40-ամյա կնոջը մեղադրանք է առաջադրվել՝ նախկին ամուսնուն սոցիալական ցանցի անհատական էջն օգտագործելու հնարավորությունից զրկելու համար 10/27/2018   15:35  |  Քրեական խրոնիկոն
ՀՀ քննչական կոմիտեի ՀԿԳ քննության գլխավոր վարչությունում քննվող քրեական գործով ձեռնարկված անհրաժեշտ միջոցառումների արդյունքում բացահայտվել են համակարգչային տեղեկատվությանն ապօրինի տիրանալու դեպքի հանգամանքները. մեղադրանք է առաջադրվել 40-ամյա կնոջը: Այս մասին տեղեկանում ենք Քննչական կոմիտեի պաշտոնական կայքից:
2017 թվականի Երևան քաղաքի մի բնակչից հաղորդում է ստացվել առ այն, որ մեկ այլ անձ զրկել է իրեն «ֆեյսբուք» սոցիալական ցանցում գտնվող իր անհատական էջը տնօրինելու հնարավորությունից՝ փոխելով գաղտնաբառը։ Դեպքի առթիվ հարուցված քրեական գործով ձեռնարկված անհրաժեշտ քննչական, դատավարական և այլ գործողությունների արդյունքում պարզվել են դեպքի հանգամանքները, ենթադրյալ հանցագործություն կատարած անձի ինքնությունը, վերջինիս առնչությունը տուժողի հետ։
Մասնավորապես՝ քննությամբ պարզվել է, որ «ֆեյսբուք» սոցիալական ցանցում գտնվող իր անհատական էջը տնօրինելու հնարավորությունից տղամարդուն զրկել է նրա ծանոթ կինը, ում հետ նախկինում նա ապրել էր համատեղ։
Նախնական տվյալներով՝ բաժանվելուց հետո կինը մուտք է գործել նախկին քաղաքացիական ամուսնու էլեկտրոնային փոստը, փոխել գաղտնաբառը, ապա իր տիրապետման տակ գտնվող էլեկտրոնային փոստի օգնությամբ հասանելիություն ձեռք բերել նրա՝ «Ֆեյսբուք» սոցիալական ցանցի անհատական էջին, փոխել գաղտնաբառը: Այդպիսով` տղամարդը զրկվել է իր էջն օգտագործելու հնարավորությունից:
Ձեռք բերված բավարար ապացույցների հիման վրա՝ 40 -ամյա կնոջը մեղադրանք է առաջադրվել՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 254-րդ հոդվածի 1-ին մասի հատկանիշներով:

40-летняя женщина предстанет перед судом за неправомерное завладение аккаунтом экс-мужа 10/27/2018 16:21 | Криминальная хроника
В результате необходимых мероприятий, предпринятых по уголовному делу, расследуемому Главным управлением по расследованию особо важных дел Следственного комитета РА, раскрыты обстоятельства неправомерного завладения компьютерной информацией. Обвинение предъявлено 40-летней женщине. об этом сообщается на сайте СК.
Согласно сообщению, в 2017 году от одного из жителей Еревана поступило сообщение о том, что некто лишил его возможности распоряжаться личной страницей в социальной сети Facebook, поменяв пароль. В результате необходимых следственных, процессуальных и других действий, предпринятых по уголовному делу, возбужденному по данному факту, установлены обстоятельства инцидента, личность человека, совершившего предполагаемое преступление, его связь с потерпевшим.
В частности, следствием установлено, что мужчину лишила возможности распоряжаться аккаунтом в социальной сети Facebook его знакомая, с которой он раньше вместе проживал.
По предварительным данным, женщина после расставания вошла в электронную почту бывшего гражданского мужа, поменяла пароль, а затем с помощью находящейся в ее распоряжении электронной почты получила доступ к его аккаунту в соцсети Facebook и сменила пароль. Таким образом мужчина лишился возможности пользоваться своим аккаунтом.
На основе добытых достаточных доказательств 40-летней женщине предъявлено обвинение по признакам части 1 статьи 254("Неправомерное завладение компьютерной информацией") Уголовного кодекса РА.
Предварительное следствие по уголовному делу завершено. Дело с обвинительным заключением направлено в суд.