Գյուղապետը տիրացել է համագյուղացի կնոջ առանձնատանը 10/09/2018   12:55  |  Քրեական խրոնիկոն
ՀՀ քննչական կոմիտեի Տավուշի մարզային քննչական վարչության վարույթ է ընդունել մարզի համայնքներից մեկի ղեկավարի կողմից առերևույթ ինքնիրավչություն կատարելու դեպքի առթիվ հարուցված քրեական գործը: Այս մասին տեղեկանում ենք Քննչական կոմիտեի պաշտոնական կայքից:
2018թ. հուլիսի 31-ին ՀՀ ոստիկանության Տավուշի մարզային վարչության Իջևանի բաժնում ՀՀ քրեական օրենսգրքի 322-րդ հոդվածի 1-ին մասով հարուցվել է քրեական գործ՝ Տավուշի մարզի համայնքներից մեկի ղեկավարի կողմից նույն համայնքի բնակչուհու  առանձնատանը սահմանված կարգի խախտմամբ տիրանալու դեպքի առթիվ, որը, նախաքննություն կատարելու համար, ՀՀ քննչական կոմիտեի Տավուշի մարզային վարչություն է ստացվել 2018թ. օգոստոսի 7-ին:
Քրեական գործի նախաքննությամբ պարզվել է, որ համայնքի ղեկավարը, չունենալով ՀՀ քաղաքացիական օրենսգրքի 170-րդ հոդվածով նախատեսված իրավունքներից և որևէ մեկը, խախտելով  ՀՀ քաղաքացիական օրենսգրքի 172-րդ հոդվածով սահմանված սեփականության ձեռքբերման կարգը, 2000 թվականի փետրվար ամսից տիրացել է նույն համայնքի բնակչուհուն պատկանող առանձնատանը՝ վերջինիս օրինական շահերին պատճառելով էական վնաս: Բնակչուհին ճանաչվել է տուժող:
Բավարար ապացույցների համակցությամբ՝ 2018թ. հոկտեմբերի 6-ին քննիչը որոշում է կայացրել՝ համայնքի ղեկավարին որպես մեղադրյալ ներգրավելու մասին: Նրան ծանուցվել է՝ վարույթն իրականացնող մարմնին ներակայանալու վերաբերյալ, սակայն նա, առանց հարգելի պատճառի, քննությանը չի ներկայացել:
Նկատի ունենալով, որ մեղադրյալը չի ներկայացել վարույթն իրականացնող մարմնին՝ 2018թ. հոկտեմբերի 8-ին որոշում է կայացվել՝ համայնքի ղեկավարին բերման ենթարկելու մասին: ՀՀ ոստիկանության ՏՄՎ Իջևանի բաժնից ստացվել է գրություն առ այն, որ համայնքի ղեկավարը բացակայում է բնակության վայրից:
Ուստի՝ 2018թ. հոկտեմբերի 8-ին քննիչը որոշում է կայացրել՝ նրա նկատմամբ որպես խափանման միջոց չհեռանալու մասին ստորագրություն կիրառելու և հետախուզում հայտարարելու մասին:
Նույն օրը՝ հոկտեմբերի 8-ին, քրեական գործի նախաքննության օրինականության նկատմամբ դատախազական հսկողություն իրականացնող դատախազի կողմից որոշում է կայացվել՝ համայնքի ղեկավարի պաշտոնավարումը ժամանակավորապես դադարեցնելու մասին:
Նախաքննությունը շարունակվում է: Ձեռնարկվում են անհրաժեշտ քննչական և դատավարական այլ գործողություններ՝ բազմակողմանի, լրիվ և օբյեկտիվ քննությունն ապահովելու ուղղությամբ:
Հանձնարարություն է տրվել ոստիկանության համապատասխան ստորաբաժանումներին միջոցներ ձեռնարկել՝ ենթադրյալ հանցագործություն կատարած անձին հայտնաբերելու և վարույթն իրականացնող մարմնին ներկայացնելու ուղղությամբ։
16:10 08/10/2018  |  Քրեական խրոնիկոնԿոռուպցոն չարաշահումներ՝ Գուսանագյուղի համայնքապետարանում
13:40 05/10/2018  |  ԼՐԱՀՈՍԼարված իրավիճակ Տավուշի մարզի Ազատամուտ գյուղում
18:07 07/09/2018  |  Քրեական խրոնիկոնԲացահայտվել են Վարդենիսի նախկին քաղաքապետի յուրացումները (ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ)
18:32 05/09/2018  |  Քրեական խրոնիկոնՈստիկանության բացահայտումը․ Սահմանամերձ գյուղի նախկին ղեկավարը յուրացրել է մանկապարտեզի խաղահրապարակը, «Բելառուս» տրակտոր և ավելին (ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ)
10:00 29/08/2018  |  ՄամուլԱԱԾ-ն լուրջ ստուգումներ է սկսել մարզերում. «Ժամանակ»
10:11 25/08/2018  |  ՄամուլՄանվել Գրիգորյանի ծննդավայր Արշալույս գյուղում ստուգումներ են սկսվել. «Ժողովուրդ»
20:09 22/08/2018  |  Քրեական խրոնիկոնՄեղադրանք է առաջադրվել Մեղրաշատ համայնքի ղեկավարին՝ աշնանացան ցորենի բաշխման գործընթացում արձանագրված չարաշահումների համար
17:19 15/08/2018  |  Քրեական խրոնիկոնՉարաշահումներ Բաղրամյան համայնքում. յուրացվել է ավելի քան 2.5 միլիոն դրամ
10:09 14/08/2018  |  Քրեական խրոնիկոնՀրազդանի քաղաքապետարանում արձանագրված խախտումների հիման վրա հաղորդում է ուղարկվել դատախազին

Главу одной из общин в Армении обвиняют в незаконном завладении особняком односельчанки 10/09/2018 13:25 | Криминальная хроника
Следственным управлением Следственного комитета РА по Тавушской области принято к производству уголовное дело, возбужденное по факту предполагаемого самоуправства, совершенного руководителем одной из общин. Об этом сообщает пресс-служба СК Армении.
31-го июля 2018 года в иджеванском отделе следственного управления по Тавушской области было возбуждено уголовное дело по части 1 статьи 322 Уголовного кодекса РА по факту завладения особняком жительницы той же общины, которое было совершено с нарушением установленного порядка. Дело поступило в следственное управление СК РА по Тавушской области для производства предварительного расследования 7-го августа 2018 года.
Следствием установлено, что глава общины, не имея предусмотренных статьей 170 Гражданского кодекса РА прав, нарушил установленный статьей 172 Гражданского кодекса РА порядок приобретения собственности и с февраля 2000 года завладел особняком, принадлежащим жительнице той же общины, причинив законным интересам последней значительный ущерб. Жительница общины признана потерпевшей.
По достаточной совокупности доказательств 6-го октября 2018 года следователь принял решение привлечь руководителя общины в качестве обвиняемого. Его уведомили о явке к органу, осуществляющему производство, однако он без уважительных причин не предстал перед следствием.
С учетом того, что обвиняемый не явился к органу, осуществляющему производство, 8-го октября 2018 года было принято решение о приводе главы общины. Из иджеванского отдела Управления Полиции РА по Тавушской области пришло извещение о том, что руководителя нет по месту проживания.
Поэтому 8-го ноября 2018 года следователь принял решение применить в отношении него меру пресечения в виде подписки о невыезде и объявить в розыск.
В тот же день, 8-го октября, прокурором, осуществляющим прокурорский надзор за законностью предварительного следствия, было принято решение о временном прекращении полномочий руководителя общины.
Предварительное расследование продолжается. Предпринимаются необходимые следственные и процессуальные действия, направленные на обеспечение всестороннего, полного и объективного расследования. Соответствующим подразделениям Полиции поручено принять меры, направленные на розыск предполагаемого преступника и обеспечение его явки к органу, осуществляющему производство.