակի քաղաքական նորարարություն էր:
Ահա գլոբալ այս փոփոխությունների ֆոնին ուզում եմ հատուկ նշել ՖԱՍԹ հիմնադրամի նորարարական գործունեությունը, որի նախաձեռնությամբ այսօր հավաքվել ենք այստեղ՝ քննարկելու ոլորտի զարգացման հեռանկարները: Այն յուրատեսակ հարթակ է, որ իր հովանու ներքո միավորում է կրթական կազմակերպությունների, առաջատար ՏՏ ընկերությունների ու մասնագիտական միավորումների, ինչպես նաև կապի օպերատորների՝ փորձելով Հայաստանը դարձնել նորարարության աշխարհի առաջատարներից: Սա շատ հավակնոտ նպատակ է, և ես շատ ուրախ եմ, որ հենց այսպիսի նշաձող է սահմանվել:
Հայաստանում ոլորտի առկա ներուժը մեզ հնարավորություն է տալիս ծրագրեր իրականացնել ինչպես սփյուռքի մեր հայրենակիցների, միջազգային կազմակերպությունների, այնպես էլ, ինչու ոչ, ոլորտի հսկաների հետ: Մենք սթարթափ ծրագրեր ենք իրականացնում՝ ստեղծելու էկոհամակարգեր, ինկուբատորներ, այդ թվում կայուն զարգացման լաբորատորիաներ: Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպության գագաթնաժողովի հիմնական շեշտադրումն էլ էր թվային տեխնոլոգիաները՝ աջակցելու ոլորտում կանանց և երիտասարդության ներգրավմանը:
Արհեստական բանականությունը, բլոկչեյն տեխնոլոգիաները, կիբերանվտանգությունը, կիսահաղորդչային տեխնոլոգիաները մեր առաջնահերթություններն են: Մենք հանձնառու ենք էլ ավելի ընդլայնելու մեր համագործակցությունը մեր գործընկերների հետ: Եվ դա պետք է անենք նաև ձեր օգնությամբ՝ նման ֆորումները որպես հարթակ օգտագործելով:
Թվային այս դարաշրջանում, ֆիզիկական սահմանների դերը գնալով նվազում է: Սա հատկապես արդիական է Հայաստանի համար: Մեր հարևանների վարած քաղաքականության, ինչպես նաև համաշխարհային քաղաքական շահերի բախման հետևանքով մենք, կարելի է ասել, բնակվում ենք մի կղզում, որի «ելքը դեպի բաց ծով», այսինքն՝ դեպի արտաքին աշխարհ, ապահովվում է մեծապես հենց բարձր տեխնոլոգիաների միջոցով: Ուստի շատ կարևոր է, որ մենք այդ ելքը գնալով էլ ավելի ընդլայնենք:
Ինչպես ասել է տեխնոլոգիական ոլորտի հսկաներից մեկը՝ Սթիվ Ջոբսը, նորարարությունը տարանջատում է առաջնորդին՝ հետևորդից:
Այստեղ ներկա մարդիկ անհատական մակարդակում արել են այդ քայլը՝ նորարարության միջոցով՝ հետևորդից դարձել են առաջնորդ: Մեր հավաքական խնդիրն ըստ այդմ ակնհայտ է դառնում. միասին, իրար հետ մեր հայրենիքը՝ Հայաստանի Հանրապետությունը հետևորդ երկրից վեր ածել առաջնորդ երկրի: Եվ համոզված եմ. միասին դա մենք անպայման կանենք»:

Пашинян: Армения занимает свое уникальное место на карте информационных технологий мира 10/30/2018   00:25  |  Лента новостей
Исполняющий обязанности премьер-министра Никол Пашинян накануне провел рабочий ужин с членами попечительского и консультативного советов Научно-технологического фонда Армении (FAST), в числе которых ведущие ученые, инженеры, предприниматели со всего мира. Об этом сообщает пресс-служба правительства РА.
В своем выступлении Никол Пашинян, в частности, отметил:
“Уважаемые члены попечительского совета фонда “FAST”,
Я рад приветствовать организаторов и участников Инновационного форума. Для меня символично говорить с этой трибуны, потому что, говоря об инновациях, люди часто имеют в виду технологическую или околотехнологическую сферу. Но я считаю, что инновации относятся ко всему: от политики до последовательного образования, системы управления и технического прогресса. В конце концов, что такое инновация? Это искусство делать то же самое лучше и эффективнее. Искусство формулирования, выдвижения и реализации ранее неизвестных целей, которые казались неизвестными и невозможными. Носителями нового измерения мышления являются те, кто видит очень четкий выход из тупика, воспринимают невозможность как исключительную возможность.
Именно такие люди создают политические, экономические, технические и информационные инновации. И такие люди всегда были в нашей стране: в конце концов, Армения считалась Силиконовой долиной Советского Союза, где был создан первый советский компьютер “Наири-2”, который был одним из первых в мире.
Сегодня таких людей в Армении намного больше, и благодаря им мы являемся страной, которая занимает свое уникальное место на карте информационных технологий мира. За последние семь лет сфера ИТ в Армении выросла в пять раз и продолжает расти примерно на 25% в год.
Центр креативных технологий “Тумо” является примером образовательной программы, которая уже стала мировым армянским брендом, распространенным в таких странах, как Франция, Россия, Германия. В то же время мы даем молодежи школьного возраста возможность изучать роботостроение в лабораториях АРМАТ.
Интернет сегодня доступен большинству населения Армении во всех регионах. И позвольте сказать, что именно на фоне этих технологических изменений и инноваций стала возможна политическая инновация - беспрецедентная бархатная ненасильственная народная революция, которая произошла в нашей стране в апреле-мае этого года.
Я имею в виду то, что революция была бы невозможна, если бы сеть интернета в Армении не была настолько развита.
Революция была бы невозможной, если бы в Армении не было такого возрождения инженерного дела, если бы в сфере информационных технологий не было вовлечено столько граждан и молодых людей с интеллектуальной, финансовой и гражданской независимостью.
Революция была бы невозможна, если бы наши школьники не прорвали старый шаблон рядовых учеников благодаря таким центрам, как центр “Тумо”.
Кстати, я неоднократно заявлял, что одним из важнейших факторов революции стал беспрецедентно высокий уровень участия женщин в политических процессах. И на этом фоне я хочу привести статистику: среднее участие женщин в ИТ-секторе в мире составляет 10% . Женщины в ИТ-секторе Армении участвуют более чем в три раза больше - в среднем, около 33%. Это довольно говорящий показатель.
И, таким образом, позвольте мне сказать, что армянский народ доказал, что является народом-новатором, потому что ненасильственная бархатная народная революция в нашей стране была политической инновацией мирового уровня.
На фоне этих глобальных изменений я хотел бы особо подчеркнуть инновационную деятельность фонда FAST, по инициативе которого мы собрались здесь сегодня, чтобы обсудить перспективы развития. Это уникальная платформа, объединяющая образовательные организации, ведущие ИТ-компании и профессиональные ассоциации, а также операторов связи, чтобы сделать Армению лидером в области инноваций. Это очень амбициозная цель, и я очень рад, что поставлена именно такая планка.
Текущий потенциал сферы в Армении позволяет нам реализовывать программы как с нашими соотечественниками из диаспоры, международными организациями, так и с гигантами области. Мы запускаем стартап-проекты для создания экосистем, инкубаторов, в том числе лабораторий устойчивого развития. Главным акцентом саммита Международной организации Франкофонии тоже были цифровые технологии в контексте поддержки участия женщин и молодежи.
Нашими приоритетами являются искусственный интеллект, блокчейн технологии, кибербезопасность и полупроводниковые технологии. Мы стремимся к дальнейшему расширению сотрудничества с нашими партнерами. И это мы должны сделать, в том числе и с вашей помощью, используя такие форумы в качестве платформы.
В эту цифровую эпоху постепенно уменьшается роль физических границ. Это особенно актуально для Армении. В результате политики наших соседей, а также столкновения мировых политических интересов, мы, можно сказать, живем на острове, откуда “выход в открытое море”, то есть во внешний мир, в значительной степени достигается за счет высоких технологий. Следовательно, очень важно, чтобы мы постепенно расширяли этот выход.
Как сказал один из гигантов технологической сферы - Стив Джобс, именно инновации отличают лидера от последователей.
Присутствующие здесь люди сделали этот шаг на индивидуальном уровне, благодаря инновациям превратились из последователей в лидеров. Наша коллективная задача становится очевидной: совместно, друг с другом превратить нашу родину - Республику Армения, из последователя в лидера. И я убежден, что вместе мы обязательно сделаем это”.
18:04 23/05/2018  |  Лента новостейПремьер-министр Армения: развитие сферы ИТ является приоритетом для правительства
16:18 04/04/2018  |  Лента новостейКарен Карапетян обсудил с главой регионального офиса “Microsoft” в СНГ сотрудничество в сфере формирования цифровой повестки дня Армении