Դա իրավաբանական հարց է. Փաշինյանը՝ վարչապետի ընտրության առաջին փուլում իր թեկնածությունն առաջադրելու հավանականության մասին 10/17/2018   10:52  |  Քաղաքական
Հայաստանի Հանրապետության վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանը մեկնաբանել է իր հայտարարությունը, որով նա չէր բացառել, որ իր հրաժարականից հետո Ազգային ժողովում վարչապետի ընտրության առնվազն առաջին փուլում առաջադրվի իր թեկնածությունը՝ չընտրվելու կանխավարկածով: Ազատություն» ռադիոկայանի հետ զրույցում ՀՀ վարչապետի պաշտոնակատարն ընդգծեց, որ իրականում դա քաղաքական հարց չէ:
«Դա իրավական հարց է: Եվ իրավաբանների բանավեճեր են տեղի ունենում: Ճիշտն ասած օրվա երկրորդ կեսի քննարկման արդյունքում ավելի ծանրակշիռ էր այն կարծիքը, որ այդպիսի մեկնաբանությունը ճիշտ չէ՝ կապված առաջադրման անհրաժեշտության հետ: Այնպես որ, դա իրավաբանական հարց էե,- ասաց նա:
Փաշինյանը հավելեց, որ դա մաքուր իրավաբանական խնդիր է, և ինքը պարզապես չի ցանկացել, որ որևէ նրբերանգ անտեսվի: «Նաև այդ պահը բարձրաձայնեցի, որպեսզի այն իրավաբանները, ովքեր ներգրավված չեն այդ բանավեճին, իրենք էլ տեսակետ հայտնեն, որպեսզի ամեն ինչ 100 տոկոսով ճշգրիտ լինի: Երեկ մի քննարկում կար, և ներկա հեղինակավոր իրավաբանների մեծ մասն ասում էր, որ դրա անհրաժեշտությունը չկա, բայց կային նաև իրավաբաններ, ովքեր ասում էին ,որ ամեն դեպքում ճիշտ էր այդ սցենարըե,- նշեց վարչապետի պաշտոնակատարը:
Նրա խոսքով՝վերջում բանավեճերի արդյունքում կայացվելու է քաղաքական որոշում, սակայն հարցը քաղաքական ենթատեքստ չունի:
Նիկոլ Փաշինյանը հոկտեմբերի 16-ին հանդիպում էր ունեցել Ազգային ժողովի «Ելքե խմբակցության ներկայացուցիչների հետ, որի ընթացքում չէր բացառել, որ իր հրաժարականից հետո Ազգային ժողովում վարչապետի ընտրության առնվազն առաջին փուլում առաջադրվի իր թեկնածությունը՝ չընտրվելու կանխավարկածով:
«Հարգելի գործընկերներ, ուրախ եմ այս կարևոր շրջափուլում ձեզ տեսնելու համար, որպեսզի քննարկենք այն իրավիճակը, որն այսօր ունենք և այն նոր փուլը, որը թևակոխում ենք: Մինչ այդ ուզում եմ ասել, որ շատ բարձր եմ գնահատում այն ճանապարհը, որը միասին անցել ենք: Իհարկե, նաև այս անցումային շրջանում մենք պետք է որոշակի համաձայնություններ արձանագրենք, որպեսզի արդյունավետ քայլերով գնանք առաջ և հասնենք արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունների: Այս ընթացքում նաև որոշակի իրավական գործընթացներ ապահովելու համար անհրաժեշտ կլինի, որ «Ելքե խմբակցությունն ակտիվ դերակատարում ունենա առաջիկայում՝ այս 14 օրվա ընթացքում:
Մեծ է հավանականությունը, իրավաբանների խորհուրդն է նաև այդպիսին, որ այս 14 օրվա ընթացքում առնվազն առաջին շրջափուլում որպես վարչապետի թեկնածու առաջադրվեմ, որպեսզի պրոցեսն ամբողջությամբ համապատասխանի օրենքի տառին և ոգուն, իհարկե չընտրվելու կանխավարկածով: Եվ այդ հարցով նույնպես կուզենայի մենք քննարկենք, նախապես պայմանավորվածություններ ձեռք բերենք, և, իհարկե, ընթացիկ քաղաքական իրավիճակը քննարկենք: Չնայած այս ընթացքում անընդհատ շփման մեջ ենք եղել, նաև ճգնաժամի պահին, բայց ևս մեկ անգամ հանդիպել, քննարկելու առիթը շատ հաճելի է, շնորհակալ եմ, որ արձագանքեցիք հրավերինե,- ասել է վարչապետ Փաշինյանըե:
Այդ հանդիպմանը հետևեց վարչապետի պաշտոնից Նիկոլ Փաշինյանի հրաժարականը, որով սկիզբ է դրվում Ազգային ժողովի լուծարման և արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններ անցկացնելու գործընթացին:
09:46 17/10/2018  |  ՄամուլԲուն հեղափոխությունը սկսվեց. «Ժամանակ»
18:03 16/10/2018  |  ՔաղաքականՆիկոլ Փաշինյանն ընդունել է «Ելք» խմբակցության անդամներին
17:51 16/10/2018  |  ԼՐԱՀՈՍՄենք քաղաքական այս իրավիճակում պետք է մշտական երկխոսության մեջ լինենք. Նիկոլ Փաշինյանը Դաշնակցության հետ քննարկել է ներքաղաքական իրավիճակը
11:35 16/10/2018  |  ԼՐԱՀՈՍՀայաստանը թևակոխում է պատմական շրջափուլ. Նիկոլ Փաշինյանը երեկոյան հանդես կգա հայտարարությամբ
16:47 15/10/2018  |  ՔաղաքականՎարչապետը վաղը հրաժարական կտա, իսկ կառավարությունը թեժ քննարկումներ կսկսի ԱԺ-ում. armtimes

Пашинян прокомментировал вероятность выдвижения своей кандидатуры на первом этапе выборов премьера Армении 10/17/2018   11:25  |  Политика
Исполняющий обязанности премьер-министра Армении Никол Пашинян прокомментировал свое заявление, согласно которому он не исключил выдвижения в парламенте своей кандидатуры на первом этапе выборов главы правительства с предварительным условием, что он не будет избран.Премьер-министр Армении подал в отставкуКак отметил Пашинян в беседе с корреспондентом армянской службы радиостанции "Свобода", в действительности, это не политический вопрос.
"Это вопрос юридического характера, и юристы ведут дискуссию вокруг этого. Честно говоря, наиболее взвешенным было мнение о том, что связанный с необходимостью выдвижения кандидатуры комментарий неверен", - сказал он.
Пашинян подчеркнул, что это проблема чисто юридического характера, и он просто не захотел проигнорировать даже малейшие детали.
"Я также сказал, что те юристы, которые не участвуют в дебатах, высказали свое мнение, чтобы все было со стопроцентной точностью. Вчера состоялось обсуждение, и  большинство присутствовавших на нем авторитетных юристов заявили об отсутствии такой необходимости, однако были и юристы, считающие верным этот сценарий", - рассказал Пашинян.
По его словам, по итогам дискуссии будет принято политическое решение, однако вопрос не имеет политического подтекста.
Как ранее сообщила пресс-служба правительства, Никол Пашинян накануне принял членов парламентской фракции “Выход” Национального Собрания: лидера фракции Лену Назарян, депутатов Арама Саркисяна, Сасуна Микаеляна и Айка Конджоряна.
Пашинян, в частности, отметил, в течение этого периода для обеспечения определенных правовых процессов необходимо, чтобы фракция “Выход” сыграла активную роль в ближайшие 14 дней.
"Велика вероятность, таков также совет юристов, чтобы за эти 14 дней, хотя бы на первом этапе я выдвинул свою кандидатуру на посту премьер-министра, чтобы процесс полностью соответствовал букве и духу закона, конечно, буду выдвигаться с тем, чтобы не быть избранным. И я также хотел бы обсудить этот вопрос, заранее договориться и, конечно же, обсудить текущую политическую ситуацию. Хотя мы находились в постоянном контакте, в том числе во время кризиса, но очень приятно еще раз, обсудить все, спасибо, что приняли приглашение".
В свою очередь, Арам Саркисян отметил: "Мы также благодарны за совместную работу. Как мы работали вместе, с усердием и самоотверженностью, в блоке “Выход” в качестве главы и членов фракции, так и будем продолжать работать, независимо от того, какое политическое крыло или подход мы представим. В этой связи мы определенно придерживаемся правильных юридических решений. Любой подход, предложенный юристами, который выгоден премьер-министру, определенно выгоден и для нас".