«Զենքի վաճառքն Ադրբեջանին նպաստում է այդ երկրի ապակառուցողական քայլերին». Էդուարդ Շարմազանովը՝ Սանկտ Պետերբուրգում 10/23/2018   14:15  |  ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ Էդուարդ Շարմազանովը հոկտեմբերի 23-ին Սանկտ Պետերբուրգի Տավրիդյան պալատում հանդիպել է ԱՊՀ ՄԽՎ գլխավոր քարտուղար Յուրի Օսիպովի հետ:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել է ԱՊՀ ՄԽՎ-ի աշխատանքներում ՀՀ ԱԺ պատվիրակության մասնակցության հարցը: Էդուարդ Շարմազանովը նշել է, որ ԱՊՀ ՄԽՎ-ն մեր տարածաշրջանում կարեւոր խորհրդարանական հարթակ է տարբեր խնդիրների քննարկման համար:
Այս համատեքստում ՀՀ ԱԺ փոխխոսնակն առաջարկել է կազմակերպել գիտաժողով-ցուցահանդես՝ նվիրված ՄԱԿ-ի գլխավոր ասամբլեայի կողմից «Ցեղասպանության հանցագործությունը կանխարգելելու եւ պատժելու մասին» կոնվենցիայի ընդունման 70-ամյակին:
Կողմերը քննարկել են տարածաշրջանային անվտանգությանն առնչվող հարցեր՝ կարեւորելով հակամարտությունների բացառապես խաղաղ կարգավորումը: «Այդ նպատակի համար պետք է բացառել ռազմատենչ հռետորաբանությունն ու այլատյացության քարոզը: Ադրբեջանին զենքի վաճառքը նպաստում է այդ երկրի ապակառուցողական քայլերին»,-ասել է ԱԺ փոխնախագահը:

Вице-спикер парламента Армении: продажа Азербайджану оружия потворствует деструктивным шагам этой страны 10/23/2018   14:48  |  Лента новостей
Вице-спикер Национального Собрания Армении Эдуард Шармазанов 23 октября в Таврическом дворце Санкт-Петербурга встретился с генеральным секретарем МПА СНГ Юрием Осиповым. Об этом пресс-служба парламента Армении.
В ходе встречи обсуждено участие  делегации НС РА в работе МПА СНГ. Эдуард Шармазанов отметил, что в нашем регионе МПА СНГ – важная площадка для обсуждения различных вопросов.
В этом русле вице-спикер предложил организовать научную конференцию-выставку к 70-летию принятой Генеральной Ассамблеей ООН конвенции «О предупреждении и наказании преступления геноцида».
Стороны обсудили вопросы региональной безопасности, подчеркнув важность исключительно мирного урегулирования конфликтов.
«Для достижения цели необходимо исключить  милитаристскую риторику и пропаганду ксенофобии. Продажа Азербайджану оружия потворствует деструктивным шагам этой страны», – заявил вице-спикер парламента Армении.
11:19 26/01/2018  |  Лента новостейДелегация во главе с вице-спикером парламента Армении отбыла с рабочим визитом в Санкт-Петербург
12:59 13/10/2017  |  Лента новостейШармазанов – вице-спикеру парламента Беларуси: депутаты ОДКБ должны осудить Азербайджан, из-за действий которого гибнут люди
12:45 11/10/2017  |  Лента новостейВице-спикер парламента Армении Эдуард Шармазанов отбыл с рабочим визитом в Санкт-Петербург
14:10 27/09/2017  |  Лента новостейШармазанов: Иосиф Орбели – один из символов победы цивилизации над фашизмом