ՔՊ-ում և կառավարությունում ապագա ԱԺ նախագահի հարցն է քննարկվում. երեք թեկնածու կա. «Հրապարակ» 10/18/2018 09:09 | Մամուլ
«Հրապարակ»-ը գրում է, որ «Քաղպայմանագրում» և կառավարությունում այս օրերին ոչ միայն գրում-ջնջում են իրենց ապագա համամասնական ցուցակը, այլև քննարկում ապագա ԱԺ նախագահի և տեղակալների թեկնածությունների հարցը։
«ԱԺ նախագահի երեք թեկնածու է քննարկվում՝ Արարատ Միրզոյան, Ալեն Սիմոնյան, Լենա Նազարյան։ Ըստ «ՔՊ» աղբյուրների՝ ամենահավանականը համարվում է Լենայի թեկնածությունը, ինչը նաև գենդերային խնդիր կլուծի։
Ի դեպ, այս անգամ կանանց ներկայացվածության խնդիրն ավելի սուր է դրված՝ նախկին 4-ից մեկի փոխարեն նոր Ընտրական օրենսգրքով 3-ից մեկն է լինելու կին, իսկ կին քաղաքական գործիչների պակաս Հայաստանում միշտ է եղել»,-գրում է թերթը:

В партии Пашиняна рассматривают три кандидатуры на пост спикера парламента Армении – газета “Грапарак” 10/18/2018   11:08  |  Пресса
Партия Никола Пашиняна "Гражданский договор" и правительство не только составляет свой будущий пропорциональный список для участия во внеочередных парламентских выборах, но и рассматривают кандидатуры спикера и вице-спикеров, пишет газета "Грапарак".
По данным издания, рассматриваются три кандидатуры - первого вице-премьера Арарата Мирзояна, депутата Алена Симоняна и главы парламентской фракции "Елк" Лены Назарян.
“Согласно источникам "Гражданского договора", самой вероятной является кандидатура Лены Назарян, что также решит гендерный вопрос”, - отмечается в публикации.