Ֆլեշի Բարսեղի դեմ հարուցվել է երկրորդ քրեական գործը 10/22/2018 17:35 | Քրեական խրոնիկոն
ՀՀ քննչական կոմիտեի Երևան քաղաքի քննչական վարչության Կենտրոն և Նորք-Մարաշ վարչական շրջանների քննչական բաժնում քննություն է տարվում՝ «Ֆլեշ» ՍՊ ընկերության տնօրենի կողմից առերևույթ կատարված ինքնիրավչության դեպքի բոլոր հանգամանքները պարզելու ուղղությամբ: Այս մասին տեղեկանում ենք Քննչական կոմիտեի պաշտոնական կայքից:
2018թ. օգոստոսի 7-ին Երևան քաղաքի բնակչուհուց ՀՀ ոստիկանությունում հաղորդում է ստացվել առ այն, որ 2011թ. «Ֆլեշ» ՍՊ ընկերության աշխատակիցը, իր հանգուցյալ ամուսնուն մեղադրելով յուրացումներ կատարելու մեջ, խաբեությամբ, սպառնալիքներ տալու եղանակով, հափշտակել է 15 000 000 ՀՀ դրամ գումար:
Դեպքի առթիվ ՀՀ ոստիկանության Կենտրոնական բաժնում հարուցվել է քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 322-րդ հոդվածի 2-րդ մասով, որը, նախաքննություն կատարելու համար, ուղարկվել է ՀՀ քննչական կոմիտեի ԵՔՔՎ Կենտրոն և Նորք-Մարաշ վարչական շրջանների քննչական բաժին և ընդունվել վարույթ:
Հաշվի առնելով քրեական գործի նկատմամբ հանրության հետաքրքրությունը` տեղեկացնում ենք, որ նախնական տվյալներով՝ 2010-2011թթ. ընթացքում «Ֆլեշ» ՍՊ ընկերության տնօրենը՝ ծնված 1954թ., գրասենյակ է հրավիրել ընկերության աշխատակցին՝ բենզալցակայանի վարիչին, վերջինիս մեղադրել հափշտակություն կատարելու մեջ, սպառնացել նրա որդուն՝ ծնված 1982թ., և պահանջել որպես փոխհատուցում վճարել 3 000 000 ՀՀ դրամ գումար:
Ստանալով պահանջված գումարը՝ աշխատակցին հայտնել է, թե սխալ հաշվարկ է կատարվել, հափշտակված գումարի չափն ավելի մեծ է՝ պահանջելով ևս 3 200 000 ՀՀ դրամ գումար: Բացի այդ, ՍՊ ընկերության տնօրենը պահանջել է նաև, որպեսզի աշխատակցի որդուն պատկանող «Միցուբիշի Մոնտերո» մակնիշի ավտոմեքենան տեղափոխեն ընկերությանը պատկանող բազա՝ հայտնելով, որ գումարը վճարելուց հետո միայն այն կվերադարձնի: Բենզալցակայանի վարիչն ստիպված վճարել է ևս 3 200 000 ՀՀ դրամ գումար և վերցրել հիշյալ ավտոմեքենան:
Այնուհետև, ըստ քրեական գործի նյութերի, ՍՊ ընկերության տնօրենը աշխատակցին հրավիրել է ընկերության գրասենյակ և վերջինիս որդու կյանքի և առողջության համար վտանգավոր բռնություն գործադրելու սպառնալիքներ հնչեցնելով՝ պարտադրել է ստորագրել ևս 7 000 000 ՀՀ դրամ գումարի չափով պարտավորագիր: Պահանջվող գումարը վճարելու համար՝ ՍՊ ընկերության աշխատակիցը գրավադրել է իր բնակարանը և ՍՊ ընկերության տնօրենին փոխանցել 7 000 000 ՀՀ դրամ գումարը:
Քրեական գործով կատարվել են անհրաժեշտ քննչական և դատավարական գործողություններ, հարցաքննվել են ընկերության աշխատակիցներ, դեպքի շուրջ, որպես կասկածյալ, ցուցմունք է տվել ՍՊ ընկերության տնօրենը: Քննիչը որոշում է կայացրել վերջինիս նկատմամբ որպես խափանման միջոց կիրառել ստորագրություն չհեռանալու մասին:

Второе уголовное дело возбуждено против главы компании "Флеш" 10/22/2018   18:25  |  Криминальная хроника
Следственным отделом по административным районам Кентрон и Норк-Мараш следственного управления Следственного комитета РА по Еревану ведется расследование, направленное на установление всех обстоятельств самоуправства, предположительно, совершенного владельцем ООО "Флеш". Об этом сообщается на официальном сайте СК РА.
7-го августа 2018 года в Полицию РА от жительницы Еревана поступило сообщение о том, что в  2011 году сотрудник ООО «Флеш», обвинив ее покойного мужа в присвоении, обманом и угрозами похитил сумму в размере 15 000 000 драмов.
По факту в центральном отделе Полиции РА было возбуждено уголовное дело по части 2 статьи 322 Уголовного кодекса РА, которое для проведения предварительного расследования было направлено в следственный отдел по административным районам Кентрон и Норк-Мараш следственного управления СК РА по Еревану и принято к производству.
С учетом общественного интереса к уголовному делу, сообщаем, что, по предварительным данным, в 2010-2011гг. директор ООО «Флеш»(1954 г.р.) вызвал в офис сотрудника компании – заведующего бензозаправочной станцией, обвинил последнего в совершении хищения, угрожал его сыну(1982 г.р.) и требовал выплатить в качестве компенсации сумму в размере 3 000 000 драмов.
Заполучив требуемую сумму, он заявил сотруднику, что был произведен неверный расчет, было похищено больше денег, и потребовал еще 3 200 000 драмов. Кроме того,  директор ООО также потребовал доставить принадлежащий сыну сотрудника автомобиль марки «Мицубиси Монтеро» на принадлежащую компании базу, заявив, что вернет машину только после выплаты суммы. Заведующий бензозаправочной станцией вынужденно выплатил еще 3 200 000 драмов и забрал вышеупомянутый автомобиль.
Затем, согласно материалам уголовного дела, директор ООО пригласил сотрудника в офис компании и, угрожая его сыну применением опасного для здоровья и жизни насилия, заставил также подписать обязательство на сумму 7 млн. драмов. Для выплаты требуемой суммы сотрудник заложил свою квартиру и передал директору компании 7 млн. драмов.
"По уголовному делу проведены необходимые следственные и процессуальные действия, допрошены сотрудники компании, показания относительно случившегося в качестве подозрения дал директор компании. Следователь принял решение применить в отношении него меру пресечения в виде подписки о невыезде. Предварительное расследование продолжается", - отмечается в сообщении.