Քննչական կոմիտեն մանրամասներ է ներկայացնում Վանաձորում նախօրեին հնչած կրակոցների դեպքից 10/12/2018 15:43 | Քրեական խրոնիկոն
ՀՀ Քննչական կոմիտեի Լոռու մարզային քննչական վարչությունում հարուցվել է քրեական գործ՝ սպանության փորձ կատարելու, ապօրինի զենք և ռազմամթերք ձեռք բերելու, պահելու դեպքի առթիվ:
Ինչպես տեղեկացրին ՀՀ քննչական կոմիտեի դեպարտամենտի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնից, 2018 թվականի հոկտեմբերի 11-ին՝ ժամը 19.05-ին, «Վանաձորի բժշկական կենտրոն» ՓԲ ընկերությունից հաղորդում է ստացվել, որ իրենց մոտ «ձախ սրունքի և աջ ազդրի հրազենային վնասվածք» ախտորոշմամբ բուժօգնության են ընդունվել Գ. Նավոյանը, «աջ ուսագոտու շրջանի հրազենային միջանցիկ վնասվածք, պարանոցի աջ կեսի հրազենային վնասվածք» ախտորոշմամբ` Գ.Դավթյանը և «ձախ ոտնաթաթի հրազենային վնասվածք» ախտորոշմամբ` Ա. Սեդրակյանը:
Դեպքի առթիվ Լոռու մարզային քննչական վարչությունում հարուցվել է քրեկան գործ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 34-104-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին ու 6-րդ կետերի և 235-րդ հոդվածի 1-ին մասի հատկանիշներով:
Նախաքննությամբ պարզվել է, որ նշված անձինք մարմնական վնասվածքներն ստացել են նույն միջադեպի ժամանակ, երբ ինքնությունը դեռևս չպարզված անձը, հոկտեմբերի 11-ին՝ ժամը 18:00-ի սահմաններում, Վանաձոր քաղաքի ռեստորանային համալիրներից մեկի դիմաց՝ իր մոտ պահած հրազենից, ապօրինաբար կյանքից զրկելու դիտավորությամբ, կրակոցներ է արձակել:
Կատարված մեծածավալ քննչական և դատավարական գործողություններով պարզվել է, որ վերոհիշյալ կրակոցները կատարվել են սև «ՎԱԶ-21074» մակնիշի, 35 PM 312 հաշվառման համարանիշի ավտոմեքենայից, որով և ենթադրյալ հանցանք կատարած անձը դեպքի վայրից դիմել է փախուստի:
Նույն օրը՝ ժամը 18:05-ին, ՀՀ ԱԻՆ Լոռու մարզային փրկարարական վարչությունից ստացված հաղորդման կապակցությամբ նախապատրաստված նյութերով տվյալներ են ստացվել Վանաձոր քաղաքի Սանկտ-Պետերբուրգ փողոցի 15/1 հասցեի մոտ հայտնաբերվել է ՎԱԶ-21074 մակնիշի, 35 PM 312 հաշվառման համարանիշի ավտոմեքենան՝ այրվող վիճակում: Կատարված դեպքի վայրի զննությամբ ավտոմեքենայում հայտնաբերվել և վերցվել են 30 պարկուճ:
Դեպքի առթիվ 2018 թվականի հոկտեմբերի 11-ին ՀՀ քրեական օրենսգրքի 185-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին կետի հատկանիշներով հարուցվել է քրեական գործը:
Նկատի ունենալով, որ փաստական հանգամանքներով պայմանավորված՝ առկա է միաժամանակյա բազմակողմանի, լրիվ և օբյեկտիվ քննություն ապահովելու անհրաժեշտություն, հիշյալ քրեական գործերը միացվել են մեկ վարույթում:
Դեպքի հանգամանքները պարզելու համար իրականացվել են անհետաձգելի քննչական և դատավարական այլ գործողություններ, հարցաքննվել են մոտ երկու տասնյակ անձինք:
Բուժօգնության դիմած քաղաքացիները ճանաչվել են տուժող: Քրեական գործով մի շարք հանգամանքներ պարզելու նպատակով նշանակվել են դատաբժշկական և դատաձգաբանական փորձաքննություններ:
Ձեռնարկվում են անհետաձգելի միջոցառումներ, առերևույթ հանցագործություն կատարած անձին հայտնաբերելու ուղղությամբ։

СК Армении сообщил подробности вчерашнего инцидента со стрельбой в Ванадзоре 10/12/2018   16:18  |  Криминальная хроника
Следственным управлением Следственного комитета РА по Лорийской области возбуждено уголовное дело по факту стрельбы в Ванадзоре, в результате которых были ранены трое мужчин.
Как сообщает отдел информации и по связям с общественностью Департамента СК, около 19:05 11-го октября 2018 года из ЗАО “Ванадзорский медцентр” поступило сообщение о том, что к ним с  диагнозом “огнестрельные ранения левой голени и правого бедра” поступил Г. Навоян, а также Г. Давтян с диагнозом “ сквозное огнестрельное ранение в области правого плеча, огнестрельное ранение правой стороны шеи” и А. Седракян с диагнозом  “огнестрельное ранение левой стопы”.
По факту следственным управлением Следственного комитета РА по Лорийской области возбуждено уголовное дело по части 1 статьи 34-104("Покушение на убийство") и части 1 статьи 235 ("Незаконные приобретение, сбыт, хранение, перевозка или ношение оружия, боеприпасов, взрывчатых веществ или взрывных устройств")  Уголовного кодекса РА.
Следствием установлено, что указанные лица получили телесные повреждения во время одного и того же инцидента, когда человек, личность которого пока не установлена, с умыслом на  незаконное лишение жизни, около 18:00 11-го октября напротив одного из ресторанных комплексов в городе Ванадзоре из имевшегося при нем огнестрельного оружия открыл стрельбу. В результате проведенных масштабных следственных и процессуальных действий установлено, что выстрелы были произведены из автомобиля марки “ВАЗ-2074” с регистрационным номером  35 PM 312, на котором и  предполагаемый преступник скрылся с места происшествия.
"В тот же день, в 18:05, по материалам, подготовленным на основе поступивших из лорийского областного спасательного управления МЧС РА сообщения, были получены данные об обнаружении на улице Санкт-Петербурга №15/1 в городе Ванадзоре автомобиля марки ВАЗ-2074” с регистрационным номером 35 PM 312 в сгоревшем состоянии. При осмотре места происшествия в машине обнаружены и изъяты 30 гильз", - говорится в сообщении.
По факту 11-го октября 2018 года было возбуждено уголовное дело по признакам пункта 1 части 2 статьи 185("Умышленные уничтожение или повреждение имущества") Уголовного кодекса РА. С учетом того, что ввиду фактических обстоятельств возникла необходимость обеспечения одновременного всестороннего, полного и объективного расследования, указанные уголовные дела объединены в одно производство.
"Для установления обстоятельств произошедшего проведены неотложные следственные и иные процессуальные действия, допрошены около двух десятков лиц.  Обратившиеся за медпомощью граждане признаны потерпевшими. С целью установления по уголовному делу ряда обстоятельств назначены судебно-медицинская и судебно-баллистическая экспертизы. Предпринимаются неотложные мероприятия, направленные на обнаружение предполагаемого преступника. Предварительное расследование продолжается", - отмечается в сообщении.