Նախագահի գլխավորած պատվիրակությունը Մինսկում կմասնակցի Մյունխենի անվտանգության համաժողովի հիմնական խմբի հանդիպմանը 10/29/2018 15:04 | ԼՐԱՀՈՍ
Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանի գլխավորած պատվիրակությունը, որի կազմում են Ազգային անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը, պաշտոնատար այլ անձինք, այսօր աշխատանքային այցով մեկնել է Բելառուսի Հանրապետություն՝ մասնակցելու Մինսկում կայանալիք Մյունխենի անվտանգության համաժողովի (Munich Security Conference) Հիմնական խմբի (MSC Core Group) հանդիպմանը:
Մյունխենի անվտանգության համաժողովը միջազգային անվտանգության քաղաքականության հարցերի քննարկման ազդեցիկ և ներկայացուցչական հարթակ է: Համաժողովի հիմնական խմբի հանդիպումները սովորաբար կազմակերպվում են աշխարհի տարբեր մայրաքաղաքներում՝ հնարավորություն ընձեռելով բարձրաստիճան մասնակիցներին քննարկել միջազգային անվտանգության քաղաքականության կարևորագույն հարցերը: Ավանդաբար հիմնական խմբի ուշադրության կենտրոնում լինում է հյուրընկալող տարածաշրջանի անվտանգությանքաղաքականությունը:
Մինսկում կայանալիք հանդիպմանը մասնակցելու են տարածաշրջանի երկրների կառավարությունների ղեկավարներ և այլ բարձրաստիճան պաշտոնյաներ, միջազգային կազմակերպությունների՝ ԵԱՀԿ-ի, ՆԱՏՕ-ի, Եվրամիության ղեկավար անձինք: Օրակարգային հարցերը վերաբերելու են Արևելք-Արևմուտք փոխհարաբերություններին, տարածաշրջանային հակամարտություններին, Մինսկի գործընթացին, ինչպես նաև Արևելյան Եվրոպայում տնտեսական իրավիճակին:
Այցի շրջանակում նախատեսվում է նախագահ Արմեն Սարգսյանի հանդիպումը Բելառուսի Հանրապետության նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոյի հետ:

Президент Армении примет участие во встрече Основной группы Мюнхенской конференции по безопасности в Минске 10/29/2018   16:50  |  Лента новостей
Делегация во главе с президентом Армении Арменом Саркисяном 29 октября отправилась с рабочим визитом в Республику Беларусь для участия во встрече Основной группы (MSC Core Group) Мюнхенской конференции по безопасности (Munich Security Conference) в Минске.
Как сообщает пресс-служба президента РА, в состав делегации вошли секретарь Совета безопасности Армен Григорян и другие должностные лица.
В предстоящей в Минске встрече примут участие главы правительств стран региона и другие высокопоставленные должностные лица, а также представители руководства таких международных организаций, как ОБСЕ, НАТО и ЕС.
Вопросы повестки дня будут касаться взаимоотношений Запад-Восток, региональных конфликтов, Минского процесса, а также экономической ситуации в Восточной Европе.
В рамках визита запланирована встреча Армена Саркисяна с президентом Беларуси  Александром Лукашенко.