Բժշկական կենտրոնում նորածին է մահացել. Հարուցվել է քրեական գործ 10/23/2018 10:57 | Քրեական խրոնիկոն
ՀՀ քննչական կոմիտեի ԵՔՔՎ Շենգավիթ վարչական շրջանի քննչական բաժնում քննվող քրեական գործով ձեռնարկվում են անհրաժեշտ միջոցառումներ՝ բժշկական կենտրոնում նորածնի մահվան դեպքի հանգամանքները պարզելու ուղղությամբ: Այս մասին տեղեկանում ենք Քննչական կոմիտեի պաշտոնական կայքից:
2018թ. հոկտեմբերի 20-ին քաղաքացուց հաղորդում է ստացվել առ այն, որ նույն օրը Շենգավիթ բժշկական կենտրոնում իր կինը ծննդաբերել է, և ծննդաբերության ընթացքում, բժիշկների սխալի պատճառով, նորածին երեխան մահացել է:
Նկատի ունենալով, որ հաղորդման հիման վրա նախապատրաստված նյութերում առերևույթ առկա են ՀՀ քրեական օրենսգրքով նախատեսված հանցագործության հատկանիշներ՝ ՀՀ քննչական կոմիտեի Երևանի քննչական վարչության Շենգավիթ վարչական շրջանի քննչական բաժնում հարուցվել է քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 130-րդ հոդվածի 2-րդ մասով։
Ձեռնարկվում են անհրաժեշտ քննչական գործողություններ՝ նորածնի մահվան պատճառները պարզելու ուղղությամբ:
Քրեական գործով էական նշանակություն ունեցող հանգամանքեր պարզելու համար նշանակվել է դիակի դատաբժշկական փորձաքննություն, հիվանդանոցից առգրավվել է ծննդկանի հղիության քարտը:
Քրեական գործով շարունակվում են կատարվել մեծածավալ քննչական գործողություններ՝ օբյեկտիվ և բազմակողմանի քննությունն ապահովելու ուղղությամբ։
Ձեռք բերված ապացույցների հիման վրա կայացվող դատավարական որոշումների, քրեաիրավական գնահատականների մասին տեղեկություն կտրամադրվի լրացուցիչ։

СК Армении выясняет причины смерти новорожденного младенца в ереванском роддоме 10/23/2018 11:18 | Криминальная хроника
Следственный комитет Армении предпринимает необходимые мероприятия, направленные на установление обстоятельств смерти новорожденного ребенка в ереванском медцентре.
Как сообщается на сайте СК, 20-го октября 2018 года от гражданина поступило сообщение о том, что в тот же день в медцентре Шенгавит его жена родила ребенка, и из-за допущенной врачами во время родов ошибки новорожденный младенец скончался.
"С учетом того, в подготовленных на основе сообщения материалах содержатся признаки преступления, предусмотренного Уголовным кодексом РА, следственным отделом по административному району Шенгавит следственного управления Следственного комитета РА по Еревану возбуждено уголовное дело по части 2 статьи 130("Неисполнение или ненадлежащее исполнение профессиональных обязанностей лицами, осуществляющими медицинскую помощь и медицинское обслуживание, повлекшие по неосторожности смерть пациента") УК РА. Предпринимаются необходимые следственные действия, направленные на установление причин смерти новорожденного ребенка", - говорится в сообщении.
Для выяснения обстоятельств, имеющих существенное значения для уголовного дела, назначена судебно-медицинская экспертиза, из больницы изъята карта обменная карта беременной. Предварительное следствие продолжается.
"По уголовному делу продолжают предприниматься масштабные следственные действия, направленные на обеспечение объективного и всестороннего расследования", - отмечается в сообщении.