Դուք պետք է ճանաչեք Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքի ամբողջական իրացումը. Էդուարդ Շարմազանովը՝ Ադրբեջանի խորհրդարանի ղեկավարին 10/09/2018 17:19 | Ղարաբաղյան հակամարտություն
Անթալիայում ընթանում է Եվրասիական պետությունների խորհրդարանների ղեկավարների երրորդ միջազգային համաժողովը, որին մասնակցում է ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ Էդուարդ Շարմազանովը:
Ինչպես տեղեկացրին ՀՀ Ազգային ժողովի լրատվության և հանրության հետ կապերի վարչությունից, համաժողովի ժամանակ Ադրբեջանի խորհրդարանի (Միլի Մեջլիս) նախագահ Օգտայ Ասադովն անդրադարձել է Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությանը, խոսել տարածքների «20 տոկոս օկուպացիայի, Հայաստանի եւ Արցախի ռազմական սեպարատիզմի, Հայաստանի ագրեսոր լինելու մասին»:
Ի պատասխան Էդուարդ Շարմազանովն ասել է. «Թե՛ Հայաստանը, թե՛ Արցախը խնդրի բացառապես խաղաղ կարգավորման կողմնակից են: Ադրբեջանցի իմ գործընկերը խոսեց խնդրի խաղաղ կարգավորման մասին: Պարոն Ասադով, եթե դուք իրո՞ք ուզում եք լուծել խնդիրը, ապա նախեւառաջ պետք է ճանաչեք Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքի ամբողջական իրացումը»:

Шармазанов спикеру парламента Азербайджана: если хотите решить проблему, то должны признать полную реализацию права народа Арцаха на самоопределение 10/09/2018   18:40  |  Лента новостей
В Анталье проходит третий Международный форум руководителей парламентов Евразийских государств, в котором принимает участие вице-спикер НС Эдуард Шармазанов. Об этом сообщает пресс-служба парламента РА.
На форуме председатель азербайджанского парламента (Милли Меджлиса) Огтай Асадов обратился к карабахскому конфликту.
В ответ Эдуард Шармазанов сказал: “Как Армения, так и Арцах – сторонники исключительно мирного урегулирования проблемы. Мой азербайджанский коллега говорил о мирном урегулировании проблемы. Г-н Асадов, если вы действительно хотите решить проблему, то   прежде всего должны признать полную реализацию права народа Арцаха на самоопределение”.
15:30 09/10/2018  |  Лента новостейШармазанов – спикеру парламента Словакии: факт продажи оружия Азербайджану неприемлем
13:28 08/10/2018  |  Лента новостейВице-спикер парламента Армении Эдуард Шармазанов отправился в Турцию