ԵԽԽՎ-ում ՀՀ պատվիրակությունը կանխել է Մեծամորի ատոմակայանը փակելու ադրբեջանական ջանքերը 10/15/2018   11:53  |  ԼՐԱՀՈՍ
Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովում Հայաստանի պատվիրակությունը կանխել է Մեծամորի ատոմակայանի գործունեությունը դադարեցնելու ադրբեջանական ջանքերը: Այս մասին Ֆեյսբուքի իր էջում գրել է ԵԽԽՎ-ում հայկական պատվիրակության ղեկավար, ԱԺ փոխնախագահ Արփինե Հովհաննիսյանը:
«ԵԽԽՎ հոկտեմբերյան նստաշրջանի ընթացքում ընդունվեց «Միջուկային անվտանգությունը Եվրոպայում» բանաձևը։ Բանաձևի նպատակն էր սահմանել այն միջոցառումները, որոնք անդամ պետությունները պետք է իրագործեն Եվրոպայում ատոմակայանների անվտանգության բարձրացման և պատահարների կամ ահաբեկչական գործողությունների դեպքում ռիսկերի նվազեցման համար։
Առանցքային էր նաև, որ այս բանաձևով Վեհաժողովը պահանջ է ներկայացնում բելառուսական իշխանություններին չգործարկել Լիտվայի մայրաքաղաք Վիլնյուսից ընդամենը 45 կմ հեռավորության վրա կառուցվող Օստրովեցի ատոմակայանը, մինչև այն չհամապատասխանի միջազգային չափանիշներին։
Այս բանաձևի կապակցությայմբ ադրբեջանական պատվիրակությունը փորձում էր բանաձևում ներառել ձևակերպումներ Մեծամորի ատոմակայանի գործունեության դադարեցման համար։ Չստացվեց՝ կանխեցինք»,- գրել է Հովհաննիսյանը:
ԱԺ փոխնախագահը նաև նշել է, որ ԵԺԿ խմբում կանխել է Հայաստանի հարցով ոչ անաչառ տրամադրություններով համազեկուցողի նշանակումը:
«Օրակարգը ոչ միայն հագեցած էր լիագումար նիստերի դահլիճում, այլ նաև քաղաքական խմբերում։ Այս առումով ԵԺԿ խմբում կարողացա կանխել Հայաստանի հարցով ոչ անաչառ տրամադրություններով համազեկուցողի նշանակումը։ Արդյունքում ԵԺԿ խմբի կողմից նշանակված նոր համազեկուցողն է սլովենացի Անդրեյ Շիրչելը»,- գրված է հաղորդագրությունում:
11:20 15/10/2018  |  ԼՐԱՀՈՍԼենա Նազարյանը ներկայացրել է ԵԽԽՎ-ում ունեցած հանդիպումների արդյունքները
13:58 27/06/2018  |  ԼՐԱՀՈՍԲացատրեք այս վեհաժողովին՝ ինչու եք կրկին զինամթերք կուտակում սահմանին. Արփինե Հովհաննիսյանը՝ ԵԽԽՎ-ում ադրբեջանցի պատվիրակին
16:06 25/05/2018  |  ԼՐԱՀՈՍՀունիսի 1-ից երկու ամսով կկանգնեցվի ՀԱԷԿ 2-րդ էներգաբլոկի ռեակտորը
15:51 16/03/2018  |  ԼՐԱՀՈՍՔննարկվել են ՀԱԷԿ-ի երկրորդ էներգաբլոկի արդիականացման և շահագործման ժամկետի երկարաձգման ծրագրի հերթական փուլի նախապատրաստական  աշխատանքները

Армянской делегации в ПАСЕ удалось сорвать усилия Баку по закрытию Армянской АЭС 10/15/2018   12:33  |  Лента новостей
Армянской делегации в ПАСЕ удалось сорвать усилия Азербайджана по приостановке работы Армянской атомной электростанции. Об этом написала на своей странице в «Facebook» вице-спикер парламента от Республиканской партии Армении, глава армянской делегации в ПАСЕ Арпине Ованнисян.
Ованнисян сообщила, что на октябрьской сессии ПАСЕ была принята резолюция "Ядерная безопасность в Европе.
Цель резолюции -  определение мер, которые должны быть предприняты государствами-членами организации для повышения ядерной безопасности в Европе и минимизации рисков во время несчастных случаев или террористических актов. Ключевым было также то, что по данной резолюции Ассамблея предъявляет требование белорусским властям об отказе от запуска сооружаемой в 45 километрах от литовской столицы Вильнюса  атомной станции в Островеце до приведения ее в соответствие с международными стандартами. Азербайджанская делегация пыталась внести в данную резолюцию формулировки относительно деятельности Мецаморской атомной станции. Но не вышло, мы предотвратили”, - рассказала Ованнисян.
Ованнсиян также сообщила, что повестка была насыщена не только в зале Пленарных заседаний ПАСЕ, но также в политических группах.
"В этом смысле в группе ЕНП (Европейской народной партии) мне удалось предотвратить назначение предвзято настроенного в отношении Армении содокладчика. В результате, новоназначенным содокладчиком стал словенец Андрей Ширчель", – отметила она.